Instrukcja od konstruktora - kilka niejasności

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
furmann
30%
30%
Posty: 40
Rejestracja: 2017-04-01, 06:59

Instrukcja od konstruktora - kilka niejasności

Post autor: furmann » 2020-04-09, 17:52

Witam kupiłem aabratka na rurze 60,3. Kolumna dzielona na 3 części, sprężynki pryzmatyczne, termometr w 10 półce (brak bufora i olma), keg 50 l. Grzanie gazem (niestety jestem zmuszony). Problemem jest odbieranie mało serca - ok 5 l z nastawu 2 x 25l (po paczce drożdży Alcotec turbo 48 i po 8 kg cukru).

Sprzedający dał instrukcję z której robię. Jednak mam kilka zastrzeżeń. A więc:

1. Nastaw 25l (podaje 8 kg cukru i paczkę drożdży). Nie za dużo cukru?
2. Ustawienie chłodzenia na 0,8 - 1,5 l. Woda jest ciepła. Nie powinien być większy przepływ?
3. Odbiór przedgonu "należy odkręcić zaworek precyzyjny na maksimum i odebrać 150 - 300 ml" Przedgon nie odbiera się kropelkowo?
4. Odbiór początkowy gonu z prędkością "20 -50 ml." Z jaką prędkością odbierać? Rozbieżność jest spora.

I pytanie. Wydaje mi się że po filtracji węglem efekt jest lepszy niż po drugiej destylacji. Może tak się dziać?

Awatar użytkownika
degu
101%
101%
Posty: 317
Rejestracja: 2019-03-30, 22:44
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Instrukcja od konstruktora - kilka niejasności

Post autor: degu » 2020-04-09, 20:28

8kg cukru nie każde drożdze przerobią w 25l. Przy tej proporcji zwróć uwagę na wymagane temperatury i czas fermentacji. im więcej cukru, tym temp. ma być niższa, inaczej robaczki padną z przepicia... A jakie masz blg początkowe i końcowe?
Co do procesu - masz super opisy na forum krok po kroku co, jak i dlaczego.
U mnie woda ma ok. 50 stopni, może mieć i 60, ale wtedy trzeba bardziej pilnować.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Awatar użytkownika
98%
100%
100%
Posty: 1746
Rejestracja: 2006-02-04, 14:53
Kontaktowanie:

Re: Instrukcja od konstruktora - kilka niejasności

Post autor: 98% » 2020-04-09, 20:59

1. Nastaw 25l (podaje 8 kg cukru i paczkę drożdży). Nie za dużo cukru? - może być zgodnie z instrukcją o ile to alcotec od 6-9kg (nie sugerować się instrukcja że za 7-10 dni juz będzie "gotowe " -czekać aż będzie odfermentowane do -2 blg - posługiwać się należy winomierzem /cukromierzem

2. Ustawienie chłodzenia na 0,8 - 1,5 l. Woda jest ciepła. Nie powinien być większy przepływ? - optymalnie dobrze by było jak temperatura destylatu na wylocie miała by 20C -wtedy pomiar % alkoholomierzem jest rzeczywisty to tez zleży od temperatury wody w instalacji -czyli regulujesz wode do temperatury destylatu -o ile masz głęboką kieszeń lub wodę za darmo to możesz lać wodę ile wlezie

3. Odbiór przedgonu "należy odkręcić zaworek precyzyjny na maksimum i odebrać 150 - 300 ml" Przedgon nie odbiera się kropelkowo? - optymalnie ja odbieram około 25-30ml /1 minute - daje to powiedzmy "kropelkowo -cieknący odbiór"... z 50 l odbieram łącznie około 700-800ml przedgonów wolę mieć czyste serce kosztem "ilości" 400-500 idzie na podpałkę a jak jestem przy sprzęcie to reszta ~ 200-300ml idzie do pogonów kolejną destylację.


4. Odbiór początkowy gonu z prędkością "20 -50 ml." z jaką prędkością odbierać? Rozbieżność jest spora- zależy od zawartości % wsadu i -"mocy grzania". Przydatna tutaj będzie tzw "rybka destylacyjna " .. ale predkośc ~ 25ml /1 minute powinna byc optymalna przy takiej średnicy rury i grzaniu mocą ???? hmmm jak tylko grzeję na grzałkach więc wiem ile "kv" mi grzeje przy odbiorze serca i tak dobieram odbiór korzystając z rybki.

pozdrawiam
98%
www.bimberhobby.pl

( sklep dla prawdziwych hobbystów )

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości