Trzy pytanka

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
vax
0%
0%
Posty: 1
Rejestracja: 2014-03-03, 23:54
Lokalizacja: Chrzanów

Trzy pytanka

Post autor: vax » 2022-02-12, 21:19

Witam kolegów, mam 3 zapytania gdyż złożyłem sobie ostatnio aparacik ale nie wiem czy do końca dobrze działa.
A więc tak, keg 30l z opcją taboret/grzałka 2kW (zmierzone ok 1800), dalej podparcie ko, 0,5m rury 57mm (wew54) a w niej 0,5l miedzi, kolejne podparcie i do końca sprężynki ko, podparcie na końcu 0,5m odcinka a nad nim 1m takiej samej rury całej zasypanymi sprężynkami (Padew),
na końcu głowica puszkowa z dwóch misek oraz 4m rury karbowanej 20mm.
Pierwszy test na samej wodzie przeszedł ok więc postanowiłem wlać jakieś niedobre resztki (litr wina i ok litra jakiś nalewek ok 40%) dopełnione tak żeby grzałkę zalało, czyli nie całe 20l. Termometry mam w kegu, 40cm od dołu i 20cm od góry.
Pomyślałem że z tych nieudanych % zrobię trochę "preparatu" do czyszczenia, a i kolumna się doczyści.
Teraz pierwsze pytanie, bo gdzieś kiedyś znalazłem ale teraz jakoś nie mogę, ile mniej więcej alkoholu znajduje się w takiej kolumnie?
Dokładniej ile teoretycznie musi być w kegu żeby tak na spokojnie wypełnić taką rurę?
Bo tak myślę ze jak wlałem ok 0,5l alko to na małym grzaniu (ok1kW) powinno ją całą wypełnić co nie? aA tu w kegu 96st co zrozumiałe na dolnym ok 94-95 i górnym ok 80, czyli niby by się zgadzało bo to w sumie tak jak bym same pogony miał ale coś mi to spokoju nie daje, na dniach będę próbował mocniejszy wsad dać.
Drugie pytanie jest odnośnie zalewania, wziernika nie mam ale wszyscy piszą że słychać bulgotanie, ja raczej nic nie słyszałem ale... przy ok 1kW kolumna stoi pionowo ale zwiększając moc zaczyna nią sporo kołysać i też chyba kiedyś czytałem że to może być objaw zalewania, a to by tłumaczyło dziwne temperatury.
I ostatnie pytanie z kategorii podparcia, zastanawiam się czy nie jest aby za gęste i może przez to chce ją zalewać? Niby przy 54mm ludzie operują ok 2kW mocy.
Mocowanie przy kegu jest z przerobionego fittingu, przewężenie miało ok 34mm ale przetoczyłem na 38, niżej dodaje kalka fotek.
Dodam jeszcze ze zasypując nie ubijałem wypełnienia tylko kila razy delikatnie o podłogę stuknąłem i tyle.

Mały problem mam z dodawaniem zdjęć, bardzo małe pliki można dodawać, a nie mam czym skompresować, więc daje linka.
https://easyupload.io/hgk4vz

Awatar użytkownika
degu
101%
101%
Posty: 317
Rejestracja: 2019-03-30, 22:44
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Trzy pytanka

Post autor: degu » 2022-02-12, 22:56

W sumie miałeś ok 0,5 litra spirtu, więc raczej za mało, aby wypełnić kolumnę, a tym bardziej ją zalać. Policz objętość rury, odejmij objętość wypełnienia... Wychodzi ok 2,5% więc sprawdź sobie w tabelce temperaturę wrzenia... Nastaw cukrówkę i wtedy testuj :)
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Dudasz
60%
60%
Posty: 261
Rejestracja: 2020-07-11, 00:46
Lokalizacja: Słupsk

Re: Trzy pytanka

Post autor: Dudasz » 2022-03-07, 10:39

vax pisze:
2022-02-12, 21:19

Mały problem mam z dodawaniem zdjęć, bardzo małe pliki można dodawać, a nie mam czym skompresować, więc daje linka.
Ja kompresuję tym:
Załączniki
Screenshot_2022-03-07-10-38-17-263_com.vinson.shrinker_compress57.jpg

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości