Zakup pierwszej kolumny

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
terragady
20%
20%
Posty: 22
Rejestracja: 2015-10-14, 18:43

Zakup pierwszej kolumny

Post autor: terragady » 2015-10-14, 19:13

Witam,

przemierzylem troche internetu w poszukiwaniu informacji, duzo zebralem. Opisze po krotce moje perypetie. A wiec postanowilem sprobowac wlasnych sil w destylacji, popatrzylem oferty (niestety sam nie mam mozliwosci niczego wykonac) i pomyslalem ze o takie fajne urzadzonka do 1000 zl sa na allegro i tyle bajerow. Oczywiscie poczytalem troche mocniej temat i dowiedzialem sie ze trzeba raczej uderzyc w kolumne z refluxem zewnetrznym badz wewnetrznym. Trafilem na glowice aabratka i spodobala mi sie, duzo sprzedawcow/wykonawcow ja oferuje. Tylko mam pare pytan teraz, zarowno o sprzedawca jak i dodatki do niej.

Czyli tak, zacznijmy od tego ze nie cierpie zapachu i smaku "bimbru", pewnie wielu z was to obrazi ale mi pewnie chodzi o cos co przypomina bimber i jest powodem dumy niejednego domowego bimbrownika ktory produkt swoj robi na sloikach i garnku w kuchni. Mi chodzi o otrzymanie (1) spityrusu ktory bede mogl wykorzystac do maceracji i nalewek (2) ciekawych alkoholi smakowych i lezakowanych.
Druga sprawa jako nie za bardzo doswiadczony w temacie chcialbym sprzet ktorego latwo sie nauczyc i nie wymaga zaawansowanej wiedzy i nie sprawia wielu klopotow.

Zaczne moze od jednej porady ktora dostalem od jednego ze sprzedawcow, ktory odradzil mi zakup aabratka poniewaz wedlug niego zestaw kolumna z zimnymi palcami i regulatorem mocy spelni sie duzo lepiej, gdyz: bede mogl uzyc sprzetu jako pot still i pobawic sie ronzymi destylatami, owocowkami itd a na aabratku tylko spirytus, sam juz wiem ze to raczej nie prawda ale chcialem jeszcze to potwierdzic. ( http://www.allegromat.pl/aukcja177482 )

wybrany zestaw wyjsciowy na chwile obecna to: http://www.allegromat.pl/aukcja177484
czy sprzedawca jest godny polecenia? Wszystko wydaje sie byc wykonane ok.

Tylko teraz chcialem zapytac jeszcze o dodatki, kolumne wzialbym jak najwyzsza 150cm, zastanawiam sie nad wziernikiem i chlodnica do OVM oraz czy potrzebny mi jest termometr na kolumnie. Czy bez wziernika kolumny sie nie zalewa? Bo nie wiadomo dokad siega? Czy bez tego tez sie da zyc? Chcialbym miec takie niezbedne minimum wiec chodzi o to czy duzo zyskuje poprzez wziernik i OVM.

Wypelnienie pryzmatyczne jest chyba obowiazkowym dodatkiem w takiej kolumnie bo inaczej by sie troche marnowala?

Sprzedawca pisze ze nie jest potrzebny regulator i ze na jednej grzalce kolumna sie stabilizuje, czy to moze byc prawda? Czy jednak lepiej miec jakas regulacje?

Nie ukrywam ze cena zestawu tez sie dla mnie liczy, im mniej tym lepiej jednak nie chce kupic czegos o 200 zl tanszego i pozniej zalowac. Niektore elementy wiem ze moge dokupic w pozniejszej fazie jednak jako ze stacjonuje za granica bedzie mi z tym troche ciezej ale do obejscia. Znalazlem tego sprzedawce jako jednego z tanszych ktory wykonuje sprzet zgodny z tym co czytalem. Choc np Franzmaster ktory jest polecany ma sprzet podobny ( http://www.allegromat.pl/aukcja177483).

Przepraszam rowniez za brak polskich znakow, nie jestem w stanie ich tutaj wstawic gdzie pisze tego posta, takze prosze o wybaczenie :)

Z gory dzieki za wszelka pomoc!
Marcin
Ostatnio zmieniony 2015-10-14, 20:50 przez terragady, łącznie zmieniany 3 razy.

antua12
10%
10%
Posty: 14
Rejestracja: 2013-12-01, 16:44

Post autor: antua12 » 2015-10-14, 19:30

Zestaw który wybrałeś jest całkiem ok, bierz z zbiornikiem 50 l.
Jedno mało ale potrzebny jest jeszcze jeden termometr jakieś 20 cm nad dolnym złączem sms na bazie jego wskazań będziesz prowadził cały proces stabilizacja i odbiór spirytusu, jak na nim temperatura zacznie wzrastać resztę dobierasz do osobnego naczynia i dolewasz do następnej rektyfikacji.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez antua12, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2015-10-14, 19:34

_allegro

terragady
20%
20%
Posty: 22
Rejestracja: 2015-10-14, 18:43

Post autor: terragady » 2015-10-15, 00:50

Linki poprawione :)

Okej tylko teraz zestaw ktory wybralem to dotyczy tej zmodyfikowanej wersji z wziernikiem i chlodnica itd czy tej podstawowej z aukcji? Moze powiem tak, jak bardzo sie przydaje taki wziernik i czy bez niego nie dam rady czegos zrobic?
Chlodnica to juz wiem ze mi sie przyda bo w wielu miejscach czytam ze OVM to blogoslawienstwo.

Co do termometra to racja ze go brak, co jest dosc dziwne ze go brak w zestawie skoro zestaw juz dosc dobry jest. Teraz tak czy moge zamienic po prostu miejsce tego z glowicy na 10ta polke czy lepiej dac nowy bo ten w glowicy sie przyda? Gdzies czytalem tez ze ten termometr w kegu jest do niczego wiec moze od razu wymienic go na jakis lepszy?

Co do kega to wlasnie chcialem wziac 30L bo latwiej bedzie mi w transporcie, moze juz sam go sobie jakos ocieple jak bedzie trzeba. I czy ta pianka do ocieplenia kolumny jest w porzadku? Czy trzeba dodatkowo jakos to jeszcze zaizolowac? Widzialem ze niektory stosuja kauczuk.

Czy na takim sprzecie bede mogl robic roznego rodzaju wynalazki, owocowki, wkiskey, sliwowice itd? Po prostu chyba moge odkrecic srodkowa czesc (kolumne), zostawic katalizator i bedzie jak pot still? Albo z cala kolumna tylko moze srodek wyjac i uzyc na full otwartego ujscia z glowicy.

I co do tego regulatora mocy to bedzie mi potrzebny? Chcialbym juz wszystko na raz kupic bo jak wspominalem musze to wyslac do siebie za granice a nie chcialbym dosylac czegos bo cos mi brakuje ;)

Aha i jakie sa lepsze laczenia? SMS czy TC?

W ogole smieszna sytuacja bo domyslnie znalazlem inne forum aby zapytac i dzis szukalem swojego tematu dosc dlugi czas na tamtym forum :) No ale widze ze tutaj uzyskam rowniez dobra pomoc :)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez terragady, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: zbyszko » 2015-10-15, 01:14

To ja może zacznę od d....y strony :twisted: .
No ale widze ze tutaj uzyskam rowniez dobra pomoc :)
Gratuluje optymizmu.
SMS czy TC?
TC
I co do tego regulatora mocy to bedzie mi potrzebny?
Będzie.
Czy na takim sprzecie bede mogl robic roznego rodzaju wynalazki
Na każdym można robić smakówki.
Co do termometra
Na dobry początek potrzebujesz trzech dokładnych termometrów, w głowicy w wypełnieniu i w kegu.
okej tylko teraz zestaw ktory wybralem
No właśnie to Ty jako laik sam sobie je wybrałeś :twisted: .
Sprzęty obu linkowanych sprzedawców były omawiane, doczytaj w tematach "aparatura z allegro".
Doczytaj zanim kupisz.
czytam nie pytam

terragady
20%
20%
Posty: 22
Rejestracja: 2015-10-14, 18:43

Post autor: terragady » 2015-10-15, 01:26

Okej, dzieki za konkretne odpowiedzi ;) co do tematow i dyskusji na temat "wybranych przezemnie" to nie moge ich znalezc, albo nie potrafie szukac na tym forum albo jestem jakis slepy :) no ale juz pozno to moze to drugie.

A wiec w takim razie czy moglbys mi polecic cos jezeli moj wybor nie jest do konca trafny?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez terragady, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: zbyszko » 2015-10-15, 01:33

Sprawa jest prosta, w szukajkę wpisujesz magiczne słowa: "aparatura z allegro".
Od jakiegoś czasu nie polecam bo niektórzy obrośli w piórka.
Napisz w temacie "gdzie robić zakupy" co chcesz a odzew na pewno będzie.
czytam nie pytam

terragady
20%
20%
Posty: 22
Rejestracja: 2015-10-14, 18:43

Post autor: terragady » 2015-10-15, 01:35

Wlasnie wpisywalem te slowa, jutro jeszcze posprawdzam, cos tam znalazlem w jednym temacie. Rozumiem ze ogolnie sprzedawca ma nagane od Ciebie raczej za calosc a nie za ten konkretny sprzet co pokazalem?

W takim razie jest gdzies temat gdzie moglbym poczytac o polecanych spzredawcach, albo tych wiarygodnych co znaja sie na rzeczy a nie podlapali tylko temat spzredazy i chca zarobic nie znajac sie co tak na prawde robia?

Aha i dostalem informacje od jednego kolegi z forum ze sprzed od PowerTee ten ktory podlinkowalem ma i dziala dobrze i jest z niego zadowolony w 100% dlatego tak troszke juz sie podiskrzylem na niego ale troche ostudziles moj zapal. Czasem jak sprawdzam sprzedawce polecanego to cena wtedy szybuje w kosmos za jego produkty, a ja chcialem znalezc jakis kompromis miedzy cena a jakoscia bo budzet i tak mam ograniczony a i tak zonie mowie polowe tej ceny :)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez terragady, łącznie zmieniany 1 raz.

terragady
20%
20%
Posty: 22
Rejestracja: 2015-10-14, 18:43

Post autor: terragady » 2015-10-17, 22:23

Tak wpadłem tylko powiedzieć że mam mętlik w głowie teraz troche, na PW każdy chwali swoja sprzęty i coś próbuje doradzać, pewnie połowa z tych ludzi jest właśnie wykonawcami ów chwalonych sprzętów. Wydaje mi się że to trochę taki biznes napędzany dwoma forami :) Wciągnąłem się w to trochę :) nie powiem, spodobało mi się. Choć widzę że dużo rzeczy jest wyolbrzymianych. Na zagranicznych forach i stronkach ludzie cieszą się ze zwykłego pot stilla, owszem są podobne modyfikacje jak i u nas ale ludzie raczej idą na prościznę i im mniej skomplikowane tym lepiej, a u nas chyba odwrotnie. No nic ;) jakoś to sobie w głowie poukładam i może coś spróbuję działać :) Dzięki za pomoc!
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez terragady, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2015-10-18, 14:30

Za granicą (nie licząc wschodniej), to większość produkuje smakobimbry, więc i "skomplikowany" sprzęt do tego celu za bardzo nie jest.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości