POMOCY - wino z pigwy nie wyszło

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
Klaus1973
0%
0%
Posty: 1
Rejestracja: 2009-12-17, 23:13

POMOCY - wino z pigwy nie wyszło

Post autor: Klaus1973 » 2009-12-19, 09:38

Już zaczynam czytać biblię i wszystkie tematy związane
ale jeśli ktoś by był tak miły i mi pomógł

MAM 2 butle 15 litrowe wina z pigwy - a raczej soku o 4 % alkoholu
chciałbym to przepędzić
ile dodać cukru do tego jeszcze
i czy stosować jeszcze jakiś dodatki

NIGDY NIE PRZEPĘDZAŁEM NIC

NALEWKI I OWSZEM

Saluti Di Spirituti
pozdrawiam
Klaus

Awatar użytkownika
slim24
50%
50%
Posty: 144
Rejestracja: 2009-12-05, 11:37
Lokalizacja: Polska

Post autor: slim24 » 2009-12-20, 10:40

z 30l 4% soku dużo nie wyciągniesz :(. Jak byś powiedział czemu nie wyszło to mógłbym jakoś pomóc.

Ja jesienią robiłem 34l czarnego bzu, z przyczyn niezależnych nie dodałem w porę drugiej porcji cukru, skutek - drożdże padły z głodu, wino około 5%. Początkowo myślałem że jak takie małe stężenie to może po dodaniu paczki aktywnych bayanus wszystko ruszy ponownie i w taki sposób zmarnowałem 2 opakowania.
Drożdże rozmnażają się w moszczu na początku. Jak już pojawi się alkohol to jest ich mnóstwo i mają za zadanie tylko przeżyć do stężenia max 18% (zależy od szczepu) powyżej nie mają szans.
Udało mi się uratować nastaw w taki sposób: wziąłem butelkę 5l, rozgniotłem ok 1.5kg winogron, do tego dolałem 1.5l tego moszczu żeby się drożdże hartowały, i na koniec 2 paczki bayanus uwodnionych, można jeszcze dodać szczyptę pożywki ale ja jej dodałem wcześniej do moszczu. Oczywiście moszcz wcześniej osłodzony do takiej ilości jak wymagał przepis. Butelkę 5l umieściłem w ciepłym miejscu na 5dni.
Jednym słowem zrobiłem taką solidną matkę drożdżową. Po pięciu dniach wlałem wszystko do nieudanego wina i pięknie ruszyło.

Jeżeli tobie nie udało się z podobnego powodu wino to najpierw powinieneś zmierzyć cukromierzem Blg. jeżeli będzie 0 to można zmierzyć alkoholomierzem kapilarnym moc wina. Po tym wszystkim, mając instrukcję używania cukromierza (tam jest podane z jakiego blg ile % uzyskasz) można sobie wyliczyć mniej więcej jak dosłodzić wino. Jak wyliczysz to dosładzaj stopniowo np po kilogramie albo dwa i mierz blg do uzyskania takiego poziomu jaki wyszedł z wyliczeń. Na koniec można pożywki trochę dodać i polecam tak jak w moim przypadku zrobić solidną matkę używając aktywnych drożdży.

pluton
80%
80%
Posty: 452
Rejestracja: 2009-05-22, 15:58
Lokalizacja: Łódź

Re: POMOCY - wino z pigwy nie wyszło

Post autor: pluton » 2010-01-03, 20:04

Klaus1973 pisze: MAM 2 butle 15 litrowe wina z pigwy - a raczej soku o 4 % alkoholu
chciałbym to przepędzić
ile dodać cukru do tego jeszcze
i czy stosować jeszcze jakiś dodatki
Przede wszyztkim musisz to zakonserwowac, bo ci sie zepsuje. Dolej spirytusu tyle, zeby stezenie doszlo do 21-22%.

A potem spokojnie mozesz sie zastanowic, jak to przedestylowac.

Chyba ze dasz rade zrobic jakis restart tego, ale tu juz polecam forum winiarskie.

pozdrawiam
pluton
Błogosławieni ci, którzy nie umieją odpowiedzieć na moje pytanie,
a mimo to milczą.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości