Zaczynam budować, ale nie do końca wiem jak!!!

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
Awatar użytkownika
kitaferia
101%
101%
Posty: 2265
Rejestracja: 2007-09-04, 15:16
Lokalizacja: EuroSojuz

Post autor: kitaferia » 2008-06-02, 21:29

Z całą sympatią i szacunkiem Kolego Astemio, nie negowałbym tak szybko zastosowań aparatur z zimnymi palcami lub deflegmatorem. Bez urazy, ale "na oko, to chłop w szpitalu umarł". Po co mącić? ;) Każdy swoje chwali - choc nie jestem przeciwnikiem różnych rozwiązań, wiem że świetnie działają, lecz wybór nalezy do każdego z osobna.
Teraz czytam inne forum i też mnie głowa boli, co i jak zrobić. Głupie pytania wstyd zadawać, ale jeszcze większy wsytd nie pytać, choć gubię się.
Konkluzja: można poznać różne typy apratów i zdecydować. Dla jednego łatwiejsze jest rozwiązanie refluksu wewnetrznego, dla inego zaworowego lub wewnetrznego N-S.
Pozdrawiam

blacha
30%
30%
Posty: 30
Rejestracja: 2008-05-08, 17:21
Lokalizacja: Radomskie

Post autor: blacha » 2008-06-02, 22:04

Witam Wszystkich.
Po mimo tego że temat raz już podjołem i lekko zostałem przez doświadczonych Kolegów zrugany (temat; budowa aparatury) to spróbuję.
Moja aparatura posiada tylko reflux zewnętrzny, ale gdybym miał robić ją od początku wstawił bym też zimne palce, ponieważ będzie to tańsze niż póżniejsze prucie i spawanie. Mnie byłoby tylko szkoda tych ok. 10cm wypełnienia, gdyby ograniczały mnie warunki mieszkaniowe.
Pozdrawiam Tomek

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2008-06-03, 11:53

@kitaferia
Również z wielką sympatią i szacunkiem: staram się nie mącić :) , tylko udzielić sensownej rady - jasne (i chyba to dobrze), że opartej o doświadczenia.
Jeżeli uważasz to za mącenie, to każde takie forum jest jednym wielkim, mętnym stawem - opinii i mącicieli tyle, że hohoho...
Niektórzy udzielają rad tylko w oparciu o "misie", większość wykorzystując logiczne myślenie a najlepiej własne, praktyczne spostrzeżenia.
Nie pisząc zbędnie długiego posta (i nie negując w żaden sposób użyteczności systemu zimnych palców, odebrałeś to naprawdę opacznie), bez szczegółowego uzasadniania za i przeciw w różnych warunkach pracy chciałem przekazać, co moim zdaniem jest najlepszym wyjściem dla początkujacego destylera-rektyfikatora, ale takiego z pewnymi już ambicjami.
Zdecydować które rozwiązanie jest najlepsze najłatwiej jest, kiedy się zbuduje wszystkie rodzaje kolumn i kondensorów - wtedy można wybrać subiektywnie albo obiektywnie, bez pudła.
Ale po co tak? Zostanie kupa złomu.
Można korzystać z rad ludzi, którzy już spróbowali takich i takich i chcą dać innym mapę, żeby nie wpadali na te same rafy. Jeśli zechcą - skorzystają.
Obiektywnie rzecz biorąc, są rozwiązania bardziej skomplikowane albo kłopotliwe w eksploatacji, a są też inne, niezawodne i łatwe w użytkowaniu. Za takie uważam to, o którym piszę i według tego radzę.
Odradzam np. układ kolumny (z refluksem) z klasycznym wykorzystaniem chłodnicy, miałem tak i wiem, ze jest tam parę pułapek. Pracowało to zupełnie dobrze, ale jednak...
Zimne palce z kolei mają uwarunkowanie stałości przepływu wody i chłodzą ściankę kolumny, kondensor N-S typu "Abratek" i każdy inny podobnego typu tego nie wymaga (stałości przepływu) - musi tylko skroplić całą parę i to wszystko.
A co do "na oko"? Jeśli dostaję 96% i nawet więcej (legalizowany termoalkoholomierz, co 0,1%) to wystarczy mi "na oko", nie muszę robić pomiarów - z takim wynikiem to strata czasu (na oko :D )

Może warto zrobic ankietę systemów, w jakich działają nasze kolumny?
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
kitaferia
101%
101%
Posty: 2265
Rejestracja: 2007-09-04, 15:16
Lokalizacja: EuroSojuz

Post autor: kitaferia » 2008-06-03, 12:14

@Astemio

Może źle się zrozumieliśmy, "puściłem oko" pisząc o mąceniu.

Ankieta niezły pomysł.

Pisząc o zimnych palcach nietoeretyzuje, piszę w oparciu o praktykę - mam taki aparat i wiedzę jak to działa.
Wybrałem taki aparat ze względu na koszty budowy i łatwość wykonania, wiem , że wielu traktuje zimne palce i deflegmatory po macoszemu.

Chyba wyczerpaliśmy nasz mini topic ;)
Pozdrawiam

bnp

Post autor: bnp » 2008-06-03, 12:24

I ja włączę się do dyskusji.
Wypowiadanie się który model jest lepszy, wymaga doświadczenia na obydwu typach.
Zbudowałem w przeciągu 6 lat jakieś 15 aparatów z kolumną i mogę śmiało stwierdzic ze najmniej kapryśnym i najłatwiejszym w obsłudze jest właśnie kolumna z głowicą skraplającą całe opary . Obecnie pracuję na głowicy z spiralnym deflegmatorem o raz głowicy typu AAbratek i to właśnie ta głowica jest dla mnie najlepsza.

Awatar użytkownika
kitaferia
101%
101%
Posty: 2265
Rejestracja: 2007-09-04, 15:16
Lokalizacja: EuroSojuz

Post autor: kitaferia » 2008-06-03, 12:32

@bnp

Jaki nie wypowiadam się który aparat jest lepszy i nie chce zaczynać takiej dyskusji.
Piszę tylko, że mój działa i jestem zadowolony, choć ma w planach zbudować typowego AAbratka i zobaczyć jak to działa. Osobiście nie znam nikogo kto ma takie rozwiązanie i nie widziałem jego pracy na żywo, więc nie chwaliłem ani nie negowałem.

Tak nawiasem chciałem już zakończyć mini topic jak pisałem w poście wyżej.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kacper
50%
50%
Posty: 136
Rejestracja: 2007-04-12, 20:07

Post autor: kacper » 2008-06-03, 13:44

OOOO Panowie mili, nie sądziłem,ze wywiąże się tak żywa dyskusja wokół mojego pytania.
jak słusznie zauważył kol. Astemio, moje pytanie dotyczyło kolumny, która będzie najprostsza
w użyciu i będzie wymagała mniej czujności podczas produkcji, dla takiego zielonego użytkownika kolumny jakim jestem.
Serdecznie dziękuję kolegom za szereg cennych uwag, które przybliżyły mi ten proces,
pozdrawiam Kacper

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2008-06-03, 15:39

kitaferia pisze:Ankieta niezły pomysł.
Mówisz... masz: http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=1353

blacha
30%
30%
Posty: 30
Rejestracja: 2008-05-08, 17:21
Lokalizacja: Radomskie

Post autor: blacha » 2008-06-04, 10:58

kitaferia pisze:@bnp

Osobiście nie znam nikogo kto ma takie rozwiązanie i nie widziałem jego pracy na żywo, więc nie chwaliłem ani nie negowałem.
Witam Ziomala.
Ja posiadam bardzo podobną aparaturę do AABARTEK. Różnica polega na zamontowaniu chłodnicy, moja jest przesunięta i pionowa. Jeżeli Kolega ma ochotę, serdecznie zapraszam na pokaz. Miejsce i czas możemy ustalić na pw.
Pozdrawiam Tomek

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2008-06-04, 12:18

Witam!
Moja też jest przesunięta i pionowa :) , może komuś przyda się rysunek (nie namawiam i uprzedzam, że to dość skomplikowana >niepotrzebnie< konstrukcja - trzeba ściśle przestrzegać kolejności spawania elementów, bo jedne blokują dostęp do innych).
Gorące jest tylko 100-140mm obudowy kondensora, reszta lekko ciepła.
Namawiam tylko na wykorzystanie idei zastosowania rurki karbowanej na spiralę - jeśli woda chłodząca w środku, czyli typowy N-S - to jest to doskonała rzecz.

Teraz opracowuję dla swojego Staruszka podobną, ale osiową kostrukcję łącznika kolumna/kondensor - prostą w idei i "przyjazną" dla wykonawcy. Też dobrze zabezpieczy przed chlapaniem chłodnego destylatu na końcówkę pomiarową.

EDIT: Dodaję jeszcze dwa rysunki, które dodatkowo wyjaśniają konstrukcję tego, uczciwie uprzedzam - skomplikowanego i pracochłonnego rozwiązania.
EDIT 2: Zauważyłem błąd w rysunku "Króćce wewnętrzne" i podaję uaktualniony plik.
Załączniki
Kondensor N-S pionowy offsetowy.rar
(42 KiB) Pobrany 1352 razy
Króćce wewnętrzne.rar
(17.05 KiB) Pobrany 588 razy
Łącznik offsetowy - rzut z góry.rar
(6.85 KiB) Pobrany 674 razy
Ostatnio zmieniony 2008-06-08, 20:08 przez Astemio, łącznie zmieniany 5 razy.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

blacha
30%
30%
Posty: 30
Rejestracja: 2008-05-08, 17:21
Lokalizacja: Radomskie

Post autor: blacha » 2008-06-04, 20:06

Witam.
Kurcze dlaczego Kolega nie wstawił rysunku na MOONSHINE.
Pełen szacunek, jestem zachwycony!!!!!!!!!!!
Więcej takich projektów potrzebujemy.
Proponuję zrobić z tego temat i poddać pod dyskusję.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez blacha, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Tomek

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2008-06-04, 20:48

Wydaje mi się że tego tupu lub podobne rozwiązanie było już omawiane. Co do rysunku można tylko dodać że cała głowica mogła by mieć 15-20cm długości jeśli spirala jest wykonana z miedzi, a co do zamknięcia głowicy od góry to nie może być ono szczelne (co nie jest zaznaczone na rysunku).

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2008-06-05, 09:51

Witam!
Tak, długośc 200mm byłaby wystarczająca - szczególnie z karbowaną, cienkościenną rurką chłodzącą ze stali KO, jaką zastosowałem chciałem zrobić 200mm - ale uciąć zawsze można, sztukowanie jest dużo trudniejsze do zrobienia i efekt zawsze ohydnie wygląda, więc zrobiłem z zapasem (300mm to i tak niewiele). Dlatego podałem długość gorącej części obudowy kondensora, kto chce - uwzględni.
Przypomina mi się stary kawał stolarski:
- Panie majster, ta deska jest za krótka!
- Dobrze jest, szczęście że tylko z jednej strony!

Poza tym to opracowane było z myślą o zapasie chłodzenia dla ew. kolumny o większej średnicy, sam kondensor jest w zamyśle uniwersalny.

Rzeczywiście, nie widać na rysunku istnienia szczeliny u góry, ale ona oczywiście jest - trudno byłoby zrobić tak, żeby jej nie było :) . Można też dla pewności zrobić otworek 2mm w pokrywie zakładanej na lekki wcisk.
Ale ta maleńka szczelina wystarcza, kiedy raz zapowietrzyła mi się pompka chłodzenia i go zabrakło, para swobodnie wydostała się na zewnątrz.

Dzięki za słowo uznania :oops: , zamieszczę jeszcze dużo prostszy model "in line" typu "Staruszek" :D .
Mam zasadę, że publikuję tylko sprawdzone w praktyce rzeczy, ale to będzie tylko trochę inna w szczegółach wersja rozwiązań Bokabob-a, więc powinno być OK.
Raczej na pewno będę to robił.
Także jest przystosowana do sterowania automatycznego (pewne zabezpieczenie czujnika przed opryskaniem chłodnym destylatem), więc tym bardziej dobrze działać będzie ze sterowaniem ręcznym i termometrem tylko jako wskaźnikiem dla destylera.

EDIT: Zgodnie z obietnicą, zamieszczam rysunek łącznika prostego (typu "Staruszek" :) ). W kondensorze (na rysunku) dodałem otworek odpowietrzający w pokrywie, choć wystarczają nieszczelności zamknięcia na lekki wcisk.
Oczywiście wymiary łącznika nie są krytyczne, odpowiadają wymiarom posiadanych materiałów i głównie dlatego takie wybrałem.
Odstęp, który tworzy odcinek rury &#934;20x2 (lepiej może będzie &#934;24x2) między kołnierzem mocowania do kolumny a dnem zbiorniczka destylatu, zapobiega nadmiernemu podgrzewaniu odbieranego destylatu przez parę płynącą z kolumny, pozostanie on jednak na tyle ciepły, ze nie będzie zbytnio i niepotrzebnie wychładzał górnej części wypełnienia, spływając na nie.
I jeszcze uwaga: połówkę rury &#934;32x2 (może to być odpowiednio wygięty kawałek blachy KO), osłaniającą czujnik i wylot par trzeba spawać od "dołu", a nie od "góry", jak na rysunku - nie zauważyłem tego błędu wcześniej.
Od góry będzie to bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe.
Można całość również lutować, ale wytrzymałośc będzie dużo mniejsza - na tym wisi kondensor, ważący z wodą dobrze ponad 2kg. Można wtedy wykonac podtoczenia części rury 20x2 wchodzącej w otwory w kołnierzach - ciężar oprze się na wąskim kołnierzyku rury, lut tylko utwierdzi i uszczelni połączenie.
Do łącznika można również dostawić pionową chłodnicę szklaną, pracującą w układzie zwrotnym, zamocowaną np. za pomocą silikonu w kołnierzu z tulejką, a ten zestaw z kolei byłby przykręcony do łącznika zamiast kondensora N-S. Z dużym prawdopodobieństwem tak właśnie zrobię, nie chce mi się robić drugiego metalowego kondensora.
Załączniki
Konstrukcja łącznika prostego.rar
(33.15 KiB) Pobrany 400 razy
Łącznik prosty z kondensorem.rar
(32.91 KiB) Pobrany 456 razy
Szczegóły mocowania czujnika temperatury.rar
(10.29 KiB) Pobrany 560 razy
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
kitaferia
101%
101%
Posty: 2265
Rejestracja: 2007-09-04, 15:16
Lokalizacja: EuroSojuz

Post autor: kitaferia » 2008-06-07, 10:15

Astemio pisze:Tak, długośc 200mm byłaby wystarczająca - szczególnie z karbowaną, cienkościenną rurką chłodzącą ze stali KO
Gdzie można dostać tą karbowaną cienkościenną rurkę KO?
W jakich średnicach i o jakich grubościach ścianek występuja?
Czy łatwo z niej zrobic wężownicę?
Jaki jest orientacyjny koszt takiej rurki i w jakich długościach występuja?

Oj, dużo mi tych pytań się nasunęło :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2008-06-07, 13:11

Witam!
Pytaj w sklepach instalacyjnych/hydraulicznych.
Jest w Polsce producent, ale - mimo, że zawsze staram się wspomagać polskie przedsiębiorstwa - kupiłem produkcji niemieckiej, bo dużo tańsza (25zł/mb) i była na miejscu, od ręki. Poszukaj na forum, było o tym, producent jest w Łodzi i jest tam też hurtownia z tym towarem.
Są dostępne odcinki pięciometrowe (przynajmniej u mnie).
Minimalna średnica to 8/12 (wew/zew).
Grubość ścianki trudno zmierzyć, ale jest to ok. 0,25mm.
Wężownicę wyginasz w palcach, ja skręciłem na średnicy wałka 30mm, można pewnie na jeszcze mniejszej.
Karbowanie powoduje duże rozwinięcie powierzchni, na oko :) ze dwa razy, a cienka ścianka kilkakrotnie polepsza stopień wymiany ciepła w stosunku do rurki ze ścianką np. 1mm - stal KO ma dość marny współczynnik. To naprawdę doskonała rzecz do naszych zastosowań, epokowe odkrycie (nie moje :( ).
Pewien problem jest z podłączeniem takiego karbowańca do króćców, ale zrobiłem je z rurki 8x1, nasunąłem na nie rurkę karbowaną i przylutowałem lutem Sn/Cu używając kwasu ortofosforowego jako topnika.
Nic nie ciekło i jest szczelnie.
Ostatnio zmieniony 2008-06-07, 13:21 przez Astemio, łącznie zmieniany 2 razy.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości