Wizjer, zalanie, moc grzania

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
krepel1920
0%
0%
Posty: 5
Rejestracja: 2018-09-26, 17:24

Wizjer, zalanie, moc grzania

Post autor: krepel1920 » 2020-02-08, 19:29

Witam, rozbudowałem moja kolumnę między innymi o wziernik i regulator mocy grzania, i pytanie jak dobrać grzanie, na co zwrócić uwagę patrząc we wziernik i na jakiej podstawie dobierać grzanie, mam zbiornik 50 litrów, kolumnę 60.3 i grzałki 2 kW i druga 1.5 kW.

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wizjer, zalanie, moc grzania

Post autor: NeRWuS » 2020-02-08, 20:47

TEORETYCZNIE grzać podczas procesu jak najbliżej progu zalania (delikatnie poniżej),
w praktyce należałoby każdorazowo sprawdzać moc zalania (każdy montaż, czy w ogóle ruszanie kolumną) może ubić wypełnienie w niej i zmniejszyć moc potrzebną do zalania kolumny).
Osobiście wolę grzać znacznie poniżej progu zalania, czyli niewiele powyżej 2kW.
Robię to głównie ze względów bezpieczeństwa - podczas procesu potrafię robić co innego (w tym samym pomieszczeniu) i czasem mój czas reakcji to kilka sekund a czasem minuta. Tracę na tym przy jakości (zmniejszenie się ilości półek teoretycznych), ale "nadrobię" to drugim procesem, dlatego się tak nie spinam.
W Twoim przypadku musisz doświadczalnie sobie sprawdzić przy jakiej mocy zalewa kolumnę i dobrać sobie odpowiednio mniejszą moc. Jest tak wiele zmiennych, że nie da się podać dokładnej wartości mocy grzania (rodzaj wypełnienia - sprężynki czy zmywaki; ubicie wypełnienia;straty ciepła i napięcia - nie wiesz jaka moc ostatecznie jest wykorzystywana w celu wytwarzania oparów).
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

kacper59
40%
40%
Posty: 86
Rejestracja: 2017-06-20, 09:07

Re: Wizjer, zalanie, moc grzania

Post autor: kacper59 » 2020-02-08, 21:18

Jak się przekłada moc grzania, na ilość półek teoretycznych, dla tej samej kolumny, przy niezmiennym chłodzeniu.

Awatar użytkownika
kamilpl82
40%
40%
Posty: 93
Rejestracja: 2015-12-23, 17:55
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Wizjer, zalanie, moc grzania

Post autor: kamilpl82 » 2020-02-08, 21:56

Ty tak na serio czy jaja sobie robisz.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.


https://alkoholeforum.pl

czytam
70%
70%
Posty: 340
Rejestracja: 2016-05-17, 22:00

Re: Wizjer, zalanie, moc grzania

Post autor: czytam » 2020-02-09, 08:13

kacper59 pisze:
2020-02-08, 21:18
Jak się przekłada moc grzania, na ilość półek teoretycznych, dla tej samej kolumny, przy niezmiennym chłodzeniu.
Sprawa nie jest taka prosta. Przy niezmienionym chłodzeniu i zmniejszaniu mocy refluks będzie coraz chłodniejszy. Zmniejsza to efektywność energetyczną kolumny i ilość półek teoretycznych.
Na polskich forach poświęconych tej tematyce panuje opinie, że praca powinna odbywać się nieco poniżej progu zalania, bo wtedy jest największa ilość półek teoretycznych. Z kolei na wschodzie pracują z dużo mniejszą mocą też tłumacząc to bardzo dobrym wpływem na jakość produktu. Jedni i drudzy mają rację. Z tym, że pierwsi muszą poświęcić procesowi więcej uwagi a drudzy czasu. Charakterystyka wysokości teoretycznej półki od przyłożonej mocy ma kształt zbliżony do litery U (nieco mylące są wykresy podawane w literaturze przedmiotu, gdyż często przedstawiają tylko fragment tej charakterystyki). Wracając więc do pytania wraz ze zmniejszaniem mocy od progu zalania ilość pólek najpierw spada, później rośnie. Chłodzenie jednak korzystniej jest też zmniejszać.

kacper59
40%
40%
Posty: 86
Rejestracja: 2017-06-20, 09:07

Re: Wizjer, zalanie, moc grzania

Post autor: kacper59 » 2020-02-09, 11:05

Dzięki za zwięzłą odpowiedź, takich informacji trzeba czasami szukać godzinami.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości