Destylator pierwszy zakup

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
zwolin10a4
0%
0%
Posty: 8
Rejestracja: 2021-11-02, 23:05

Destylator pierwszy zakup

Post autor: zwolin10a4 » 2021-11-03, 20:33

Witajcie. Jestem tutaj nowy więc proszę o wyrozumiałość.
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zakupu własnego destylatora.
Do tej pory korzystałem ze sprzętu znajomego takiego jak na zdjęciu nr1. Jeśli chodzi o produkt finalny to wychodził po prostu dobry. Głupio tak cały czas pożyczać dlatego chciałbym kupić coś swojego. Naturalnie wiem, że najlepiej coś z wyższej półki, ale do małych ilości na własny użytek myślę, że po prostu zbyt droga zabawa.

Do tej pory robiłem bimberek ok 50% i był dosyć ok, ale wiadomo mógłby być lepszy i tu moje pytanie jaki sprzęt wybrać. Skoro już coś kupować to może dorzucić te parę gorszy więcej żeby i produkt wyszedł lepszy. Myślałem nad czymś takim jak na drugim zdjeciu. Ma to w ogóle sens? Czy wypluje mi produkt identyko jak ze sprzętu ze zdjęcia nr1?😬

Jeśli miałby wyjść trochę lepszy jakościowo to mógłby ktoś po chłopsku jak krowie na miedzy przedstawić działanie krok po kroku bo ten sprzęt z 2 zdjęcia posiada zimne palce i tu już trochę czarna magia dla mnie.
Wiem, wiem warto poczytać na forum itp. Trochę czytałem, ale jest tak wiele wariantów poopisywanych, że ja jako laik po prostu sie gubię w tym i mam mętlik w głowie. Może śmieszne, ale bardziej potrzebowałbym czegoś na zasadzie typu, najpierw gotujesz, potem puszczasz wodę tu potem puszczasz tam...

To ma wyjść po prostu fajny dobry bimberek dla siebie , a nie żeby od razu jakieś spirytusy i inne wynalazki robić😉

Z góry dziękuję za podpowiedzi i jeszcze raz proszę o wyrozumiałość bo zapewne niektóre sprawy są oczywiste, ale jak to mówią kto pyta nie błądzi.😁
Załączniki
IMG_20211103_195750.jpg
1
IMG_20211103_195827.jpg
2

Awatar użytkownika
ernoliko
101%
101%
Posty: 273
Rejestracja: 2009-05-18, 00:18

Re: Destylator pierwszy zakup

Post autor: ernoliko » 2021-11-03, 20:59

Przycupnę tutaj bo mam wrażenie że będzie ciekawy temat. :)
A tak na poważnie to żaden z tych sprzetow nie jest wart inwestycji. Skoro piszesz że nie zależy Ci na spirytusie ( i dobrze, bo to inwestycja na o wiele większą kasę) to poszukaj takich prostych konstrukcji typu pot still. Chcesz więcej zainwestować to masz alembik albo kolumny półkowe.
W głuchej puszczy, przed chatką leśnika, Drużyna diabołów stanęła zielona; A u wrót stoi brać bimbrownicza, Tam w izdebce Marian wszak kona.

zwolin10a4
0%
0%
Posty: 8
Rejestracja: 2021-11-02, 23:05

Re: Destylator pierwszy zakup

Post autor: zwolin10a4 » 2021-11-03, 21:27

No dobra. Przedstawisz działanie takiego pot stila? Pot stil da lepszy jakościowo i mocniejszy towar niż te sprzęty, które wrzuciłem wyżej?
Może głupie, ale tamte mają odstojniki, a pot still nie.

przegab
50%
50%
Posty: 110
Rejestracja: 2015-04-23, 10:48

Re: Destylator pierwszy zakup

Post autor: przegab » 2021-11-03, 21:38

Ten sprzęt z Zimnymi Palcami to tzw. CM (cooling management). ZP to taka dodatkowa chłodnica pozwalająca podbić % i podczyścić urobej przez wytworzenie dodatkowego refluksu.

Oba sprzęty ze zdjęć zawierają odstojniki które w praktyce w takich maszynkach tylko komplikują proces i pogarszają jakość urobku. Zwykle nieszczęśnikom co takowe urządzenie już nabyli poleca się ich wycięcie albo co najmniej ocieplenie. Najlepiej było by kupić wersję bez odstojników,
niestety goście którzy to produkują powielają jedynie bezmyślnie podpatrzoną gdzieś konstrukcję. Trudno w tym segmencie cenowym o gotowy przemyślany sprzęt. Jeśli jesteś zdecydowany na tego typu konstrukcję to znacznie lepiej będzie zamówić u kogoś z tego czy podobnego forum wykonanie maszynki przez doświadczonego konstruktora.
O ile odpowiada Ci mikra pojemność takiego szybkowaru to można na podobnym postawić jakiegoś prostego miedzianego potstilla z chłodnicą płaszczową zamiast ZP i dogadać z konstruktorem wysokość tak by deflegmator był max wysoki ale mieścił się w Twojej kuchni pod okapem.
Jeśli nie używasz tego w kuchni i masz miejsce do pracy i przechowywania sprzętu, pomyśl o czymś większym np. na KEGu po piwie i zasilanym prądem - otwarty ogień jest przyczyną większości wypadków w tym hobby.

Awatar użytkownika
degu
101%
101%
Posty: 317
Rejestracja: 2019-03-30, 22:44
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Destylator pierwszy zakup

Post autor: degu » 2021-11-03, 21:47

Jeżeli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie...
Niestety odstojniki nie działają...
Przysiądź swoje 4 litery i poczytaj forum, masz tu odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.
I nie idź w zimne palce, szkoda kasy.
Jak nie chcesz kolumny, kup pot stilla, będzie taniej, apetyt rośnie w miarę jedzenia (czy w naszym przypadku picia :P ),możesz dokupić potem np. przystawkę refluxową, wypełnienie itp. Powiem jeszcze raz - na zimne palce naprawdę szkoda kasy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

zwolin10a4
0%
0%
Posty: 8
Rejestracja: 2021-11-02, 23:05

Re: Destylator pierwszy zakup

Post autor: zwolin10a4 » 2021-11-03, 22:21

No dobra czyli decyzja chyba padnie na pot stilla. Znalazłem takie coś w Internecie. Co sądzicie?
https://allegro.pl/oferta/destylator-mi ... 6855595604

Jeśli ten pot still co wysłałem wyżej byłby średnio to czy ewentualnie byłby tu ktoś kto wykonałby takiego pot stilla? Nie ogranicza mnie okap bo miałbym gdzie to postawić jeśli miałoby być większe i wydajniejsze.

Awatar użytkownika
Benek
101%
101%
Posty: 239
Rejestracja: 2005-12-25, 10:51
Lokalizacja: Mazury

Re: Destylator pierwszy zakup

Post autor: Benek » 2021-11-04, 06:59

Ile chcesz przeznaczyć na to pieniędzy?

zwolin10a4
0%
0%
Posty: 8
Rejestracja: 2021-11-02, 23:05

Re: Destylator pierwszy zakup

Post autor: zwolin10a4 » 2021-11-04, 07:29

Celuje coś w okolice plus minus 600zl. Mam świadomość, że może mało, ale tak jak pisałem póki co to produkowałem znikome ilości bardziej na jakąś okazję typy urodziny imieniny itp. Aczkolwiek zapewne jak już będę miał swój sprzęt to trochę więcej towarku będzie robione😅

Dudasz
60%
60%
Posty: 261
Rejestracja: 2020-07-11, 00:46
Lokalizacja: Słupsk

Re: Destylator pierwszy zakup

Post autor: Dudasz » 2021-11-04, 09:12

Witam.
Ja, jako pierwszy sprzęt, kupiłem od kumpla pot stilla na kegu, z myślą o dalszej ewentualnej rozbudowie. (Sprzedam opla). Aj nie to forum. :roll: Ale jak byś potrzebował czegoś na start, to (nie żebym polecał) zawala mi kawałek podłogi i chętnie odsprzedam.
Mam do niego przejściówkę (dorabianą na zamówienie) gwint(kega) - SMS 60,3. Także kolumnę można do niego dokręcić.
Keg 30L.

Pozdrawiam,
Dudasz. :jude
Załączniki
received_1516097855255430_compress56.jpg

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1234
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Destylator pierwszy zakup

Post autor: Doody » 2021-11-04, 09:15

Na pot stilu trzeba umieć destylować aby otrzymać zadowalający produkt. Wbrew pozorom im prostszy sprzęt tym większego doświadczenia wymaga od operatora. Dlatego polecił bym Ci na początek najprostszego aabratka, tylko z odbiorem LM. Kupi się taki sprzęt używany za 1000 - 1200PLN. Wiem, że teraz wydaje Ci się, że to dużo, ale jak zainwestujesz to przyznasz mi rację, że pomysł na pot stila dla początkującego nie był dobrym rozwiązaniem :wink:
Pozdrawiam
Darek

zwolin10a4
0%
0%
Posty: 8
Rejestracja: 2021-11-02, 23:05

Re: Destylator pierwszy zakup

Post autor: zwolin10a4 » 2021-11-04, 10:31

Najlepszym rozwiązaniem byłby aabratek zdaje sobie sprawę, ale no mimo wszystko ilości jakie robię przemawiają do mnie za jak najbardziej budżetowym sprzętem.

Jeśli chodzi o pot stilla na czym polega trudność?

Dudasz
60%
60%
Posty: 261
Rejestracja: 2020-07-11, 00:46
Lokalizacja: Słupsk

Re: Destylator pierwszy zakup

Post autor: Dudasz » 2021-11-04, 10:39

Doody pisze:
2021-11-04, 09:15
Na pot stilu trzeba umieć destylować aby otrzymać zadowalający produkt. Wbrew pozorom im prostszy sprzęt tym większego doświadczenia wymaga od operatora.
Naprawdę? Na każdym sprzęcie trzeba nauczyć się destylować. Na pot stillu grzejesz, zaczyna lecieć to odbierasz przedgon, leci do ~45% i dalej masz pogon. Czy to jest trudniejsze od aabratka? Na aabratku masz zalanie kolumny, stabilizację, regulacje odbiorem, trzeba wiedzieć kiedy pogon odbierać.
Także ten... Jak już napisałem nie namawiam, bo wiem, że ten sprzęt ma ograniczenia. Ale jak już wydawać na garnek 600zl, to bym wolał dorzucić 200 i kupić na kegu, jak już się ktoś upiera na nowy.
Ja ten sprzęt kupiłem za 300. I tak teraz patrząc przez pryzmat swojego doświadczenia, zrobił bym dokładnie tak samo, albo od razu wywalił bym na aabratka z grzaniem elektrycznym. :?

Pozdrawiam,
Dudasz. :jude

P.S. Bo zapomniałem. Ten mój keg jest na grzanie gazowe. Nie ma grzałek elektrycznych.
P.S.2 Ja na tym sprzęcie destylowałem zawsze 2 razy + filtracja węglem. Dopiero wtedy miało to dla mnie odpowiednie "walory smakowe".
1x surówka.
2x z podziałem na frakcje.
I dopiero filtracja.
Ale jak co komu smakuje. Pakując się w pot stilla trzeba znać ograniczenia.
A no i filtr węglowy (tuba) dorzucam do zestawu.

P.S.3 Ja pitole... Zaszła drobna pomyłka. Przejściówkę mam, ale w odwrotną stronę. Zapomniałem, że to przejściówka już pod nowego kega była. Także jak coś, to tego pot stilla (górę) można przykręcić do kega z wejściem SMS 60,3. Mój błąd.

zwolin10a4
0%
0%
Posty: 8
Rejestracja: 2021-11-02, 23:05

Re: Destylator pierwszy zakup

Post autor: zwolin10a4 » 2021-11-04, 13:19

Dudasz pisze:
2021-11-04, 10:39
Doody pisze:
2021-11-04, 09:15
Naprawdę? Na każdym sprzęcie trzeba nauczyć się destylować. Na pot stillu grzejesz, zaczyna lecieć to odbierasz przedgon, leci do ~45% i dalej masz pogon. Czy to jest trudniejsze od aabratka? Na aabratku masz zalanie kolumny, stabilizację, regulacje odbiorem, trzeba wiedzieć kiedy pogon odbierać.
Też mi się tak wydaje patrząc nawet na samą budowę, że pot still prostszy w obsłudze bo to że trzeba pilnować to oczywiste

Dudasz napisałem do Ciebie wiadomość

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1234
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Destylator pierwszy zakup

Post autor: Doody » 2021-11-04, 14:57

No cóż... Opinia jest jak dupa każdy ma swoją. Ja uważam, że kolega nie będzie zachwycony produktem...
Pozdrawiam
Darek

zwolin10a4
0%
0%
Posty: 8
Rejestracja: 2021-11-02, 23:05

Re: Destylator pierwszy zakup

Post autor: zwolin10a4 » 2021-11-04, 15:02

Wiadomo ile osób tyle opinii. Niezadowolony produktem z pot stilla?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości