Tylko poważne sprzęty

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
Czarek
0%
0%
Posty: 8
Rejestracja: 2008-10-04, 10:09
Lokalizacja: Polska

Tylko poważne sprzęty

Post autor: Czarek » 2008-10-04, 18:13

Dobry sprzęt musi mieć:
kociołek z kwasówki z szerokim wlotem najlepiej tak aby można było wsadzić rękę i druciakiem dobrze co jakiś czas wyszorować od środka. Koniecznie musi być grube dno.

Na dół wsypać kaolin lub pokruszone kawałki porcelitu ( stare bezpieczniki były z tego zrobione)

w kotle musi być możliwość zamocowania termometru do kontroli temperatury zacieru.

Kolumna kwasówki z zasypem szklanym spiralki pierścienie mogą być kawałki rurek.
Na szczycie kolumny ( deflegmatora ) musi być możliwość zamocowania termometru do kontroli temperatury par doprowadzanych do skroplenia.

Chłodnica kwasówki prosta rura ( żadne poskręcane rurki ) z płaszczem wodnym.

Zbiornik na destylat grube szkło lub zrobiony z kwasówki.

Oba termometry to sondy Pt100 podłączone do sterownika polecam jakiś oryginalny nie żadne samoróbki bo pływają im parametry. Najlepsze są japońskie Omrony.

Aha wszelkie połączenia to gwinty drobnozwojowe a uszczelki to miękki teflon.

Dla super zapaleńców można szczelnie poskręcać całość i podłączyć kompresor.
Tu mała uwaga w przemyśle stosuje się podciśnienie ze względów ekonomicznych im mniejsze ciśnienie tym zacier destyluje w niższej temperaturze. Jeśli zależy nam nie na tym aby było tylko tanio to należy postąpić odwrotnie tj. zwiększać ciśnienie. Podczas zwiększonego ciśnienia rozsuwają się temperatury wody od c2h5oh.
Z tymi zabawami ciśnieniowymi tylko dla zaawansowanego sprzętu operatora !!!
Grozi wybuchem no i trzeba przeliczać temperatury bo wartości pójdą do góry.

Deflegmator umieszczony ma być pionowo a chłodnica poczylona 15~30 stopni.

i to by była cała podstawowa wiedza...
Ostatnio zmieniony 2008-10-05, 09:20 przez Czarek, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdro CK

bnp

Post autor: bnp » 2008-10-04, 18:23

@Czarek
Dziękujemy Ci za cenne wskazówki. :lol:
Prosimy o następne :?

Paluch
101%
101%
Posty: 722
Rejestracja: 2006-06-10, 21:54
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Paluch » 2008-10-04, 18:27

@ Czarek

Jestem pod wrażeniem!
Czy możesz rozwinąć wątek z różnicami ciśnień ?
To może być interesujące.

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Tylko poważne sprzęty

Post autor: winiarek5 » 2008-10-04, 18:36

Czarek pisze:... żadne samorubki...
A mogą być śrupki?

:D

Awatar użytkownika
destylatek
101%
101%
Posty: 202
Rejestracja: 2008-02-18, 14:17
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie

Post autor: destylatek » 2008-10-04, 19:20

Nowy L**n ? :D
Znacznie lepiej jest pić wódkę i pleść głupstwa, niż pić wodę i być zasrańcem - Benjamin Franklin

Pozdrawiam destylatek.

Awatar użytkownika
Spirit
100%
100%
Posty: 2303
Rejestracja: 2008-03-01, 18:30
Lokalizacja: Ostrołęka.

Post autor: Spirit » 2008-10-04, 19:35

destylatek pisze:Nowy L**n ? :D
raczej nie :D
Czarek pisze: pierścienie Rasziga
Czarek pisze: sądy Pt100
Czarek pisze:kociołek z kwasówki z szerokim wlotem
tu wyjaśnienie dla nie znających tematu że L. najchętniej używa baniek na mleko a kolumny wiesza na gwoździu :D

Awatar użytkownika
Ostoja
100%
100%
Posty: 1482
Rejestracja: 2008-01-01, 03:18
Lokalizacja: Dolny śląsk

Post autor: Ostoja » 2008-10-04, 19:38

Witam.
Jestem pod wrażeniem tego co wypisuję kolega @Czarek :shock: .
Skąd ta wiedza, że musi tak być:
Cyt:
Kolumna kwasówki z zasypem szklanym spiralki pierścienie mogą być kawałki rurek.
Na szczycie kolumny ( deflegmatora ) musi być możliwość zamocowania termometru do kontroli temperatury par doprowadzanych do skroplenia.

A czy jak ma się kolumnę z rur miedzianych to już źle :?:

A jeśli wypełnienie kolumny stanowią pierścienie Balińskiego , albo sprężynki pryzmatyczne z kwasiaka to już nie może być :?:

Czarek
0%
0%
Posty: 8
Rejestracja: 2008-10-04, 10:09
Lokalizacja: Polska

Post autor: Czarek » 2008-10-04, 19:46

Temperatura wrzenia czystego etanolu podawana jest przy ciśnieniu 1000 hPa lub 750mmHg to jest to samo. Fizyka i chemia ogólnie trzyma się kupy przy typowych warunkach panujących na ziemi. I zakłada się że warunki typowe tj. stałe są temperatura 20 stopni Celciusza , ciśnienie 1000 hPa. Jeśli takie są warunki otoczenia to prawdą jest że czysty etanol wrze w 78,3. Jeśli ciśnienie jest większe to temperatura wzrasta jak maleje to i ona maleje.
Ciekawe jest to że różne substancje zachowują się podobnie – ale nie tak samo. I woda jest bardziej podatna na wzrost ciśnienia jak alkohol. Wniosek jeśli mamy do destylacji mieszaninę dwóch substancji do rozdzielenia o takiej samej temperaturze wrzenia to nic nam z tego nie wyjdzie. Jeśli temperatury są różne to można destylować. Jeśli temperatury są jednak do siebie zbliżone to destylacja nie jest sprawna bo występuje zjawisko przerzucania.
Cząstki jednej substancji porywają cząstki drugiej i porywają ze sobą przerzucając je do zlewki. Tutaj pojawia się możliwość rozsunięcia tych temperatur poprzez zmianę ciśnienia.
Wnioski jeśli woda ma 100 stopni a alkohol 78,3 to mamy 21,7 odstęp. Jednak podnosząc ciśnienie temperatury wzrosną o 20% to mamy 93.96 i 120 odstęp 26,04.

[ Dodano: 2008-10-04, 20:00 ]
Miedź jest spoko może być całość zrobiona z miedzi jak by nie było ambliki do myszowatej są właśnie z niej zrobione. Zasyp w deflegmatorze nie przeszkadza wcale jeśli metale użyte są stosunkowo mało reaktywne – nie wchodzą łatwo w związki z destylatem lub flegmą. Szkło jest łatwe do czyszczenia i bardzo ładnie myje się bielinką i następnie płucze wodą.
Z czasem dobrze jest przemyć aparaturę. Spiralki wióry spiralne ( z pod noża tokarki ) są ok. jednak raczej skłaniał bym się do kwasówki jak do miedzi ( potrafi dostać nalotu tj. patynuje się)
Pozdro CK

Awatar użytkownika
destylatek
101%
101%
Posty: 202
Rejestracja: 2008-02-18, 14:17
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie

Post autor: destylatek » 2008-10-04, 20:07

Czarek pisze:jak by nie było ambliki do myszowatej
:twisted:
Znacznie lepiej jest pić wódkę i pleść głupstwa, niż pić wodę i być zasrańcem - Benjamin Franklin

Pozdrawiam destylatek.

bnp

Post autor: bnp » 2008-10-04, 20:27

Czaruś dziecko, o czym ty tu z nami chcesz dyskutować. Jesteś zacofany z tymi swoimi najlepszymi rurkami i resztą teorii.
Czy ty zdajesz sobie sprawę jakie ciśnienie pary będzie przy temperaturze 120 st C :?:
Sam sobie tak destyluj i napisz coś o czym nie ma tu na forum bo stajesz się naprawdę śmieszny. :P

Awatar użytkownika
v.s.o.p.
50%
50%
Posty: 163
Rejestracja: 2006-02-11, 18:45
Kontaktowanie:

Post autor: v.s.o.p. » 2008-10-04, 20:49

no ja jestem skonsternowany ....

Czarek, forma twoich postów wygląda tak jakbyś właśnie ludziom ogień zniósł z olimpu. A my tu ciemne na czworaka łazimy i właśnie oświecenia doznać powinniśmy.

Mocne wejście jak na pierwszy dzień ale obawiam się, że część forumowiczów poczuje się dotknięta a co bardziej doświadczeni mogą się obrazić. Twój podpis pomijam milczeniem.
Zachęcam do delikatnego spuszczenia z tonu bo to troszkę nieładnie wpadać do kogoś do domu bez dzień dobry a zamiast dzwonkiem powiadamiać domowników o swojej obecności krzykiem i tłuczeniem rodzinnej porcelany.
Lutek
V.S.O.P.
www.vsop.com.pl
http://vsop.blox.pl
Gdy dłużej nie odpowiadam pisz bezpośrednio na info@vsop.com.pl

Czarek
0%
0%
Posty: 8
Rejestracja: 2008-10-04, 10:09
Lokalizacja: Polska

Post autor: Czarek » 2008-10-04, 21:04

bnp pisze:Czaruś dziecko, o czym ty tu z nami chcesz dyskutować. Jesteś zacofany z tymi swoimi najlepszymi rurkami i resztą teorii.
powiem tak takie jak wskaże ciśnieniomierz i nie wiem dla czego opis teoretyczny zasady działania bierzesz za gotowy przepis do destylacji - dziecko...
bnp pisze:Sam sobie tak destyluj i napisz coś o czym nie ma tu na forum bo stajesz się naprawdę śmieszny. :P
Śmieszni są ci co myślą że wszystkie rozumy zjedli zrób sobie sprzęt to nie będzie ci straszne ciśnienie. Jeśli masz graty ze sklepu to zapomnij o takiej destylacji chyba, że chcesz ze Św. Piotrem walnąć stakańczyka.

:cry:
Pozdro CK

zygmunt213

Post autor: zygmunt213 » 2008-10-04, 21:17

Witam Wszystkich gorąco.To mój pierwszy wpis , a parę godzin tu już spędziłem.Jestem oburzony - nie lubię /alergicznie/ megalomanów.Ot i na razie tyle.

Awatar użytkownika
bimbelek
101%
101%
Posty: 321
Rejestracja: 2007-02-12, 16:44
Lokalizacja: powiat Gorlicki

Post autor: bimbelek » 2008-10-04, 21:21

Mam dziwne wrażenie że to on. Bezrozumny Leon.

Czarek
0%
0%
Posty: 8
Rejestracja: 2008-10-04, 10:09
Lokalizacja: Polska

Post autor: Czarek » 2008-10-04, 21:22

v.s.o.p. pisze:
Czarek, forma twoich postów wygląda tak jakbyś właśnie ludziom ogień zniósł z olimpu. A my tu ciemne na czworaka łazimy i właśnie oświecenia doznać powinniśmy.

no i ja jestem skonsternowany .... myślałem, że ludzie tutaj są normalni i nie wiem dla czego odbiór moich postów jest taki zarozumialczy. Nie miałem na celu kogokolwiek pouczać tylko podzielić się wiedzą. Piszę w sposób taki aby zrozumiały był nie tylko dla obeznanych w temacie ale i takich co dopiero zaczynają.
v.s.o.p. pisze:
Twój podpis pomijam milczeniem.
takie mam inicjały

a może kolegów ubodło P O Z D R O !!!!

Wnioski moje są takie - kolejne forum pełne ...

miłej zabawy w waszym szacownym gronie ale chyba jednak bezemnie...
Pozdro CK

Zablokowany

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości