Olm _chłodnica /przedgon i pogon kiedy???aabratek

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
Yamaha125
10%
10%
Posty: 17
Rejestracja: 2019-10-26, 14:24

Olm _chłodnica /przedgon i pogon kiedy???aabratek

Post autor: Yamaha125 » 2019-10-26, 14:56

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.
Zakupiłem nowy sprzęt
Witam jako nowy już nieanonimowy.
Jestem bardzo amatorem.
Kupiłem kolumnę aabratek na zbiorniku 60l,grzałki 2x2kW, bufor miedz, średnica rury 63 długość ok. 125 cm stalowe sprężynki wypełnienie, regulator bolecki RGB, termometr za buforem około 20cm, później w połowie tuż przed bocznym olm i ostatni w głowicy aabratek,
Przeczytałem chyba troszkę, problem taki, ze przy jakich temperaturach przedgon i pogon brać żeby serca nie marnować.. Pomóżcie :cry2:

Jedni mówią mi że temperatura za buforem "nad"
nie może przekroczyć 78,3 i bierzemy pogon, kolejny mówi zeby odbierać do temp. 82 i
dopiero pogon... ??! :bezradny:
może coś w kilku zdaniach poradzicie czego naj naj naj bardziej pinować...?

dodałem zdjęcie kolumny.. :]
Załączniki
aabra 2.jpg

Yamaha125
10%
10%
Posty: 17
Rejestracja: 2019-10-26, 14:24

Re: Olm _chłodnica /przedgon i pogon kiedy???aabratek

Post autor: Yamaha125 » 2019-10-26, 15:02

... może któryś z kolegów nawet na priva coś może podesłać... :oops:

Awatar użytkownika
degu
101%
101%
Posty: 317
Rejestracja: 2019-03-30, 22:44
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Olm _chłodnica /przedgon i pogon kiedy???aabratek

Post autor: degu » 2019-10-26, 16:10

Yamaha125 pisze:
2019-10-26, 14:56
...Przeczytałem chyba troszke ...
Przeczytaj jeszcze troszkę - na pewno masz instrukcję, a jeśli nie - na forum jest dużo wątków o prowadzeniu procesu.
Nikt za Ciebie tego nie zrobi...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Yamaha125
10%
10%
Posty: 17
Rejestracja: 2019-10-26, 14:24

Re: Olm _chłodnica /przedgon i pogon kiedy???aabratek

Post autor: Yamaha125 » 2019-10-26, 16:29

Z tym że każda kolumna jest podobno inna dlatego pod moje wymiary może ktoś, coś... 😁


Awatar użytkownika
Zalobik
60%
60%
Posty: 251
Rejestracja: 2017-11-07, 18:25

Re: Olm _chłodnica /przedgon i pogon kiedy???aabratek

Post autor: Zalobik » 2019-10-26, 19:54

Kolego, tak naj naj, "najsamprzód" pilnuj temperatury nad buforem, powinna być stała i niekoniecznie musi to być 78,3C. Jak nie będziesz jej w stanie utrzymać refluksem, to będzie koniec. Pomysłów na odbiór przedgonów jest sporo, musisz wybrać właściwy dla siebie. Warto o tym poczytać. Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz wiedział o co pytać, a na pytania "od czapki" nikt Ci nie będzie odpowiadał, "takie środowisko". No i trzeba zacząć robić, bo...zerknij w moją stopkę.
"Teoretycznie, nie ma różnicy pomiędzy teorią a praktyką, w praktyce jest". Y.B.

Yamaha125
10%
10%
Posty: 17
Rejestracja: 2019-10-26, 14:24

Re: Olm _chłodnica /przedgon i pogon kiedy???aabratek

Post autor: Yamaha125 » 2019-10-31, 08:55

..... to w końcu jakiej temperatury zaraz nad buforem nie przekroczyć. :?:

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Olm _chłodnica /przedgon i pogon kiedy???aabratek

Post autor: NeRWuS » 2019-10-31, 12:18

Zaraz się zacznie "hurr durr - same buce na grupie bo nikt nie chce pomóc i nie podaje żadnych treściwych informacji". Otóż należy zrozumieć, że nie ma dwóch takich samych procesów, a co dopiero dwóch takich samych "maszynek". Nikt Ci nie poda temperatury bo ona się może zmieniać nawet przy zmianie pogody (zmianie ciśnienia atmosferycznego). Skoro jesteś na forum to należy pamiętać, że tutaj staramy się pojąć działanie od strony "naukowej" by przewidywać proces i wiedzieć jak się zachować.


A co do samej temperatury jaka ma być nad buforem to postaram się wytłumaczyć. To jest tak zwana "temperatura dnia"
Nie ma opcji jej wyznaczenia "ze wzoru" czy jakoś inaczej.
Jedyna opcja to doświadczalnie - zamknąć zawór odbioru i odpalić grzałki z mocą bliskiej zalaniu kolumny (oczywiście praca bliska, ale poniżej tej wartości)
Po pewnym czasie - najlepiej po ustabilizowaniu się lecz wg mnie to minimum po 45 minutach "bezczynności" zwanej stabilizacją - odczytujesz temperaturę nad buforem czyli na "dziesiątej półce". Jak jest stała to można przystąpić do odbioru. Najlepiej jak ona (temperatura) nie będzie rosła podczas odbioru. (Znowu magiczne powiedzenie) dla mnie maksymalny skok jaki dopuszczam to 0.1stopnia)
Prowadząc kilkukrotnie proces obserwuj temperaturę w buforze i patrz co tam się dzieje.
Swojego czasu zastanawiałem się nad buforem. Dużo czytając (i znowu to jest tylko moja forma domysłu) zrozumiałem, że jakbym miał bufor z termometrem to wciąż kontroluje proces za pomocą termometru na dziesiątej półce, a temperaturę w buforze traktował "informacyjnie". Nagły wzrost temperatury w buforze może też informować o konieczności zakończenia procesu z racji na brak alkoholu w zbiorniku.

Przepraszam za tak długi post, ale widocznie czasem tak trzeba. Forum ma być skarbnicą wiedzy, a nie czekaniem jednej części użytkowników by odpowiedzieć innym.

Z drugiej jednak strony nie pamiętam kto to napisał w jakimś innym temacie - że teraz ludzie starają się kupić jak najlepszy sprzęt, a kilka(naście) lat temu ludzie starali się nauczyć obsługi urządzenia. A umiejętności są tutaj bardziej kluczowe niż "wodotryski"

Pozdrawiam i radzę pomyśleć - robisz mądrze (wg wiedzy na forum) czy chcesz jakiś konkretnych i "sztywnych" wytycznych, które są o kant kuli rozbić :)
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

Yamaha125
10%
10%
Posty: 17
Rejestracja: 2019-10-26, 14:24

Re: Olm _chłodnica /przedgon i pogon kiedy???aabratek

Post autor: Yamaha125 » 2019-10-31, 13:28

Dzięki kolego

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości