Destylator Mega Plus E-ARC 30 - potrzebna pomoc

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
KoKum
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2022-01-05, 13:27

Destylator Mega Plus E-ARC 30 - potrzebna pomoc

Post autor: KoKum » 2022-01-05, 13:50

Dzień dobry,

dostałem, można by powiedzieć w spadku, destylator Mega Plus 30 E-ARC produkowany przez Starowar. Taki jak na zdjęciach. Jest bez grzałek - na taboret. Jestem początkujący, czy ktoś mógłby mi pomóc z tym sprzętem? Chciałbym spróbować jak to działa. Nie mam instrukcji obsługi, nie bardzo wiem jak zaprogramować sterownik, do czego służą te 2 zawory przy tym zaworze automatycznym, jak mam odebrać przedgony, jak zrobić stabilizację kolumny. Węże mam, nie jestem pewny co gdzie podłączyć :( Jak grzać taboretem - rozumiem, że muszę wtedy pilnować temperatury w kegu? Może jakieś materiały dodatkowe, chciałbym się nauczyć robić dobry jakościowo produkt. Z zacierem sobie poradzę, robię od kilku lat wina i miody.

Bardzo dziękuję za pomoc.
Załączniki
Mega_Plus_30_E-ARC_12.jpg
Mega_Plus_30_E-ARC_22.jpg

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Destylator Mega Plus E-ARC 30 - potrzebna pomoc

Post autor: zbyszko » 2022-01-05, 19:01

O paaaaaanie a nie boisz się, że to może wybuchnąć, taki sprzęt w rękach takiego laika to istna bomba, bez urazy.
Schowaj to, to na czas jakiś w bezpieczne miejsce i czytaj, czytaj ucz się.
Zacznij od tego:
viewtopic.php?f=11&t=605
czytam nie pytam

KoKum
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2022-01-05, 13:27

Re: Destylator Mega Plus E-ARC 30 - potrzebna pomoc

Post autor: KoKum » 2022-01-05, 19:25

Ale pomogłeś :D

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Destylator Mega Plus E-ARC 30 - potrzebna pomoc

Post autor: zbyszko » 2022-01-05, 20:24

Heh, kiedyś to docenisz. Oby nie było za późno.
Chłopie, nie masz pojęcia o zasadzie działania kolumny, nic nie wiesz o ARC, a co dopiero o E-ARC.
Ale żeby nie być gołosłownym zacytuję jedno z Twoich pytań:
KoKum pisze:
2022-01-05, 13:50
Jak grzać taboretem - rozumiem, że muszę wtedy pilnować temperatury w kegu?
Czysto hipotetycznie, bo to jak wróżenie z fusów ale odpowiem:
Moc zależy od średnicy kolumny i wypełnienia, w twoim przypadku powiedzmy 3/4 mocy palnika 7,5kW.
Czytając ciebie dalej rodzi się pytanie:
jak zamierzasz pilnować temp, w kegu :?:
I drugie istotniejsze:
po co jej pilnować :?:
W poprzednim poście masz linka, otwórz go i korzystaj z zawartej tam wiedzy do woli.
czytam nie pytam

KoKum
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2022-01-05, 13:27

Re: Destylator Mega Plus E-ARC 30 - potrzebna pomoc

Post autor: KoKum » 2022-01-05, 23:06

:lol: Nie boję się, że wybuchnie, wiele razy mi już coś wybuchło. Ale też już trochę mi napisałeś więcej, właśnie nie wiem jak mam pilnować temperatury w kegu. Odesłałeś mnie w poprzednim poście do setek linków i jeszcze więcej postów o 1000+1 różnych tematów, ja już czytałem to co mi wpadło w oko z tego FAQ - dlatego napisałem, że to słaba pomoc. Od kilku miechów tu zaglądam. Oczekiwałem jakiś konkretniejszych informacji. Gdzie mam poczytać jak działa ta kolumna? Gdzie mam poczytać jak i po co pilnować temperatury w kegu? To prawda, nie wiem zbyt dużo o ARC i o E-ARC, przecież zadałem pytanie w dziale dla początkujących. Ale to chyba nie jest takie trudne, co? Czujnik mierzy temperaturę w wypełnieniu a sterownik reaguje na jej zmiany poprzez otwieranie lub zamykanie elektrozaworu.
Gdzie znajdę instrukcję do tego E-ARC-a, który jest w tej kolumnie? Napisałem po to, że oczekuję rzeczowej pomocy, nie jestem laikiem, od wielu lat robię wina, miody pitne i nalewki a z wykształcenia jestem elektronikiem/automatykiem i znam się też co nieco na fizyce i chemii.

P.S. moja żona pochodzi z Białej :D

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Destylator Mega Plus E-ARC 30 - potrzebna pomoc

Post autor: zbyszko » 2022-01-06, 00:59

Zasada działania:
Obrazek
Temp.w kegu pilnuje się sama :mrgreen: to są podstawy zacznij czytać o konkretach a nie to co ci wpadnie.
FAQ - sprzęt i technika - arc
KoKum pisze:
2022-01-05, 23:06
:lol: ... Ale to chyba nie jest takie trudne, co? ....
Trudne nie jest ale wielokrotnie przerobione, mógłbym klikać godzinę o obsłudze, a potem byłoby miliony pytań i powstałby kolejny temat na kilknaście stron. Tu jet wszystko napisane tylko trzeba cierpliwie szukać, a jak już wymiękasz to wtedy pytaj o konkret.
I żeby nie wróżyć z fusów musisz podać dane techniczne sprzętu, bo nikomu nie chce się googlować co to za model.
Instrukcji najprościej szukać u producenta, może ci się udać, ewentualnie wybebeszyś sterownik i po symbolu googlować.
czytam nie pytam

KoKum
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2022-01-05, 13:27

Re: Destylator Mega Plus E-ARC 30 - potrzebna pomoc

Post autor: KoKum » 2022-01-06, 16:19

Dzięki. A kolega jak w ogóle ocenia ten sprzęt? Jak już się nauczę to czy da radę zrobić na tym dobry destylat? Czy może trzeba pomyśleć o jakiś ulepszeniach, nie wiem zrobić grzałki elektryczne czy wymienić wypełnienie?
Jest jeszcze taka druga rura duża - to chyba filtr węglowy. Z tego to raczej się nie korzysta? Coś tam czytałem, że trzeba odpowiednio węgiel aktywować, lać zmrożony destylat i potem ponownie rektyfikować?

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Destylator Mega Plus E-ARC 30 - potrzebna pomoc

Post autor: zbyszko » 2022-01-06, 22:12

Grzałki + regulator = wygoda i bezpieczeństwo.
Tak na szybko:
http://www.firmazis.pl/files/Instrukcja ... _10_v2.pdf
czytam nie pytam

KoKum
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2022-01-05, 13:27

Re: Destylator Mega Plus E-ARC 30 - potrzebna pomoc

Post autor: KoKum » 2022-01-06, 22:53

To dokładnie taki regulator temperatury ES-10 siedzi w tej białej puszce na kolumnie, steruje tym elektrozaworem. Gdybym chciał upgrade zrobić to potrzebowałbym grzałki kupić + taki dodatkowy regulator + zrobić gwint w kegu, czy tak?

Jeśli jeszcze kolega ma do mnie trochę cierpliwości... to proszę o pomoc w rozkminieniu co jest co w tej kolumnie :D Stawiam piwo np. u Osiaka jak kiedyś będę w BP. Cały czas nie kumam po co te dwa zaworki manualne są. Ten z prawej to widać, że jest to obejście tego elektrozaworu (w sumie tez nie wiem po co ?) a ten z lewej do czego służy? Jak i kiedy trzeba tego używać? Którendy leci refluks?

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Destylator Mega Plus E-ARC 30 - potrzebna pomoc

Post autor: zbyszko » 2022-01-07, 17:54

To ty musisz wykazać się większą cierpliwością i doczytać o podstawowych pojęciach typu refluks, żeby reszta forum nie brechtała się z pytań typu:
"Którendy leci refluks?"
Keg = grzałka 1,5 x 2 x 2,5 kW + mufa 5/4 + kołpak + reg. mocy, to dla wygody i bezpieczeństwa.
Kolumna typu CM, zaworki do rozdzielenia wody na skraplacz i na chłodnicę. Wszystko nt CM znajdziesz w postach kol. Pietro.
Wrzuć swoje foty, opisz to,to, trochę bo ze zdjęć też nie wywróżymy co tam w środku siedzi.
Cytat z Pietra:

viewtopic.php?f=11&t=7950&p=184898#p184898

i temat do ogarnięcia:

viewtopic.php?f=11&t=1550
czytam nie pytam

KoKum
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2022-01-05, 13:27

Re: Destylator Mega Plus E-ARC 30 - potrzebna pomoc

Post autor: KoKum » 2022-01-08, 20:27

No faktycznie dałem plamę z tym refluksem :) Doczytuję, nieraz trudno mi jest połapać się co jest co. Porobiłem zdjęcia, rozebrałem, pomierzyłem i wygląda to tak:
Kolumna CM (fi 48/51 mm, nie ocieplona) o następujących parametrach:

keg 30 l bez grzałek
kolumna (168 cm) podzielona na:
kolumna 129 cm / wypełnienie stalowe, zmywaki chyba
filtr katalityczny 19 cm / wypełnienie sprężynki miedziane
głowica 20 cm / refluks wewnętrzny spirala
całość skręcana złączami SMS, czarne uszczelki nie wiem z czego

chłodnica 28 cm
rozdzielony obieg wody na chłodnicę i deflegmator, 2 mini zaworki kulowe
regulator temperatury ES-10, czujnik temperatury u szczytu głowicy, elektrozawór w obiegu wody deflegmatora
filtr na węgiel, pojemność 1,5l

Fotki:
kolumna_cala.jpg
kolumna:
kolumna.jpg
wypełnienie kolumny:
wypełnienie.jpg
filtr i wypełnienie (zacząłem czyścić sprężynki):
filtr.jpg
głowica:
glowica.jpg
spirala deflegmatora:
spirala.jpg
zawory:
zawory.jpg
czujnik:
czujnik.jpg
uszczelka (nie wiem z czego, to raczej nie silikon, mam nadzieję, że EPDM):
uszczelka.jpg
filtr węglowy
filtr_węglowy.jpg
Pytania:

1. Czy to ma działać tak, że jest stały przepływ wody przez deflegmator (zaworek z prawej jest zawsze otwarty albo częściowo otwarty) a elektrozawór jak go sterownik otworzy to przepływ dodatkowo się zwiększy a jak zamknie to znów wraca do tego ustawionego na zaworku? Czy tak?
2. Zaworek z lewej, steruje przepływem przez chłodnicę. Jak ma być ustawiony ten zaworek? Czy tym zaworkiem też regulować prędkość odbioru?
3. Czy tu można coś ulepszyć, przerobić ?
4. Jak używać tego filtra węglowego? Czy to do tej długiej rurki wyprowadzonej wysoko można podłączyć grawitacyjnie destylat? Nie wiem po co takie wygięcie tej rurki? Chcę zacier puszczać dwukrotnie a po pierwszym razie destylat rozcieńczyć i puścić przez węgiel.

Producent podaje, żeby dostarczyć do kotła 1,5 kw mocy grzania i odbierać z szybkością nie większą niż 1l/h i pierwsze 0.5 traktować jako przedgon. Stabilizować w czasie odbioru przedgonów.
Czy ktoś byłby w stanie mi krótko napisać jak prowadzić proces na tym sprzęcie? Jak mam kombinować z tą wodą, ustawiać te zaworki? Jak przeprowadzić stabilizację? Zanim kiedyś w przyszłości dodam grzałki chciałbym grzać taboretem.

Dzięki, jestem wdzięczny za podpowiedzi.


KoKum
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2022-01-05, 13:27

Re: Destylator Mega Plus E-ARC 30 - potrzebna pomoc

Post autor: KoKum » 2022-01-11, 23:23

Producent, firma Starowar tak oto opisuje ten destylator:

W aparacie z E-ARC temperatury pilnuje elektroniczny termoregulator, który steruje elektrozaworem. Na aparacie z E-ARC otrzymujemy destylat o mocy 96% bez większych problemów. Trzeba tylko dokładnie odebrać przedgony. Do tego służy dodatkowy zawór wodny, którym stabilizujemy kolumnę, a po odebraniu przegonów ustalamy refluks na stałym poziomie. Później cały proces jest kontrolowany przez E-ARC, który bardzo skutecznie pilnuje parametrów procesu i w końcówce odcina pogony.

Od technika z firmy Starowar, który jest bardzo oszczędny w słowach, dowiedziałem się takich informacji:

- trzeba dostarczyć do kotła 1,5 kW moc i odbierać z szybkością 1l/h nie szybciej i pierwsze 0,5l traktować jak przedgon
- stabilizować w trakcie odbioru przedgonów
- zaworek refluxu musi być cały czas otwarty, służy do tego żeby temperatura była stabilna

W związku z powyższym, może ktoś odpowie na moje pytania laika:

1. Czy grzejąc standardowym taboretem 7,5 kW można, choćby zgrubnie, ustawić te 1,5 kW?
2. Czy najpierw grzać mocniej a potem jak już będzie odpowiednia temperatura ustawić mniej więcej te 1,5 kW?
1. Jak ustalić szybkość odbioru, zaworkiem chłodnicy? Czy moc grzania ma być stała, nie regulować mocą grzania w ogóle?
2. Jak stabilizować? Który to jest ten dodatkowy zawór wodny, którym stabilizujemy kolumnę? Czy chodzi o zaworek refluksu?
3. Zaworek refluksu ma być cały czas otwarty ale nie koniecznie otwarty na full-a (powinien być w pozycji takiej żeby temperatura/kolumna była stabilna, czy tak?
4. Jak E-ARC w końcówce odcina pogony? Nie rozumiem tego.

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Destylator Mega Plus E-ARC 30 - potrzebna pomoc

Post autor: zbyszko » 2022-01-13, 21:49

Cierpliwość twoja zdała egzamin, a teraz czeka cię opanowanie czytania ze zrozumieniem.
Ale po kolei, kolumna dla emerytów i nie do końca zgodę się że taka bezproblemowa.
Tematy do opanowania:
- rozgrzewanie
- stabilizacja
- odbiór przedgonu
- odbiór serca
- pogony (kiedy)
Teraz cytaty:
"-trzeba dostarczyć do kotła 1,5 kW moc i odbierać z szybkością 1l/h nie szybciej i pierwsze 0,5l traktować jak przedgon"
i tak i nie, mocy potrzeba tyle żeby pracować pod progiem zalania i tu następne pojęcia do opanowania
-zalewanie kolumny
-praca pod progiem zalania
"- stabilizować w trakcie odbioru przedgonów"
przyjęło się najpierw stabilizować a potem odbierać to co się ustabilizuje
"- zaworek refluxu musi być cały czas otwarty, służy do tego żeby temperatura była stabilna"
no niby racja, ale dla mniej wiedzących powinno być: zaworek służy do utrzymania stabilnej temp. na głowicy.
"W związku z powyższym, może ktoś odpowie na moje pytania laika:"
1.Można.
2.Tak.
3.Tak.
4.Puszcza wodę na maxa omijając zaworek i skrapla wszystkie pary.
Nie ma za co.
czytam nie pytam

KoKum
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2022-01-05, 13:27

Re: Destylator Mega Plus E-ARC 30 - potrzebna pomoc

Post autor: KoKum » 2022-01-16, 00:01

Dzięki. Codziennie po trochu będę przerabiał te tematy. Będę się starał zadawać konstruktywne pytania. Na razie zająłem się myciem wszystkiego i zastanawiam się czy nie ulepszyć czegoś, dać keg do wspawania mufy pod grzałkę i jakąś tuleję w kolumnie na dodatkowy termometr.

Zmywaki, które wyjąłem z kolumny jak je "rozczochrać", "zmęczyć" w dłoniach to powodują, że dłonie się brudzą czarnym nalotem, trochę mniej brudzą niż taka zwykła niemalowana stal węglowa ale jednak brudzą. Przyciągają też magnes. Poza tym mają nieciekawy zapach.
1. Czy to znaczy, że nie są zrobione ze stali KO? Czy lepiej je wymienić na sprężynki pryzmatycznie z KO?
2. Jak już wymieniać zmywaki, to czy warto wypełnić tymi sprężynkami również głowicę, tam gdzie jest spirala refluksu?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości