Wypełnienie kolumny.

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
pluton
80%
80%
Posty: 452
Rejestracja: 2009-05-22, 15:58
Lokalizacja: Łódź

Re: Wypełnienie kolumny.

Post autor: pluton » 2009-06-25, 09:58

ddanek pisze: Jestem w trakcie budowanie nowej kolumny i mam dylemat z wypełnieniem.
Muszę się przyznać, że zainwestowałem trochę w wypełnienie. Kupiłem
na allegro takie sprężynki-spiralki ze stali KO304. Są 2 typy: trójkątne
i kwadratowe. Rozmiary to ok. 3x3 mm

Trójkątne mają obciążenie cieplne ok. 100 W/cm2 a kwadratowe ok. 120W/cm2.
Sprzedawca twierdzi, że HETP jest poniżej 2 cm, ale ja będę zadowolony, jeżeli będzie 5cm.
Przy kolumnie 200 cm i 180 cm wypełnienia to całkowicie wystarczy.

pozdrawiam
pluton

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Re: Wypełnienie kolumny.

Post autor: inżynier » 2009-06-25, 10:15

pluton pisze: Trójkątne mają obciążenie cieplne ok. 100 W/cm2 a kwadratowe ok. 120W/cm2.
:shock: :shock: :shock:
ale o so cho?
pozdrawiam - inżynier

pluton
80%
80%
Posty: 452
Rejestracja: 2009-05-22, 15:58
Lokalizacja: Łódź

Re: Wypełnienie kolumny.

Post autor: pluton » 2009-06-25, 10:32

inżynier pisze:
pluton pisze: Trójkątne mają obciążenie cieplne ok. 100 W/cm2 a kwadratowe ok. 120W/cm2.
:shock: :shock: :shock:
ale o so cho?
pozdrawiam - inżynier
To znaczy, że w kolumnę taką jak moja (fi 40mm, s 12cm2) nie powinno się
wpychać więcej niż 1400 wat.
Polecam http://homedistiller.org/ , teoria / reflux still / column diameter.

OC to ilość ciepła przejmowanego przez jednostkę powierzchni ogrzewalnej w jednostce czasu w określonym miejscu.

pozdrawiam
pluton

Asheron
20%
20%
Posty: 24
Rejestracja: 2008-08-09, 15:12
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Asheron » 2009-06-25, 10:47

@Pluton nie jestem specem bo kolumna jest w końcowej fazie produkcji i z angielskim u mnie kiepsko, ale wydaje mi się że źle odczytujesz te dane. Ktoś bardziej obeznany może mnie poprawi jeśli się mylę, ale tam chodzi o moc jaką trzeba dostarczyć, żeby kolumna działała stabilnie i jej nie zalać.

Pozdrawiam

pluton
80%
80%
Posty: 452
Rejestracja: 2009-05-22, 15:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pluton » 2009-06-25, 10:53

Asheron pisze:@Pluton nie jestem specem bo kolumna jest w końcowej fazie produkcji i z angielskim u mnie kiepsko, ale wydaje mi się że źle odczytujesz te dane. Ktoś bardziej obeznany może mnie poprawi jeśli się mylę, ale tam chodzi o moc jaką trzeba dostarczyć, żeby kolumna działała stabilnie i jej nie zalać.
Dokładnie to chodzi tam również o maksymalną moc, jaką można wpompować
w kolumnę o danej średnicy (z dokładnością do rodzaju wypełnienia).

I moje spiralki mieszczą się w granicach. Mam nadzieję, że się sprawdzą.

pozdrawiam
pluton

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2009-06-25, 11:11

moc grzania zależy głównie od:
1. średnicy kolumny
2. rodzaju wypełnienia, wielkosci refluxu, ilości alkoholu w mieszaninie w kegu

optymalną należy dobrać doświadczalnie.

pozdrawiam - inżynier

pluton
80%
80%
Posty: 452
Rejestracja: 2009-05-22, 15:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pluton » 2009-06-25, 11:19

inżynier pisze:moc grzania zależy głównie od:
1. średnicy kolumny
2. rodzaju wypełnienia, wielkosci refluxu, ilości alkoholu w mieszaninie w kegu

optymalną należy dobrać doświadczalnie.
To wszystko szczera prawda, ale należy dodać jeszcze właśnie ograniczenia
'materiałowe'. Jeżeli wypełnienie nie jest w stanie przenieść tej ilości
ciepła, które chcemy wpompować w kolumnę, to... należy zmienić wypełnienie.

Moje akurat wytrzyma 1400W, co mam nadzieję wystarczy (przy kolumnie fi 40 mm).
Być może będę trochę musiał otulić kolumnę, żeby zmniejszyć
odprowadzanie ciepła.

pozdrawiam
pluton

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2009-06-25, 11:32

pluton pisze: [...] Jeżeli wypełnienie nie jest w stanie przenieść tej ilości
ciepła, które chcemy wpompować w kolumnę, to... należy zmienić wypełnienie. [...]
Takie teorie to już zakrawają na pranie mózgu przez "jedynego słusznego" producenta "jedynego słusznego" wypełnienia. :mrgreen:


pzdr

Awatar użytkownika
saszet
101%
101%
Posty: 88
Rejestracja: 2007-06-05, 21:12

Post autor: saszet » 2009-06-25, 12:45

@Pluton

Obawiam się, że będziesz miał duże problemy z tymi sprężynkami. Miałem wątpliwą przyjemonść kupić i potestować. Dla mnie bardzo duża czułość na zalewanie, z czym nie było problemów przy zmywakach i "naszych" sprężynkach. Stosowałem w kolumnie dwucalowej, gdzie owe sprężynki stanowiły tylko dopełnienie na wysokości ok 20 cm. Łączna wysokość wypełnienia wynosiła 1 metr. Nawet małe ustawienie powrotu skutkowało zalewaniem kolumny, a o ostrym grzaniu (większej wydajności ) nie było mowy. Z wypełnieniem 180cm może być już poważny problem ze stabilnością. Ale potestuj, podziel się wrażeniami.

PS. jak ci się sprawdzą, to mam ze 3,5 kg tego wynalazku.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2009-06-25, 12:53

@ pluton

Rodzaj wypełnienia na wpływ na opory przepływu w kolumnie. Owe opory odpowiadają głównie za maksymalną moc jaką możemy dostarczać do boilera. Zestawienie 'Maximum Power for a Given Column Diameter' pokazuje w przybliżeniu jaką mocą maksymalną można grzać przy założeniu, że jako wypełnienia używamy 'scrubbers' czyli zmywaków.

Awatar użytkownika
inżynier
101%
101%
Posty: 1823
Rejestracja: 2006-11-14, 12:00

Post autor: inżynier » 2009-06-25, 14:09

pluton pisze:należy dodać jeszcze właśnie ograniczenia
'materiałowe'. Jeżeli wypełnienie nie jest w stanie przenieść tej ilości
ciepła, które chcemy wpompować w kolumnę, to... należy zmienić wypełnienie.

Kolego, przykro mi to stwierdzić, ale Twoja teoria kompletnie nie zgadza się z praktyką a tym bardziej z teorią pracy kolumny rektyfikacyjnej. Proponuję złotrą zasadę:
1: :nie_powiem
2: :book (ze zrozumieniem)
3: :argue

W wypełnieniu ważna jest jego p/v i tyle, pojemności cieplne itp. nie mają kompletnie żadnego znaczenia, wszak proces prowadzony jest w stanie ustalonym a zmiany są na tyle wolne, że własnosci fizyczne materiału wypełnienia nie grają kompletnie żadnej roli.

pozdrawiam - inżynier

pluton
80%
80%
Posty: 452
Rejestracja: 2009-05-22, 15:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pluton » 2009-06-25, 18:20

saszet pisze: Obawiam się, że będziesz miał duże problemy z tymi sprężynkami. Miałem wątpliwą przyjemonść kupić i potestować. Dla mnie bardzo duża czułość na zalewanie, z czym nie było problemów przy zmywakach i "naszych" sprężynkach.
No cóż, nigdy nie twierdziłem, że to najlepsze wypełnienie na świecie i jak najbardziej liczę się z zastosowaniem zmywaków.

Chociaż stosunek P/V i w zasadzie prawidłowy rozmiar (1/12 fi kolumny) oraz fakt, że mam autotransformator i będę mógł dosyć precyzyjnie regulować moc, a także igłowy zawór do regulacji refluksu pozwalają z optymizmem czekać na wyniki pierwszych testów.

pozdrawiam
pluton

[ Dodano: 2009-06-25, 18:28 ]
inżynier pisze: Kolego, przykro mi to stwierdzić, ale Twoja teoria kompletnie nie zgadza się z praktyką a tym bardziej z teorią pracy kolumny rektyfikacyjnej. Proponuję złotrą zasadę:
1: :nie_powiem
2: :book (ze zrozumieniem)
3: :argue
popieram ( z wyjątkiem tego, że nie przedstawiałem żadnej teorii ).
inżynier pisze: W wypełnieniu ważna jest jego p/v i tyle, pojemności cieplne itp. nie mają kompletnie żadnego znaczenia, wszak proces prowadzony jest w stanie ustalonym a zmiany są na tyle wolne, że własnosci fizyczne materiału wypełnienia nie grają kompletnie żadnej roli.
W tym też jest bardzo dużo prawdy (no chyba nawet 99%, ale nie radzę robić spiralek ze stopu Wooda), ale jeżeli poczytasz ze zrozumieniem, to stwierdzisz, że Ty mówisz o pojemności cieplnej, a ja o obciążeniu cieplnym. :roll:

Różnica jest mniej więcej taka, jak między podparciem punktu tarcia, a podtarciem punktu parcia.

pozdrawiam
pluton

[ Dodano: 2009-06-25, 18:43 ]
saszet pisze:Stosowałem w kolumnie dwucalowej, gdzie owe sprężynki stanowiły tylko dopełnienie na wysokości ok 20 cm.
Ooops, dopiero teraz do mnie dotarło. Może źródłem problemów była średnica kolumny ?
Teoria jaką znam (jedyna niesłuszna i za którą zaraz kilkunastu grupowiczów nazwie
mnie idiotą ) mówi, że rozmiar elementu wypełnienia (cokolwiek by to nie znaczyło)
powinien mieścić się w granicach 1/8 - 1/15 średnic kolumny.
Dla fi40 i sprężynek 3 mm stosunek jest 13, ale już dla dwóch cali (50 mm) stosunek jest 50/3 = 16 - 17.

Badałeś sprężynki na węższej kolumnie ?

pozdrawiam
pluton

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2009-06-25, 20:13

pluton pisze:ale nie radzę robić spiralek ze stopu Wooda
Nie sprowadzaj dyskusji do absurdu.

Awatar użytkownika
jedrus84
60%
60%
Posty: 235
Rejestracja: 2008-11-21, 23:47
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: jedrus84 » 2009-06-25, 21:53

pluton pisze:Ale chętnie sobie bede czytal forum, w koncu cala wiedza jaką mamy pochodzi od innych.

Oj Pluton Pluton , od kogoś Ty się takich rzeczy dowiedział jakie Tu w Postach głosisz ??
pluton pisze: będę trochę musiał otulić kolumnę
w jaki sposób masz zamiar to zrobic tzn trochę , czy to jest pianka izolacyjna , jeżeli tak to 6 mm , czy 9 mm , a może wata , może gaza a może majtki babci co ? weź chłopie na wstrzymanie , obiecałeś czytać to forum skoro głosisz hasło jak w pierwszym cytacie , nie mija kilka dnia a znów walisz z grubej rury.

Awatar użytkownika
saszet
101%
101%
Posty: 88
Rejestracja: 2007-06-05, 21:12

Post autor: saszet » 2009-06-25, 22:01

@ Pluton

Nie wydaje mi się, aby przy tych samych parametrch (wypełnienie, keg, moc grzania), węższa kolumna miała mniejszą tendencję do zalewania. Jak coś zawsze będziesz mógł prowadzić proces bez refluksu.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości