Podłączenie grzałek pod "siłę"

Teoria i praktyka metody garnkowej
Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2013-09-28, 13:27

CK, mylisz się jeżeli chodzi o dzisiejsze standardy, bo przewód z miejsca zerowego transformatora to uziemiony N a przewód PE nie jest połączony z N lecz podłączony jest do uziomu przy skrzynce licznikowej.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Awatar użytkownika
Pietro
101%
101%
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-04-05, 21:51

Post autor: Pietro » 2013-09-28, 13:54

@drganatt
Nie jestem elektrykiem, nie mam żadnych uprawnień, posiadam podstawowe wiadomości przydatne m.in. do podłączenia grzałek. Napisałem, jak ja, jako laik odczytałem Twój schemat. Wydaje mi się, że zaszło tu pewne nieporozumienie. Ty narysowałeś schemat podłączenia grzałek do wtyczki, ja odczytałem to jako podłączenie grzałek do sieci. Podejrzewam, że wiele osób może to w ten sposób zinterpretować. Jurii odczytał to tak, jak chciałeś. Temat nie ma wygaszania i może się trafić ktoś, kto podłączy w ten sposób grzałki do sieci. Weźmiesz wtedy na siebie ewentualne skutki innej interpretacji schematu? Ty, jako fachowiec z uprawnieniami, powinieneś taką ewentualność przewidzieć.
A widziałem już, jak "magicy" podłączali żarówki : jeden przewód do fazy a drugi do metalowego pręta wbitego w ziemię. Dla lepszego przewodzenia polanego jeszcze wodą.
Ratujmy się, bo trzeźwiejemy :cry:

Awatar użytkownika
drgranatt
100%
100%
Posty: 1411
Rejestracja: 2009-07-13, 11:13
Lokalizacja: 3-city

Post autor: drgranatt » 2013-09-28, 14:38

@Pietro,
I bardzo dobrze. Ja dobrze narysowałem a Ty dobrze to odczytałeś.
Schemat podłączenia grzałek do wtyczki to nic innego jak podłączenie grzałek do sieci. A wtyczkę to gdzie wkładasz :?: Do gniazda, a gniazdo bezpośrednio podłączone jest z czym, z siecią :D Stąd na samym początku było moje pytanie. Ilu przewodową masz instalację i na jakie napięcie grzałki.
Spirit dokładnie wyłuszczył na czym polega różnica między siłową instalacją 4-żyłową a 5-żyłową. W instalacji 4-żyłowej ochrona od porażeń (bo to jest najistotniejsze w całej sprawie) następuje poprzez "zerowanie" gdzie zero jest uziemione natomiast w instalacji 5-żyłowej ochrona od porażeń następuje przez oddzielny przewód uziemiający a przewód neutralny (N, PE, PEN) - jak zwał tak zwał - służy do "zamknięcia" obwodu elektrycznego.
Dlatego też w budynkach starszych o instalacji 4-żyłowej nie stosuje się "różnicówek" ponieważ nie zdają tam egzaminu.

Koledzy, musicie pamiętać tylko o jednym. Nie jest ważne jak to wszystko sobie łączycie tylko czy zapewniona jest ochrona od porażeń.

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2013-09-28, 21:39

@ Spiryt to Ty się mylisz. W układzie sieci TN-C punkt zerowy transformatora jest uziemiony i połączony z przewodem PEN. Który to z kolei przewód jest uziemiany w każdym możliwym miejscu sieci zasilającej. W złączu kablowym z którego jest zasilany budynek też jest uziemiony Ta bednarka to właśnie uziom. Zwykle też w tym miejscu następuje rozdzielenie przewodu ochronno-neutralnego PEN na przewód ochronny PE i przewód neutralny N. I od tego miejsca mamy już do czynienia z instalacją pięcio-przewodową i taki układ sieci już się nazywa układem TN-C-S
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

nautes
50%
50%
Posty: 122
Rejestracja: 2011-05-28, 15:48

Post autor: nautes » 2013-09-28, 22:08

Różnicówka zadziała (o ile będzie sprawna), jeśli się złapiesz fazy. NIE PRÓBOWAĆ!!! Ale jak się złapiesz fazy i zera, to będziesz zgrillowany - zadziałasz jako odbiornik...
Zabezpieczenia nie zawsze pomagają, działają...

Radzę prace instalacyjne elektrotechniczne zlecić komuś doświadczonemu.

Jeśli koniecznie chcesz zrobić sam - uważaj na kolejność kabli - możesz przez nieuwagę coś pozamieniać i np. na bolcu na wtyczce z niepodłączonej grzałki będzie napięcie... Albo korki będzie wywalać.
Schematy nie są potrzebne: tu trzeba podłączyć grzałki "w gwiazdę".

Musisz też wiedzieć, jakie masz przekroje kabli - czy 1,5, czy 2,5 mm^2. Czy żyły są miedziane, czy z aluminium.
Raczej nie jest źle, jeśli ci wytrzymało na jednej fazie 4kW... Ciekawe, czy to było szczęście, czy poprawna instalacja.

Takie rozwiązanie podłączenia grzałek ma duże plusy - nie wywali korków po włączeniu czajnika, czy pralki na tej samej fazie.

Ale 4 grzałki 2000W, czyli 8kW - może być ciężko - 8000:230= prawie 35 A. 6000 : 230 = 26A - tj. często już trochę ponad maksymalny prąd przyznany od zakładu energetycznego.
Grzałki mają trochę mniej, niż moc znamionowa - załóżmy 10%, wychodzi 31,5 A, więc będzie ciężko... O ile się w ogóle uda.
A 32A, to maksimum, jakie ma większość obywateli naszego pięknego kraju. Więc przy takim zapotrzebowaniu mocy przyjdzie ci być może po ciemku siedzieć. O herbatce z czajnika na prąd zapomnij...

Jeśli nie masz, lub nigdy nie używałeś próbnika - daj sobie spokój!!! Jeśli nie rozumiesz różnicy pomiędzy zerem a uziemieniem - daj sobie spokój!!! Jeśli nie rozumiesz różnicy pomiędzy prądem jedno - a trzyfazowym - daj sobie spokój!!!Jeśli nie wiesz , co to amper, volt - daj sobie spokój!!!

Jeśli pytasz na forum o takie podstawy - radzę: daj sobie spokój... Lub dokształć się.

Reasumując: jest spore ryzyko porażenia prądem.

1

Post autor: 1 » 2013-09-28, 22:22

Dwa ostatnie posty bardzo celnie podsumowują temat.
Energia w różnych postaciach wiernie nam potrafi służyć, ale trzeba ją rozumieć, bo inaczej potrafi być "wredna".

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2013-09-28, 22:54

Obawiam się, że Koledzy trochę przesadzają.
Ja mam właśnie tak zrobioną instalację - to jest 2x2kW + 1 x (2x2kW) i wszystko ładnie działa. Na szybko prądy zabezpieczeń poszczególnych faz z uwzględnieniem 10% spadku napięcia wynoszą:
8 A dla grzałki 2KVA podłączonej do pojedynczej fazy
16 A dla dwóch grzałek 2x 2KVA.
Można więc bez problemu zasilić taki układ z przeciętnej instalacji 3-fazowej zabezpieczonej 3x16A, (przy czym dla połączenia równoległego dwóch grzałek należy wybrać najlepszą fazę tzn, taką dla której spadki napięć są najmniejsze). Pozostałe fazy, przy zabezp. 16A można obciążać czajnikami, bojlerami i jeszcze na dodatek pralkami bez żadnego ryzyka.
Oczywiście należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa (przewody ochronne) o których Koledzy szeroko rozpisywali się w poprzednich postach.
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

1

Post autor: 1 » 2013-09-28, 23:50

Dlczego właśnie cztery grzałki?
A może prościej by było 3x2,5 kW albo 3x3kW - przy zasilaniu trójfazowym ?

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: zbyszko » 2013-09-29, 03:19

drgranatt pisze:Teraz @jurii był zmuszony kupić nowe gniazdo i wtyczkę ponieważ te z płaskimi bolcami są już niedostępne więc na nich ma inne oznaczenia.
Oj doktorku, chyba się zagalopowałeś :?:
Zobacz sam.
czytam nie pytam

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2013-09-29, 09:34

1 pisze:Dlczego właśnie cztery grzałki?
A może prościej by było 3x2,5 kW albo 3x3kW - przy zasilaniu trójfazowym ?
U mnie tak właśnie wynika z zapotrzebowania na moc dla sterownika.
Grzałka stała - 4kW
Grzałka offsetowa i automatyczna po 2 KW (wysterowane po 50-60%)
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

jeffrey
40%
40%
Posty: 54
Rejestracja: 2011-10-13, 20:38
Lokalizacja: NE Polska

Post autor: jeffrey » 2013-09-29, 09:36

Nie wiem po co ta wojna, ten rysunek odręczny jest ok tylko zamiast symbolu uziemnienia powinien stać PEN i tyle, dla pytającego nic się nie zmienia. Dla przyszłych czytelników należy to poprawić bo ktoś może źle zrozumieć i będzie bieda.

Spirit: wszystkie instalacje podziemne są wykonane 4 przewodowo, mówimy tu o części we władaniu energetyki, więc to co napisałeś jest nie prawdą, rozdział z PEN na N+PE następuje dopiero w okolicach licznika

1

Post autor: 1 » 2013-09-29, 09:39

Czyli rozumiem że masz na dwóch fazach po 2kW i na trzeciej te dwie wysterowane na ~ połowę mocy?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez 1, łącznie zmieniany 1 raz.

andrzejg11
90%
90%
Posty: 771
Rejestracja: 2009-03-03, 18:32

Post autor: andrzejg11 » 2013-09-29, 09:52

Aktualnie na jednej - stała 4KW, na dwóch pozostałych po 2KW wysterowane na 50-60%. Zresztą może być (i tak będzie na pewno lepiej) jak Napisałeś. Trzeba będzie to przełączyć - dzięki.
W kolumnie znajdują się półki, a reszta jest opinią.
pozdrawiam - andrzejg11

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2013-09-29, 16:26

No zobacz, a ja myślałem że listwa N i PE nie są zmostkowane. Nie wiem po co dwie listwy skoro wystarczyła by jedna.
Lubię pracę. Praca mnie fascynuje. Mogę siedzieć i patrzeć na nią godzinami....

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2013-09-29, 16:36

Polecam lekturę: Układ sieciowy i stanie się jasność :idea:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości