Strona 1 z 28

Zaczynam budować, ale nie do końca wiem jak!!!

: 2008-05-29, 23:01
autor: kacper
Witam Panów kapaczy, po długiej przerwie-spowodowanej sprawami zawodowymi.
mam materiał na budowę kolumny, hura!!!!!
kana z nierdzewki ( 25 l. od dojarki)
rura nierdzewka fi-50mm dł 1,5 m
kształtka z kołnierzem do połączenia w/w rury z kaną
zdejmowany dekiel zamykający rurę od góry z dospawanym na szczycie trójnikiem do termometru i odprowadzenia par do chłodnicy-wszystko z nierdzewni.
niestety w chwili obecnej dysponuję szklana chłodnicą -w planach mam kręcenie chłodnicy z rurki nierdzewki fi 10 mm.
Panowie proszę poradźcie mi, jaki rodzaj kolumny jest łatwiejszy i bardziej niezawodny w eksploatacji. czy z zastosowaniem zimnych paluchów ( ile szt z rurki nierdzewki o fi wewn 8 mm fi zews 10 mm???),
czy lepiej zastosować system zaworowy z refluksem powrotnym????. jeżeli proponujecie system zaworowy, to w którym miejscu 1,5 m. rury należy umiejscowić powrót???, uwzględniając późniejsze wykonanie chłodnicy poziomej
pozdrawiam Kacper

Re: Zaczynam budować, ale nie do końca wiem jak!!!

: 2008-05-30, 00:16
autor: tomy
kacper pisze:....jaki rodzaj kolumny jest łatwiejszy i bardziej niezawodny w eksploatacji. czy z zastosowaniem zimnych paluchów ( ile szt z rurki nierdzewki o fi wewn 8 mm fi zews 10 mm???), czy lepiej zastosować system zaworowy z refluksem powrotnym????....
Wiesz, tak to się nie da. Jedni powiedzą że palce to jedyna słuszna droga, a inni że najlepiej bez zimnych paluchów. Obie metody mają swoje zalety i wady. Ja nigdy nie stosowałem zimnych palców, od samego początku był to refluks zewnętrznyj, jak to określiłeś zaworowy. Dlaczego? Po prostu stwierdziłem że przy refluksie zewnętrznym jestem w stanie dokładnie ustawić ilość destylatu wracającego do kolumny. Natomiast przy zimnych paluchach no niestety już się tak nie da. Ale to tylko moje zdanie w tym temacie.
kacper pisze:....jeżeli proponujecie system zaworowy, to w którym miejscu 1,5 m. rury należy umiejscowić powrót?....
Ja wstawiłem powrót na 2/3 wysokości wypełnienia. Dlaczego? Miałem możliwość "podejrzeć" przy pracy kilka fabrycznych destylatorów. Były to maszyny Włoskiej produkcji i wszystkie miały właśnie tak rozwiązany powrót. Co prawda pewien (nie młody już) Niemiec usiłował mi wytłumaczyć dlaczego jest to 2/3 a nie np. 2/7. Kłopot jedynie w tym że ja po Niemiecku ni w ząb, a Hans podobnie z Angielskim. Ale po kilku miarkach świeżego destylatu jabłkowego umiejscowienie refluksu i tak przestało mieć jakiekolwiek znaczenie :D .

: 2008-05-30, 01:06
autor: człowiek
kacper według mnie, to "pomysł na..." Kolegi AAbratka
jest konstrukcją skończoną i doskonałą. "To mówiłem ja, człowiek" :D

: 2008-05-30, 07:50
autor: Svazy
Zawczasu uprzedzam ze uszczelka w kance od dojarki działa przy podciśnieniu, wiec będziesz musiał ten problem jakoś rozwiązać...

: 2008-05-30, 11:08
autor: Tofi
Na początek proponuje glowice nixone-stone - chyba najprostsza w obsłudze, apóźniej będziesz mógł kombinować z zaworami i zimnymi palcami.

: 2008-05-30, 14:39
autor: kacper
serdeczne dzięki Panowie za pomoc. faktycznie nie pomyślałem o uszczelce na kanie!!!!
"Svazy"- a jak Ty rozwiązałeś ten problem???
"człowiek"- masz zupełną rację, sprzęt AAbratka jest świetny- powinien go opatentować.
"tomy"- napisałeś, ze u ciebie powrót refluksu znajduje sie 1/3 poniżej górnej granicy wypełnienia- kurde nie bardzo mogę pojąć jaki wpływ na jakość destylatu ma ta część wypełnienia znajdująca się powyżej powrotu????
Tofi -dzięki-

przy rozważaniu opcji z zimnymi palcami,czy do kolumny o dł 1,5 m, wystarczą 3 szt. z rurki fi zewn 8 mm. myśle, ze lepiej teraz je wspawać a wcale nie muszę ich później podłączać, chyba ze mi się odmieni.

pozdr Kacper

: 2008-05-30, 15:17
autor: Svazy
Osobiście mam kega i kolbę szklaną, natomiast mój kolega urzył kanki od dojarki. Z tego co wiem ostatecznie dospawał mufę...

: 2008-05-30, 16:37
autor: Gucio
Witam
@Kacper
Daj co najmniej 6 szt fi 8, tak żebyś mógł uzyskać pełny powrót( pomocne a wręcz niezbędne przy zalewaniu kolumny na początku. Jednak jeśli masz możliwość to fi 14 lub więcej. wtedy powinno wystarczyć 3 szt. bodajże kolega Kitaferia ma fi 17. Niedawno gdzieś o tym pisane było. Ja mam 3 szt. fi 8 , niestety stanowczo za mało( spore zużycie wody).

: 2008-05-30, 20:54
autor: kacper
Witam Panów
"Svazy"-też myślałem do dospawaniu mufy, kurde ale już nie mam dostępu do gazowego, czy elektrycznie-elektrodami do nierdzewki może być???
"Gucio"-serdeczne dzięki !!krótkie, konkretne wytłumaczenie
pozdrawiam
Kacper

: 2008-06-01, 18:55
autor: kitaferia
Gucio pisze:Witam
@Kacper
Daj co najmniej 6 szt fi 8, tak żebyś mógł uzyskać pełny powrót( pomocne a wręcz niezbędne przy zalewaniu kolumny na początku. Jednak jeśli masz możliwość to fi 14 lub więcej. wtedy powinno wystarczyć 3 szt. bodajże kolega Kitaferia ma fi 17. Niedawno gdzieś o tym pisane było. Ja mam 3 szt. fi 8 , niestety stanowczo za mało( spore zużycie wody).
Gwoli scisłości lekko sprostuję ;)

Kolega a_priv ma 4 palce Φ 17 mm, ja mam 4 palce Φ 14 mm/ 1mm. Czym cieńsza ścianka palców tym lepiej, warto "zdjąć" z grubości do ścianki 0.5 mm, oprócz miejsc spawów. Ważne, aby uzyskać 100% powrotu - przydaje się.
Kolega Gucio mam rację małą średnica i mało placów to dużu wody.

: 2008-06-01, 21:49
autor: lopes
witam
Ja w moim ,,sprzęcie" mam 3 zimne palce z rurek tych co są w kegu(nie znam średnicy) ale nigdy ich jeszcze nie wykorzystałem ponieważ mam jeszcze sterowanie zaworowe dodatkowo i z niego głównie korzystam. Średnica kolumny 2.5"
pozdro

: 2008-06-01, 22:48
autor: kacper
Witam Panowie dziękuję za pomoc.
Za 2 tygodnie załatwiam ( kupuję ) części składowe chłodnicy z nierdzewki
i zaczynam działać.
kurde system z zimnymi palcami jest trochę skomplikowany w zastosowaniu. ale czego się nie robi dla końcowego efektu
pozdr Kacper

: 2008-06-02, 13:35
autor: destylatek
człowiek pisze:kacper według mnie, to "pomysł na..." Kolegi AAbratka
jest konstrukcją skończoną i doskonałą. "To mówiłem ja, człowiek" :D
Człowiek ma rację prostrza w budowie i jeszcze prostrza w obsłudze, a daje już za pierwszym razem 96% pod warunkiem że się nie będziesz spieszył ok 1L/h.

: 2008-06-02, 14:11
autor: Astemio
Witam!
Każdemu, kto zabiera się za wykonanie prostej kolumny, szczerze doradzam aby zbudował ją na zasadzie głowicy Nixona-Stone'a z refluksem zaworowym, obojętne: wewnętrznym, czy zewnętrznym, bez zimnych palców i deflegmatora.
Czy to będzie wzór "Abratek", czy inna odmiana, np. pionowa - zależy od ilości miejsca, chęci, umiejętności i poczucia estetyki, a o gustach się nie dyskutuje.
Chłodzenie ustawia się wtedy tak, aby cała para została skroplona, z nadmiarem - odpada dobieranie wydajności chłodzenia zimnych palców (a to może się wahać wskutek zmiennego ciśnienia w instalacji, szczególnie lokalnej).
Dobiera się tylko potem stopień refluksu - taka sama procedura, co przy zimnych palcach - i gotowe, można jechać.
Ja dodatkowo mam okno, przez które doskonale widzę stróżkę refluksu - kolumna jest po prostu szklana, ocieplona pianką oprócz krótkiego odcinka u góry - i mogę sobie ustawiać stosunek refluks/odbiór w przybliżeniu, "na oko", bez pomiarów i kontrolować proces na bieżąco: refluks się zmniejsza, to zmniejszam odbiór.
Wraca strugą, to odbiór ustawiam np. 3-2 krople na sekundę - takie okienko to, jak dla mnie, super sprawa. Zawsze mogę zrobić pomiar i ustawić w/g niego, ale efekty ustawienia "na oko" są tak znakomite, że nie chce mi się - bo po co?

: 2008-06-02, 20:46
autor: kacper
Dzięki Astemio właśnie takiego wytłumaczenia potrzebowałem.
pozdrawiam
Kacper