Sprzęt dla początkującego

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
Awatar użytkownika
jakis1234
50%
50%
Posty: 176
Rejestracja: 2020-05-11, 11:54
Lokalizacja: opolskie

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: jakis1234 » 2023-01-18, 06:15

Też stal nierdzewna. Była już dyskusja, który materiał jest lepszy.
Oczywiście każdy chwali swój wybór, ale jednak większość głosów była za KO.
Kolumny ze stali w ogóle nie trzeba czyścić, ewentualnie przepłukać sprężynki i to wszystko.
Generalnie materiał łatwiejszy w utrzymaniu, a jak miedź jest potrzebna, to wystarczą sprężynki w katalizatorze.
Prawdą jest to, że miedziany ładniej wygląda.
Ostatnio zmieniony 2023-01-18, 13:57 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.

Awatar użytkownika
Twonk
60%
60%
Posty: 201
Rejestracja: 2018-03-02, 10:28

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: Twonk » 2023-01-18, 06:19

Do spirytusu stal. Do destylatów smakowych miedź. Ale rzeczywiście wystarczy wkład z miedzianymi sprężynkami.

Walecki
20%
20%
Posty: 23
Rejestracja: 2018-01-20, 08:56

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: Walecki » 2023-01-18, 21:17

Wystarczy do urobku wrzucić na kilka dni kawałek blachy z miedzi i po kłopocie.

Gwiazdor
10%
10%
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-09, 00:13
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: Gwiazdor » 2023-01-19, 11:18

Witam,
Może dosyć nowy jestem w temacie ale na razie sprzęt z DM daje rade. W moim przypadku kolumna premium. Tutaj jak chcesz czysty to OVM, a smakówka na LM, i nie jest to jakaś magia, po prostu na początku będzie gorzej szło, ale po kilku razach ( i stronach na forach) uda się :) Także ja polecam ( ale chyba wyszło więcej niż 2K).
Co do bezpieczeństwa to wiem że desty. VSOP mają wszystkie cuda w środku, ale tam na full auto to chyba od 5k i w górę się zaczyna.....
A tak odchodząc w sumie od tematu trochę odnośnie samego producenta DM to, jakie macie największe uwagi do ich sprzętu/producenta? Wiem, że cena mogła by być niższa ale no działalność gosp. w Polsce też robi swoje : P.

Awatar użytkownika
Marian Naworski
50%
50%
Posty: 138
Rejestracja: 2020-09-10, 22:27

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: Marian Naworski » 2023-01-19, 23:07

Gwiazdor pisze: A tak odchodząc w sumie od tematu trochę odnośnie samego producenta DM to, jakie macie największe uwagi do ich sprzętu/producenta? .
Trochę uwag by się znalazło, było to zresztą opisywane niejednokrotnie. Tak w telegraficznym skrócie. Sprzed od DM wykonany bardzo po taniości, same luty często wyglądają bardzo mało estetycznie. Dość często odpadają od kolumny różne elementy, skraplacz wykonany niechlujnie, oraz zastosowanie małej ilości zwojów sprawia że potrzebuję dużo wody. Szkło w wizjerach to zwykła szybka która pęka. Ściema z użyciem grzałek Ulwd ... tymczasem to grzałki od pralki wklejone na silikon. Zawór precyzyjny od ciągnika. Triclampy ktore ciekną. Długi czas rozpatrywania reklamacji.
I jeszcze można by pisać...
A tymczasem zobacz jak wygląda ich skraplacz...

Obrazek

Gwiazdor
10%
10%
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-09, 00:13
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: Gwiazdor » 2023-01-20, 11:36

Widziałem, że wspominałeś właśnie o tym w poście w innym wątku ale chciałem więcej konkretów zobaczyć/usłyszeć.
Co do twoich uwag to na razie (mam nadzieje, że później nie : P ) nie miałem jeszcze żadnych problemów.
Co do taniości to mogę się zgodzić w kwestii np. tego sterownika ( chyba trochę za dużo jak za potencjometr zwykły).Nie będę na tym próbował żadnego gęstego robić, ponieważ też wg mnie to grzałki się zjarają. Poza tym jest git także ja mogę polecić.
A myślę żeby w przyszłości kupić kolumnę z sitami w miedzi i zbiornik (w płaszczu lub z ulwd ale to się zastanowię ), kogo polecasz do tego?

Awatar użytkownika
Marian Naworski
50%
50%
Posty: 138
Rejestracja: 2020-09-10, 22:27

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: Marian Naworski » 2023-01-20, 23:53

Z Polskich sprzedawców to tylko Kerstel ma półki z sitami miedzianymi. DM to mosiądz . W Angli znam kogoś kto robi dobre półki z miedzi, ale czy wysyła do Pl nie wiem . Z nierdzewki łatwiej znaleźć dobrego producenta półek.

esperal
10%
10%
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-13, 19:41

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: esperal » 2023-02-02, 21:05

Witam ponownie :roll:

A co sądzicie o tych kolumnach?

https://mojdestylator.pl/index.php?id_p ... precyzyjny

https://inoxstill.pl/destylator-bimber- ... m-140-60-3

Obaj producenci są na liście polecanych, ale z drugiej strony DM również się tam znajdują, a patrząc co piszcie na ich temat to chyba nie do końca warto...

Stalówka z kolei się nie odzywa z wysłałem do nich maila parę dni temu i cisza w eterze, więc jestem w kropce.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marian Naworski
50%
50%
Posty: 138
Rejestracja: 2020-09-10, 22:27

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: Marian Naworski » 2023-02-03, 13:24

Zamiast pisać do Stalówki wez telefon zadzwoń i się rozmów. Poczta @ czasami płata figle, trafiłeś zapewne do spamu.

A jeśli szukasz czegoś w stali to mogę polecić Ak-spaw, sprzedaje dobrze wykonane urządzenia.

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: zbyszko » 2023-02-05, 16:47

@ esperal
weź no rozjaśnij z tą listą polecanych, co by młodych w błąd nie wprowadzać. Kto ci polecił tego lubelaka :?:
czytam nie pytam

kerstel1
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2021-01-16, 21:01

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: kerstel1 » 2023-02-08, 10:53

jakis1234 pisze:Też stal nierdzewna. Była już dyskusja, który materiał jest lepszy.
Oczywiście każdy chwali swój wybór, ale jednak większość głosów była za KO.
Kolumny ze stali w ogóle nie trzeba czyścić, ewentualnie przepłukać sprężynki i to wszystko.
Generalnie materiał łatwiejszy w utrzymaniu, a jak miedź jest potrzebna, to wystarczą sprężynki w katalizatorze.
Prawdą jest to, że miedziany ładniej wygląda.
Dokładnie, każdy chwali swój produkt. Ja klientów odsyłam do literatury. Statystyki w Polsce są bardzo klarowne:
- 2 producentów alembików ze znikomym marketingiem
- około 15 producentów destylatorów KO z potężną obroną swoich produktów i marketingiem.

Prawda jest taka, im więcej miedzi tym delikatniejszy destylat. A katalizator w formie wypełnienia podbija %.

Pozdrawiam.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

esperal
10%
10%
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-13, 19:41

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: esperal » 2023-02-10, 09:56

@zbyszko na czarnym jest temat z polecanymi producentami, tutaj widziałem że ludzie w paru postach odsyłają do tej listy na sąsiednim forum:
https://alkohole-domowe.com/forum/produ ... 23899.html#

Ale mętlik robicie :lol: już byłem 100% pewny że destylator ze stali to jedyny słuszny wybór a teraz znowu nic nie wiem :roll: chociaż wiadomo że tak jak piszecie, każdy będzie bronił swojego produktu. Nie jest jednak do końca prawdą, że żaden z producentów alembików miedzianych nie stosuje agresywnego marketingu, przytaczałem wcześniej wycinki z oferty destylatorów miedzianych na Allegro i zostałem uświadomiony, że to bullshit.

Pytanie za sto punktów w takim razie - czy katalizator z miedzianymi sprężynkami w destylatorze ze stali nierdzewnej jest w stanie się równać z całym destylatorem z miedzi? Czy to jest po prostu pewien kompromis między jakością produktu a wygodą użytkowania - z tego co zrozumiałem, utrzymanie całego miedzianego destylatora w należytej czystości jest trudniejsze niż jedynie wypłukanie stali i wygotowanie samych sprężynek miedzianych?

Myślę że to są właśnie odpowiednie kwestie do poruszenia i wątpliwości do rozwiania dla tych którzy dopiero zaczynają.

Awatar użytkownika
Benek
101%
101%
Posty: 239
Rejestracja: 2005-12-25, 10:51
Lokalizacja: Mazury

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: Benek » 2023-02-10, 10:30

esperal pisze:
2023-02-10, 09:56
Pytanie za sto punktów w takim razie - czy katalizator z miedzianymi sprężynkami w destylatorze ze stali nierdzewnej jest w stanie się równać z całym destylatorem z miedzi? Czy to jest po prostu pewien kompromis między jakością produktu a wygodą użytkowania
Katalizator miedziany nie jest żadnym kompromisem. Nie jest niezbędny do tego aby uzyskać wysokiej jakości destylat.

eplejuice
0%
0%
Posty: 9
Rejestracja: 2023-01-15, 13:47

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: eplejuice » 2023-02-10, 17:20

Ostatnio zastanawialem sie coby dac sprezynki nierdzewne zamiast miedzianych zeby ich nie czyscic co iles tam cykli. Czy to ma sens czy raczej nie.

Aqq300
10%
10%
Posty: 19
Rejestracja: 2021-06-03, 08:04
Lokalizacja: Wińsko

Re: Sprzęt dla początkującego

Post autor: Aqq300 » 2023-03-16, 09:19

Jestem początkującym - kolumnę kupiłem 2 lata temu na popularnym portalu aukcyjnym i NIE ŻAŁUJĘ braku lektury przed zakupem - miałbym pewnie podobne dylematy...
Wybrałem aabrateka z buforem wypełnionym sprężynkami miedzianymi. Dzięki buforowi mam stabilny proces, obecność miedzi gwarantuje pozbycie się siarki, a przeziernik nad kolumną właściwą wypełnioną nierdzewnymi sprężynkami ładnie wygląda.
Co do praktyki - kupuję czasem zapas kwasku cytrynowego i wody utlenionej 12% do czyszczenia sprężynek, reszty nawet nie płucze po procesie.
Tak, zostawiam go w spokoju na 30 minut po zagotowaniu kega, odebraniu przedgonów (sprawdzenie zapachu to kwestia praktyki, zawsze lepiej wylać te 150 ml więcej niż 10 ml za mało) i ustabilizowaniu temperatury na chłodnicy (ok 78 st. C). Co 30 minut podchodzę, badam zawartość procentową w tym, co nakapało (96 do 98%), zlewam to do gąsiorka i idę gdzieś na 30 minut. Po zauważalnym spadku % i wzroście temperatury zmniejszam odbiór, stabilizuję temp its do stanu, gdy % spada poniżej 90, wtedy odbieram pogodny i kończę zabawę. Średnio mam 95 % zawsze, nigdy nie pędzę po raz drugi. Zestaw kosztował mnie poniżej 1500 zł. Teraz pewnie wybrałbym z dodatkową boczną chłodnicą, ale na 1000 % nierdzewkę z buforem.
Kto trzy razy w dzień nie pijan, ten jest dupa, nie ułan!
:drinks

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości