Sprzęt dla początkującego

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
esperal
10%
10%
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-13, 19:41

Sprzęt dla początkującego

Post autor: esperal » 2023-01-13, 21:12

Witam serdecznie,

Otwieram ten temat, gdyż bardzo liczę na to, że pomożecie mi w wyborze pierwszego i mam nadzieję ostatniego sprzętu :)

Jestem nowy w temacie, uprzedzając jednak pytania - poświęciłem na zapoznanie się z forum i podwieszonymi tematami kilka godzin, mam jednak wrażenie, że temat jest tak rozległy, że na wyrobienie sobie jasnego poglądu na nawet podstawowym poziomie poświęcić trzeba co najmniej kilka dni bądź nawet tygodni. Co planuję stopniowo robić ;) ale poza teorią chciałbym też przejść do zagadnień praktycznych.

A zatem do rzeczy - zależy mi w pierwszej kolejności na sprzęcie, który:

1) przede wszystkim będzie na tyle bezpieczny, że będzie można go włączyć i kontrolować co jakiś czas (na przykład - strzelam - co pół godziny) bez konieczności ciągłego nadzoru i stania przy nim cały czas - czyli gaz odpada, biorę pod uwagę tylko grzałki elektryczne, do tego jakaś kontrola ciśnienia żeby nic nie eksplodowało jeśli jest takie ryzyko, itp.
2) pozwoli uzyskać maksymalnie czysty, maksymalnie bezsmakowy i bezzapachowy wysokoprocentowy alkohol - czyli po prostu czysty spirytus rektyfikowany jak ze sklepu, bądź przynajmniej zbliżony. Bazując na tym co zdążyłem przeczytać zakładam, że najlepszym wyborem będzie tutaj kolumna rekryfikacyjna typu aabratek.
3) zapewni stabilny, bezpieczny i powtarzalny proces dla kogoś bez doświadczenia - tj. idealnie by było żeby nie groził otrzymaniem czegoś trującego :D, oraz żeby przy braku ciągłego nadzoru (jak wyżej wspomniałem) móc uzyskać wysokiej jakości powtarzalny produkt, o porównywalnych parametrach - tutaj więc nasuwa się pytanie o jakieś termostaty, alkoholomierze itp, ogólnie co jest koniecznością i podstawą w takim sprzęcie?
4) będzie takich gabarytów aby móc go trzymać i użytkować w mieszkaniu - pod uwagę biorę zatem raczej mały keg ok.30 litrów, możliwość rozkręcenia sprzętu tak aby móc schować go w szafce (szafie?), Wysokość po skręceniu nie przekraczającą powiedzmy 250 cm, itp.

W drugiej kolejności chciałbym, aby:
1) w przyszłości sprzęt pozwalał również na otrzymanie alkoholu smakowego, np. rumu itp. Nie jest to jednak najwyższy priorytet, a jedynie byłoby miło gdyby dało się uzyskać zarówno taki smakowy alkohol (z pomocą odpowiednich drożdży do rumu, odpowiedniego nastawu itp.), ale najwyższy priorytet dla mnie ma jednak wciąż czysty spirytus jako najbardziej uniwersalny.
2) sprzęt miał możliwość rozbudowy/optymalizacji/zwiększonej automatyzacji procesu/polepszenia jakości wyrobu itp. jeśli w podstawowym wariancie nie ma różnych udogodnień (np. ze względu na cenę sprzętu) a docelowo można takie elementy dokupić - tutaj właśnie kwestia jakichś termostatów, alkoholomierzy, ogólnie wszystkiego co może wspomóc i zautomatyzować proces tak aby wymagał jak najmniej pracy i kontroli

Uprzejmie prosiłbym aby ktoś obeznany w temacie doradził mi czego potrzebuję przynajmniej na początek i doradził jakiś sprawdzony sprzęt - widziałem, że polecacie stalówkę, destylatory miedziane i jeszcze innych producentów, natomiast wszyscy oni mają w ofercie różne konfiguracje. Potrzebuję aby ktoś mi powiedział co potrzebuję na początek - czyli do czystego spirytusu, a tych opcji i części jest mam wrażenie bez liku - złącza sms czy nie, termometry takie czy inne, alkoholomierze, okapniki, miedź czy stal, sprężynki miedziane czy kwasoodporne - czarna magia i wiedza tajemna dla kogoś, kto dopiero zaczyna.

Budżet jaki chciałbym na to przeznaczyć to powiedzmy plus minus 2000 zł, myślę że na początek tyle, a jeśli wkręcę się mocniej w temat to właśnie będę kupował kolejne elementy, stąd też wspomniana kwestia rozszerzalności sprzętu.

Dziękuję każdemu kto doczytał do tego miejsca i przepraszam za przydługi post :) oraz dzięki z góry za pomoc w wyborze sprzętu odpowiadającego moim potrzebom. Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Twonk
60%
60%
Posty: 201
Rejestracja: 2018-03-02, 10:28

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: Twonk » 2023-01-14, 09:02

Może się mylę ale wg mnie, jakby te wymagania co do automatyki, bezpieczeństwa (bez nadzoru) i pomiarów wziąć dosłownie, to na sam osprzęt (sterowniki, zawory, przyrządy pomiarowe) musisz przygotować kwotę 3 X wyższą. Żeby mieć pewność działania, to musi być osprzęt przemysłowy a nie jakieś aliekspresowe wynalazki.

Nawet jeśli kupisz wysokiej klasy kolumnę od sprawdzonego na forum konstruktora z pełną automatyką za 10K PLN to wątpię, że konstruktor zapewni cię, że po włączeniu procesu będziesz sobie mógł pójść na drzemkę lub spacer. Alkohol 96,6% to nie woda destylowana czy piwo/wino w fermentorze.

Taka instalacja pozostawiona bez nadzoru to proszenie się o kłopoty. Ale to tylko moje zdanie.

esperal
10%
10%
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-13, 19:41

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: esperal » 2023-01-14, 10:44

Dzięki za odpowiedź.

Absolutnie nie chodzi mi o drzemkę ani spacer :) te pół godziny to tak strzeliłem, bo nie mam o tym zielonego pojęcia. Chodzi mi tylko o to żebym nie musiał aktywnie fizycznie być zaangażowany w proces cały czas i przez x godzin procesu patrzeć się nieruchomo w aparaturę i stać np. z zewnętrznym termometrem bezdotykowym w ręku, mierząc co 10 sekund skoki temperatur.

Zdaję sobie oczywiście sprawę z niebezpieczeństwa obcowania z wysokostężonym alkoholem i nigdy nie zostawiłbym działającej aparatury i poszedł nie wiadomo gdzie :D. Ale na przykład chętnie w czasie działania aparatury obejrzałbym serial albo poczytał książkę, oczywiście będąc w pobliżu i sprawdzając parametry, ale bez gapienia się przez cały czas trwania procesu w aparaturę. Czy to jest realne czy też nie bardzo?

Generalnie jestem zielony w tym temacie i zastanawiam się na co mogę liczyć kupując wstępnie aparaturę za powiedzmy te 2 tysiące z możliwością rozszerzenia w przyszłości i co kupilibyście na moim miejscu.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kula
101%
101%
Posty: 575
Rejestracja: 2010-08-16, 10:00
Lokalizacja: z pod lasu
Kontaktowanie:

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: kula » 2023-01-14, 21:14

Za 2 kPLN nie jesteś w stanie spełnić wymagań: automatyzacja i najlepsza możliwa jakość. Smakówki także w ograniczonym zakresie - brak płaszcza w zbiorniku.
Ostatnio zmieniony 2023-01-15, 19:26 przez kula, łącznie zmieniany 1 raz.
Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory

esperal
10%
10%
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-13, 19:41

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: esperal » 2023-01-14, 21:51

Jasne, rozumiem. To w takim razie porzucając kwestię automatyzacji i pozostając w temacie wysokiej jakości produktu - czy to jest wykonane w budżecie 2k?

W takim scenariuszu - czy produkcja będzie wymagać ode mnie ciągłego i nieustannego kontrolowania parametrów, czy np. będę mógł spuścić na chwilę oko z pomiarów żeby przeczytać stronę książki, obejrzeć parę minut serialu, itp oczywiście mając aparaturę cały czas w zasięgu wzroku?Próbuje ustalić jak bardzo mocno trzeba skupić się na kontroli całego procesu, czy trzeba poświęcić na to 100% uwagi cały czas, czy jednak można robić coś jeszcze w międzyczasie.

Co do płaszcza w zbiorniku, to jeśli dobrze rozumiem chodzi o kwestie nie przypalania się zacieru/nastawu w przypadku gęstej cieczy z owocami/zbożem itp? Czy taki płaszcz jest też koniecznością w przypadku np. wcześniej zlaanego płynu znad owoców bądź zboża?

esperal
10%
10%
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-13, 19:41

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: esperal » 2023-01-14, 22:25

Tutaj jeszcze parę odnośników do sprzętów w tym budżecie oraz lekko ponad:

1) budżet 2k

a) aabratek ze stalówki - http://stalowkasklep.pl/kolumna-aabrate ... p-858.html
b) kolumna Basic z destylatorów miedzianych w wariancie ze sprężynkami i ovm - https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... _z_grzalek

1a - kolumna 140 cm ale dodatkowo 20cm aabratek, więc jak rozumiem długość całkowita jest odpowiednio przedłużona. Do tego sprężynki miedziane i kwasoodporne. Odbiór LM.
1b - kolumna 150 cm, ale nie aabratek. Konstrukcja z miedzi, ale sprężynki pryzmatyczne jak rozumiem ze stali, bo nie jest nic wspomniane o miedzianych. Odbiór LM/VM + OVM

2) budżet 2,5k

a) aabratek ze stalówki z OLM - http://stalowkasklep.pl/kolumna-aabrate ... p-857.html
b) kolumna premium z destylatorów miedzianych - https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... 24050.html
c) aabratek z miedzianych - https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... 24487.html

2a - jak w przypadku 1a z dodatkiem OLM
2b - wyższa kolumna 170 cm, ale wciąż nie aabratek. LM/VM/OVM
2c - kolumna 150 cm aabratek, LM/VM/OVM

Co byście wybrali na moim miejscu? Zależy mi na wysokiej jakości produktu, czy różnica między półką 2k a 2,5k jest na tyle duża że warto dopłacić? Dodatkowo pytanie o OLM/OVM - z czego będzie lepsza jakość produktu oraz czy rzeczywiście OLM jest tak uciążliwy w stosunku do OVM jak piszą na destylatorach miedzianych (gorący, parujący produkt i brzydkie zapachy w pomieszczeniu)?

Dodam, że planuję produkcję w mieszkaniu,. więc ta kwestia ma znaczenie.

Nie biorę pod uwagę w wyborze lepszego wariantu wielkości oferowanego kega (30l miedziane vs 50l stalówka) ponieważ ze względu na warunki mieszkaniowe, ze względu na rozmiary kegów i ich tak prosiłbym stalówkę o ile to możliwe o mniejszy keg, 50l jest za duży żeby go komfortowo przechowywać w moim mieszkaniu, a 30l powinien akurat wejść do jednej z szafek.

Kto ma czas i ochotę może zaglądnąć do linków i przeczytać więcej na temat tych sprzętów - będę bardzo wdzięczny za pomoc w wyborze.

Pozdrawiam wszystkich :)

esperal
10%
10%
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-13, 19:41

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: esperal » 2023-01-15, 14:47

Im więcej czytam tym mniej wiem :wallangry

Jak to jest z tym olm i ovm? Na forum ludzie piszą, że ogólnie olm jest łatwiejszy w opanowaniu i daje bardziej stabilne rezultaty. Z drugiej strony na miedzianych piszą, że przez odbiór gorącego produktu jest on uciążliwy.

Dodatkowo chciałbym mieć tę możliwość produkcji rumu i innych smakówek - czy dam radę zrobić je na olm czy tylko na ovm? Gdzieś tam ktoś pisały, że olm to w zasadzie tylko do czystego spirytusu się nadaje.

Mętlik w głowie mam :book

Awatar użytkownika
Twonk
60%
60%
Posty: 201
Rejestracja: 2018-03-02, 10:28

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: Twonk » 2023-01-15, 15:35

Jak się jeszcze w to bawilem, to z tego co pamiętam, OVM używałem do spirytusu a LM do smakówek. LMem też od bidy spirytus dało się uzyskać.

Do smakówek poszukaj tematu Lesgo o destylacji tego rodzaju trunków na kolumnie.

esperal
10%
10%
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-13, 19:41

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: esperal » 2023-01-15, 17:20

Dobra, to chyba już wiem co i jak. Chciałbym tylko podsumowując temat dopytać o tego aabrateka ze stalówki:
http://stalowkasklep.pl/kolumna-aabrate ... p-857.html

1) rozumiem, że zrobię na nim wysokiej jakości domowy czysty spirytus oraz - podążając za tematem z linku poniżej - da radę również zrobić rum z wykorzystaniem olm?
viewtopic.php?t=5732
2) czy ktoś kto ma doświadczenie z olm mógłby mi powiedzieć na ile te zapachy z odbioru gorącego alkoholu są uciążliwe i czy żona mnie zatłucze jak będę jej tym smrodził w mieszkaniu? :roll: Czy wystarczy np. otworzyć okno i będzie dało się żyć czy polecacie jednak np. dodatkową chłodnicę do olm czy coś?
3) czy ten wariant za 2450 PLN z linku będzie wystarczający do komfortowego użytkowania, czy będę potrzebował dodatkowych rozszerzeń typu wizjer itp?

Z góry dziękuję wszystkim za rady - tutaj przy okazji zwłaszcza ukłon w stronę użytkownika @kula :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Zalobik
60%
60%
Posty: 251
Rejestracja: 2017-11-07, 18:25

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: Zalobik » 2023-01-15, 18:32

Cześć,
1- tak wystarczy, ale trzeba zacząć robić, żeby się połapać co i jak,
2- nie jest uciążliwe, żona będzie miała inne powody żeby Cię zatłuc, np. zapach fermentacji, częste "siorbanie" z wężyka itd.
3. To zależy, ja sobie cenię spust dolny i dodatkowy wlew do kega, ale to indywidualna kwestia dotycząca wygody użytkowania, nie jakości.
Powodzenia
"Teoretycznie, nie ma różnicy pomiędzy teorią a praktyką, w praktyce jest". Y.B.

esperal
10%
10%
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-13, 19:41

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: esperal » 2023-01-16, 21:01

Moi drodzy,

Destylatory miedziane wystawiają się również na allegro, przeklejam poniżej część opisu z ich aukcji, gdyż chciałbym żebyście wypowiedzieli się czy to co piszą to prawda czy marketingowy bełkot:

1) Kolumny miedziane dzięki świetnemu przewodnictwu cieplnemu pozwalają na prowadzenie dużo stabilniejszego procesu w stosunku do sprzętów ze stali. Zużywasz mniej prądu do rozgrzania i mniej wody do schłodzenia.

2) Kolumny miedziane są znacznie mniej uciążliwe w czyszczeniu, nie trzeba siłować się z katalizatorami, płukaniem i trawieniem sprężynek miedzianych- kolumna miedziana czyści się sama. Wbrew powszechnej opinii to właśnie miedziane kolumny wymagają mniej obsługi i czyszczenia, w porównaniu do swoich tańszych odpowiedników ze stali KO.

3) DLACZEGO WYBRAĆ MIEDŹ?

Spójrz na wykres z lewej strony (tu był obrazek z wykresem)

Jest na nim przedstawiony profil smakowy destylatu uzyskiwanego na sprzęcie z miedzi (czarna kreska) oraz na sprzęcie ze stali KO (szara). Jak widzisz, smak destylatu ze sprzętu miedzianego jest znacznie lepszy! Tu nie ma porównania!

Miedź od lat jest wykorzystywana przy budowie sprzętu do produkcji alkoholu. Destylarnie whisky najbardziej znanych marek pracują tylko na miedzi. Oprócz tego, że miedź wiąże związki siarki (to ona odpowiada za charakterystyczną nuta zgniłych jaj obecną w marnej jakości destylatach), to świetnie wygląda!

Kolumny miedziane wiążą prekursory cyjanków obecne w zacierach i nastawach. Po co się truć? W sprzętach ze stali te związki przechodzą do produktu końcowego!

Pamiętaj, miedź ma udowodniony naukowo wpływ na smak i zapach destylatu. Profil aromatyczny destylatu ze sprzętu ze stali oraz z miedzi stworzono na podstawie badań we współpracy z sędziami- sensorykami alkoholi.

4) Zbiornik wyposażony jest w dwie grzałki ULWD, czyli niskiej gęstości mocy. Każda z nich ma moc ~2000W, co daje razem ~4000W mocy.
To nie są badziewiaste grzałki wkręcane w mufę- takie nie nadają się do destylacji, a jedynie do podgrzewania wody w bojlerze. Tutaj dostajesz grzałki, które dzięki swojej dużej powierzchni pozwalają na grzanie nawet gęstszych rzeczy- np. win z owocami bez potrzeby uprzedniego filtrowania.

Z góry dziękuję za pomoc w weryfikacji tego co napisali.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
jakis1234
50%
50%
Posty: 176
Rejestracja: 2020-05-11, 11:54
Lokalizacja: opolskie

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: jakis1234 » 2023-01-16, 21:17

Marketingowy bełkot


Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka

Pozdrawiam z opolskiego.

jurii
90%
90%
Posty: 644
Rejestracja: 2010-04-06, 22:55
Lokalizacja: Parczew

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: jurii » 2023-01-17, 10:25

Ale co jest bełkotem? Jako użytkownik kolumny miedzianej mogę potwierdzić (i nie tylko ja, poszukaj na czarnym postów Radiusa), że rzeczywiście nie czyścimy kolumn tak często, jak posiadacze stalowych aabratków. Oszczędność prądu jest dyskusyjna, trzeba by to przeliczyć, ale przewodnictwo to nie jest coś, z czym można polemizować tylko wartość wyrażona parametrem.
Bełkotem to można nazwać te opisy z "buforami" o średnicy kolumny, czy wypełnionymi cytrynami, fullautomaty na termostatach, a z resztą sam wiesz bo zwalczasz je na obu forach.

esperal
10%
10%
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-13, 19:41

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: esperal » 2023-01-17, 18:06

Ok, to zapytam jeszcze inaczej - mając budżet powiedzmy na aabratek ze stalówki albo aabratek z miedzianych, na co byście się zdecydowali i dlaczego?

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1234
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: Doody » 2023-01-17, 19:12

Zdecydowanie stal nierdzewna.
Pozdrawiam
Darek

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości