Potstill Vs kolumna polkowa

Teoria i praktyka metody garnkowej
Loki
50%
50%
Posty: 148
Rejestracja: 2020-09-06, 19:47

Potstill Vs kolumna polkowa

Post autor: Loki » 2020-09-17, 17:39

Witam panowie Jakie sa wasze opinie o potstillu I kolumnie polkowej? Wczym wolicie robic zaciery I owocowki I dlaczego?
Zastanawiam sie nad kupnem polkowej ale ogladalem pare filmikow i czytam ostatnie pare tygodni ogolem wychodzi ze jesli chodzi o smak to potstill wygrywa co o tym sądzicie?

Dudasz
60%
60%
Posty: 261
Rejestracja: 2020-07-11, 00:46
Lokalizacja: Słupsk

Re: Potstill Vs kolumna polkowa

Post autor: Dudasz » 2020-09-17, 18:32

Witaj.
Moim skromnym zdaniem, to nie będziesz wiedział co wolisz, dopóki nie spróbujesz wytworu z obu aparatów. :drunk Mi z potstilla smakuje co najmniej lepiej od wódki sklepowej. Do posmaku bimbru już się przyzwyczaiłem. :oki Każdy ma inny gust, więc kwestia wyboru jest taka: czego Ty oczekujesz? :cheers

kwik44
100%
100%
Posty: 1567
Rejestracja: 2013-09-07, 19:30

Re: Potstill Vs kolumna polkowa

Post autor: kwik44 » 2020-09-17, 20:47

To temat rzeka. Nie da się tych destylatów jakoś prosto porównać. Jeden i drugi sposób ma swoje wady i zalety. Ja jak mam dużo owocu to jadę na pot stilu. Na długie starzenie. Z półkowej jak mam mniej owocu. Ale i tak destylat po półkowej, mimo, że delikatniejszy, to i tak wymaga minimum 3 miesiące w kamionce zanim jest cokolwiek pijalny.
No i tak czy siak na robię odpęd. Ale porządnie, do końca, aż leci woda. Taka niczym nie pachnąca.

Loki
50%
50%
Posty: 148
Rejestracja: 2020-09-06, 19:47

Re: Potstill Vs kolumna polkowa

Post autor: Loki » 2020-09-17, 22:49

kwik44 pisze:
2020-09-17, 20:47
To temat rzeka. Nie da się tych destylatów jakoś prosto porównać. Jeden i drugi sposób ma swoje wady i zalety. Ja jak mam dużo owocu to jadę na pot stilu. Na długie starzenie. Z półkowej jak mam mniej owocu. Ale i tak destylat po półkowej, mimo, że delikatniejszy, to i tak wymaga minimum 3 miesiące w kamionce zanim jest cokolwiek pijalny.
No i tak czy siak na robię odpęd. Ale porządnie, do końca, aż leci woda. Taka niczym nie pachnąca.
No wlasnie na potstill dluzsze starzenie na kolumnie polkowej do szybszego spozycia :) owocow nie mam duzo mieszkan w UK takze pewnie 1 lub 2 razy w roku by lecialo czesciej napewno zaciery I gin, czy na kolumnie polkowej z 1 2 polkami byloby podobnie do potstilla a 4 polki do szybszego spozycia ? Jak narazie mam pieniadze na potstilla lub pol kasy uzbieranej na polkowa I zastanawiam sie co wybrac. Odped robisz na polkowej ?

Loki
50%
50%
Posty: 148
Rejestracja: 2020-09-06, 19:47

Re: Potstill Vs kolumna polkowa

Post autor: Loki » 2020-09-17, 22:52

Dudasz pisze:
2020-09-17, 18:32
Witaj.
Moim skromnym zdaniem, to nie będziesz wiedział co wolisz, dopóki nie spróbujesz wytworu z obu aparatów. :drunk Mi z potstilla smakuje co najmniej lepiej od wódki sklepowej. Do posmaku bimbru już się przyzwyczaiłem. :oki Każdy ma inny gust, więc kwestia wyboru jest taka: czego Ty oczekujesz? :cheers
Czego oczekuje? Dobrego stilla do zacierow ginu I czasem owocu czytalem ze potstill mocniejsze smaki daje niz polkowa tylko wymaga duzo dluzszego lezakowania chyba najlepsza opcja bedzie kupno potstilla I moze polkowej? Chyba ze na polkowej da rade zrobic smak jak na potstillu czyli gleboki mocny ktory potrzebuje dluzszego lezakowania np 1 2 polki? A na 4 polkach do szybszego sporzycia? Moze byc tak wogole na polkowej ze na 1 2 polkach wyjdzie taki Sam destylat jak na PS?

kwik44
100%
100%
Posty: 1567
Rejestracja: 2013-09-07, 19:30

Re: Potstill Vs kolumna polkowa

Post autor: kwik44 » 2020-09-18, 11:39

To wszystko zależy. Pół forum musiałbyś przegrzebać, żeby sobie wyrobić jakąś opinię. Formalnie w mojej, na każdym sprzęcie zrobisz dobry destylat. Jest to duże uproszczenie bo jest wiele "ale" po drodze, ale tak. Porównanie półkowa/pot still jest trochę jak między np. jabłkami i gruszkami. I to owoc i to drugie też. Nie wiem który destylat będzie ci bardziej smakował. I kiedy ;) Nikt tego nie wie.

Chcesz robić zaciery - zakup sobie kega z płaszczem. Kawałek rury i chłodnicy (można wykonać samemu z miedzi za parę groszy) i masz destylator. Zawsze możesz dołożyć brakujące elementy. Gin możesz też robić normalnie w zbiorniku. Są różne sposoby i różni producenci i takowe produkują. Z czasem nauczysz się wybierać to co ci smakuje... Taka moja rada.

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Potstill Vs kolumna polkowa

Post autor: Szlumf » 2020-09-18, 19:33

Loki.
Jak kupisz półkową wciskaną w szkło z półkami na pręcie gwintowanym to w 5 minut przerobisz ją na potstila. Odwrotnie raczej się nie da.

doncarlito206
10%
10%
Posty: 14
Rejestracja: 2018-06-26, 21:24

Re: Potstill Vs kolumna polkowa

Post autor: doncarlito206 » 2020-09-18, 19:49


Loki pisze: Zastanawiam sie nad kupnem polkowej
Wejdź na destylatory miedziane.pl, zadzwoń pogadaj, jak weźmiesz półkową ze zbiornikiem, to pot stilla do tego sobie dobierzesz za grosze w stosunku do kolumny ;) a zbiornik wystarczy ten sam.

Wysłane z mojego POCO F2 Pro przy użyciu Tapatalka


Loki
50%
50%
Posty: 148
Rejestracja: 2020-09-06, 19:47

Re: Potstill Vs kolumna polkowa

Post autor: Loki » 2020-09-18, 20:21

Szlumf pisze:
2020-09-18, 19:33
Loki.
Jak kupisz półkową wciskaną w szkło z półkami na pręcie gwintowanym to w 5 minut przerobisz ją na potstila. Odwrotnie raczej się nie da.
Myslalem nad szklem od herbaty ale ja to bym potlokl odrazu :D

Loki
50%
50%
Posty: 148
Rejestracja: 2020-09-06, 19:47

Re: Potstill Vs kolumna polkowa

Post autor: Loki » 2020-09-18, 20:24

kwik44 pisze:
2020-09-18, 11:39
To wszystko zależy. Pół forum musiałbyś przegrzebać, żeby sobie wyrobić jakąś opinię. Formalnie w mojej, na każdym sprzęcie zrobisz dobry destylat. Jest to duże uproszczenie bo jest wiele "ale" po drodze, ale tak. Porównanie półkowa/pot still jest trochę jak między np. jabłkami i gruszkami. I to owoc i to drugie też. Nie wiem który destylat będzie ci bardziej smakował. I kiedy ;) Nikt tego nie wie.

Chcesz robić zaciery - zakup sobie kega z płaszczem. Kawałek rury i chłodnicy (można wykonać samemu z miedzi za parę groszy) i masz destylator. Zawsze możesz dołożyć brakujące elementy. Gin możesz też robić normalnie w zbiorniku. Są różne sposoby i różni producenci i takowe produkują. Z czasem nauczysz się wybierać to co ci smakuje... Taka moja rada.
Powiem ci ze juz czytam z 3 tygodnie ogladam filmiki zagraniczne fora czytam I wychodzi ze niby potstill lepszy na smak niz polkowa tylko duzoo dluzej musi dojrzewac znowu koleszka z drugiego forum jak temat czytalem to produkt 3 miesieczny z PS mowil ze byl o kilka klas gorszy niz z polkowej po 24h (dopiero zaczynal destylacje) ale w piwa sie wczesniej duzo bawil
Ogolem mam kolumne LM teoretycznie Jej moglbym uzywac jako potstilla ale wkurza mnie wyjmowanie zmywakow za kazdym razem do robienia czegos :D

Loki
50%
50%
Posty: 148
Rejestracja: 2020-09-06, 19:47

Re: Potstill Vs kolumna polkowa

Post autor: Loki » 2020-09-18, 20:26

doncarlito206 pisze:
2020-09-18, 19:49
Loki pisze: Zastanawiam sie nad kupnem polkowej
Wejdź na destylatory miedziane.pl, zadzwoń pogadaj, jak weźmiesz półkową ze zbiornikiem, to pot stilla do tego sobie dobierzesz za grosze w stosunku do kolumny ;) a zbiornik wystarczy ten sam.

Wysłane z mojego POCO F2 Pro przy użyciu Tapatalka
Zbiornik juz mam 30L co prawda do polkowej potrzebuje 50L. Moze zrobie eksperyment na mojej kolumnie LM I zobacze jak na tym whisky wyjdzie I wtedy zdecyduje czy brac potstill czy polkowa

kwik44
100%
100%
Posty: 1567
Rejestracja: 2013-09-07, 19:30

Re: Potstill Vs kolumna polkowa

Post autor: kwik44 » 2020-09-18, 21:10

Bo wybór jest jak jabłka albo gruszki ;) Lub między dżumą, a cholerą. Nikt ci nie odpowie bo to są wszystko opinie/osobiste doświadczenie. Jak masz LMa to zrobisz podobny destylat jak na półkowej. Ze zmywakami. Zrób odpęd na krótkiej rurze, do destylacji właściwej załóż długą z wypełnieniem. Destyluj bez stabilizacji, bez refluksu. Jak ci nie będzie pasował destylat zmieszaj wszystko razem i destyluj jeszcze raz. Sprzęt to tylko ~10% całościowego charakteru destylatu...

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Potstill Vs kolumna polkowa

Post autor: Szlumf » 2020-09-18, 21:43

Szkło od Herbaty ma 10mm grubości. Musiałbyś młotkiem walić by zbić.
Jak masz LM to jak Kwik pisze zrób na pełnej rurze z wypełnieniem jak do spirytusu. Ocieplenie kolumny zdjęte. Tylko ja bym w odróżnieniu od kolegi robił bez odpędu. Odbierz na rozpałkę najbardziej smrodliwe przedgony tak po 10 minutach stabilizacji i potem zaworek odbioru na pełne otwarcie i utrzymywanie widełek temperatury w głowicy mocą i odbiorem. Początek i koniec do małych buteleczek. W ten sposób po jednym przebiegu otrzymasz produkt bardzo zbliżony do półkowej. Szybko gotowy do spożycia.

Loki
50%
50%
Posty: 148
Rejestracja: 2020-09-06, 19:47

Re: Potstill Vs kolumna polkowa

Post autor: Loki » 2020-09-18, 22:06

To czyli 10min stabilizacji~ odbior przedgonow kropelkowo pozniej zaworek na Maxa I jak temperatura bedzie rosla przykrecic troche reflux? Zgadza się?

Loki
50%
50%
Posty: 148
Rejestracja: 2020-09-06, 19:47

Re: Potstill Vs kolumna polkowa

Post autor: Loki » 2020-09-18, 22:13

Ja mam tylko 1 rure z wypelnieniem nie mam krotszej dokladnie model terra od destylatorymiedziane zaluje ze nie kupilem chociaz basic..
A jeszcze mam pytanie jak jest zta przystawka refluxowa do potstilla rozumiem ze destylat 90%-88% od poczatku do konca smak wtedy oczywiscie tez mniej wyczuwalny ale wtedy robimy tylko 1 destylacje czy tez dwie ?
Kurna wszystko wskazuje jakby naprawde potstill byl lepszy od polkowej a roznica w cenie jest naprawde ogromna.
300£ potstill z aromatyzorem przystawka refluxowa I kolnierzem Vs 1000£ kolumna polkowa z zbiornikiem I aromatyzorem
Jakbym bral potstilla to jeszcze bym mial pieniadze na kadz do zacierania I jeszcze by zostało.
Jeszcze mam pytanie potrzebuje minimalnie 12L wsadu zeby nastaw zakryl grzalki jak jest z druga destylacja jak naleje 12L wody do np 4L surowki taka ilosc wody nie zabierze mi smaku z destylatu?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości