Bimber do produkcji co2 do akwarium

uzdi
0%
0%
Posty: 5
Rejestracja: 2007-03-04, 20:55

Bimber do produkcji co2 do akwarium

Post autor: uzdi » 2007-03-04, 21:14

Witam
Jeszce nigdy nie robiłem bimberku i jestem zielony w te sprawy więc proszę o pomoc nie potrzebuje robić bimbru dla samego bimbru choć mam nadzieje że będzie to przyjemny dodatek. Potrzebuje bimbrowni to wytworzenia co2 do akwarium żeby lepiej rosły roślinki. wiem ze podczas fermentacji tworzony jest co2 dlatego też chciałem się dowiedzieć najprościej jaki zacier jakich składników i w jakiej proporcji użyć żeby otrzymać w miarę coś co będzie wytwarzać jak najwięcej co2 przez dłuższy czas. Ale tez chciałbym żeby potem było to zdatne do wypicia i w miarę smakowało. Prosiłbym zatem doświadczonych użytkownikow forum o pomoc proszę nie krytykować tego że nie użyje jednego z przepisów na forum ale jestem zielony i nie wiem cz to będzie sie nadawało do mojego pomysłu. Na działce mam gąsior lecz nie wiem jakiej pojemności dlatego tez prosiłbym żeby to łopatologicznie ktoś wytłumaczył mi jakiego zacieru użyć np na 1l wody czy jakoś tak. Niektórzy akwaryści podają takie składniki lecz nikt sie na tym nie zna i sie sprzeczają o to jakich ilości czego użyć:
- 2 szklanki cukru (400gr)
- 10gr drożdży (lub 1cm pasek jeżeli mamy w kostce)
- 1 litr letniej wody
- łyżeczka sody oczyszczonej
http://www.akwarystyka.com.pl/forum/vie ... highlight=
lecz nie wiem czy to nadaje się potem do wypicia chyba nie poza tym oni to robią w plastikowych butelkach a tak tego nie powinno się tego robić. Dziękuje jeżeli ktoś zainteresuje sie tym tematem i mi pomoże. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez uzdi, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2007-03-04, 21:26

cukru stanowczo za dużo max 300g. dodatek sody oczyszczonej służy spowolnieniu pracy drożdży, bez destylacji to raczej ciężko pić taki specyfik. Butelka z pet może być aczokolwiek nie każdy musi się tutaj zemną zgadzać :wink:

Awatar użytkownika
khaki
40%
40%
Posty: 79
Rejestracja: 2006-08-27, 20:36

Post autor: khaki » 2007-03-04, 21:37

W sezonie owocowym polecam nastaw wina owocowego, a w sezonie zimowym wino z ryżu - proporcje znajdziesz na forach winiarskich i kulinarnych. Użyj drożdży aktywnych IOC Bayanus (nie wydzielają nadmiernych zapachów drożdżowych), lub drożdży innych winnych.
Jeśli zakwasisz to nieco kwaskiem cytrynowym (0,5 g/litr), to uzyskasz niezłe winko, jako produkt uboczny. Rozumiem, że zależy ci na wydłużeniu okresu fermentacji - obniż wtedy temperaturę nastawu (dla IOC Bayanus np. ok 15 stopni) umieszczając pojemnik np w piwnicy. Dla ciągłości dostaw CO2 najlepiej wtedy mieć dwa naczynia i uruchamiać je na przemian.
Pozdrawiam
Żyję by pić, piję by paść, padam by wstać, wstaję by pić, piję by żyć ...

uzdi
0%
0%
Posty: 5
Rejestracja: 2007-03-04, 20:55

Post autor: uzdi » 2007-03-04, 22:21

Dzięk za dotychczasowe odpowiedzi sody oczyszczonej nie będę w takim razie stosował nie to że jestem leniwy i nie chce mi sie szukać przepisu na wino ryżowe ale po 10 minutach na google znalazłem chyba z 15 przepisów każdy inny może mi ktoś podać jakiś sprawdzony i podkreślam bimberek będę pędził w gąsiorze którego nie znam jeszcze pojemności. A zależy mi głównie na produkcji co2 a bimberek będzie miłym dodatkiem. Czekam jeszcze na propozycje może ktoś ma lepszy pomysł wielkie dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
adwokat
101%
101%
Posty: 639
Rejestracja: 2006-01-05, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów / Kraków

Post autor: adwokat » 2007-03-05, 07:39

Witam
Potrzebuje bimbrowni to wytworzenia co2 do akwarium żeby lepiej rosły roślinki. wiem ze podczas fermentacji tworzony jest co2
No tak, może tak jak khaki napisał, lepiej nastaw winko??
Poza tym, nie wszystko, co się w gąsiorku przeobraża jest bimberkiem. w Gąsiorku uklei się najwyżej winko, albo zacier. Bimber to już destylat po dalszej obróbce fizycznej a często i chemicznej. Pyzatym wszystko się zgadza.
Zachęcam jednak do produkcji, wszak "rybka lubi pływać"

Pozdrawiam

adwokat

uzdi
0%
0%
Posty: 5
Rejestracja: 2007-03-04, 20:55

Post autor: uzdi » 2007-03-05, 22:57

Witam jeszcze raz mam już gąsior z moich obliczeń wynika ze jest on około 30litrowy średnica 30cm wysokość 50cm. Tak jak radzą koledzy będę pędził winko ryżowe w końcu z tego tez powstaje co2. Teraz tylko poprosiłbym o podanie składników i proporcji takich aby nie tylko winko wyszło w miarę ale przede wszystkim długo sie fermetowało i dawało co2 lepiej mniej a dłuższa fermentacja dodam iż zacier będzie stał na oknie w chłodniejszym miejscu co według niektórych ma spowolnić fermentacje. Zaraz ktoś napisze żebym poszukał na forum albo google, lecz co strona to przepis to po pierwsze, a po drugie nie wiem który z nich będzie spełniał powyższe moje wymagania. A wierze ze wy sie na tym znacie i pomożecie Dzięki wielkie za jakąkolwiek odezwę i zainteresowanie w mojej sprawie.

Awatar użytkownika
lopes
101%
101%
Posty: 273
Rejestracja: 2006-01-08, 19:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lopes » 2007-03-05, 23:17

witam
masz sprawdzony przepis 5 l wody wrzące zalej 2 kg ryrzu 1,5 kg cukru 50 g kwasku cytrynowego i co najmniej 20dkg rodzynek Po wystygnięciu wlej wszystko do balona dodaj drożdże i pożywkę po 4 dniach dodaj 1 kg cukru rozpuszczonym w1 l wody (podgrzej ) po 2 tygodniach wywal ryż i niecz kończy fermentację po wyklarowaniu masz super winko ryżowe i trochę co2 dla rybek przyjemne z pożytecznym wiesz co jest przyjemniejsze ?
pozdro

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2007-03-05, 23:25

Wina się nie pędzi.
To co będzie stało na oknie nie jest zacierem, tylko nastawem.
A najlepiej to zacznij od: Wino krok po kroku

bnp

Post autor: bnp » 2007-03-05, 23:32

@uzdi

Tylko nie przesadź z tą ilością CO2 bo podusisz nie tylko rybki ale też roślinki, fermentacja musi być naprawdę powolna, lub musisz odprowadzać część CO2 z butla inaczej po paru dniach tak nasycisz wodę w akwarium że będziesz miał gazowaną wodę mineralną. A i jeszcze jedno, wraz z CO@ wydzieli się troszeczkę alkoholu, ta ilość wystarczy że rybki będą pływały na bani, hehehe

Dobre proste tanie winko(jak na Twoje potrzeby):
4 l wody
1 kg czerwonych winogron
1 kg cukru
Drożdze winne

Cukier rozpuścić w wodzie, dodać zmiksowane winogrona i drożdże.

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2007-03-05, 23:43

A to przepis na wino ryżowe mojego dziadka (na 30l):
:arrow: 3kg ryżu,
:arrow: 7kg cukru (po pierwszej fermentacji można dosłodzić do smaku),
:arrow: 0,5kg rodzynek,
:arrow: 30 ziaren ziela angielskiego,
:arrow: 1,5 gałki muszkatałowej (lub 15g w proszku)
:arrow: 6 obranych cytryn bez pestek
:arrow: 1,5 łyżki tymianku
:arrow: 1,5 łyżki imbiru
:arrow: paczka drożdży (przepis ma ponad 50 lat więc na rynku były tylko jedne drożdże i nikt nie pytał czy mają być winne itd.)

Robiłem już winko według tego przepisu i wyszło super, nawet nie zmieniałem drożdży na winne tylko zgodnie z przepisem dałem paczke piekarskich :mrgreen:
Nie dawaj żadnych dodatkowych pożywek ani kwasku cytrynowego i postaw jak pisałeś w chłodnym to powinno produkować co2 ponad miesiąc.

W tym przepisie niczego nie trzeba zalewać wrzątkiem ani gotować

uzdi
0%
0%
Posty: 5
Rejestracja: 2007-03-04, 20:55

Post autor: uzdi » 2007-03-05, 23:58

Lopes - dzięki za przepis i mam pytanie gdy w przypadku mojego 30l gąsiora potroję wszystkie te składniki 15l wody 6kg ryżu 4,5kg cukru 150g kwasku 60dag rodzynek albo nawet 4 razy większa proporcja to czy fermętacja będzie przebiegała dłużej czy czas będzie ten sam?? Czy tam czasem nie brakuje drożdży bo troszkę zgłupiałem?? Jak tak to w jakich ilościach do twojego podstawowego przepisu na 5l wody? I kolejne moje pytanko jakich najlepiej w tym przypadku użyć drożdży chodzi mi o to czy takie w kostce płynie czy jakie tam jeszcze są i jaka firma??
Citizen Kane - jak już pisałem już jestem zielony w tych sprawach prawdopodobnie ty nie masz akwarium i terminologia akwarystyczna tez jest ci obca tak więc terminologia związana z wyrobem alkoholu jest mi jeszcze nie znana lecz dziękuje za poprawę i na pewno przeczytam posta dzięki za rade.
Bnp - na razie w akwarium nie mam jeszcze ryb ponieważ jest to nowy zbiornik który dopiero "dojrzewa" (terminologia akwarystyczna nie to że chce zabłysnąć czy coś:P ) Tak więc zagazowanie ryb nie grozi nadmiar co2 dla roślin nie jest groźny co najwyżej za duża go ilość może spowodować rozrost glonów ale to inna sprawa której nie muszę chyba poruszać na tym forum. A w przyszłości jak to kolega powiedział "rybka lubi pływać" jej też coś z życia sie należy :D A codo przepisu to poczekam na sezon na winogronka :D
Chemik student - Też dziękuje za przepis ale jak już pisałem gąsior ma te 30l więc raczej po dodaniu ryżu i cukru to wyjdzie ponad czy w takim razie po prostu mogę dodać mniej wody a składniki pozostawić bez zmian i tu już mam następne pytanie w ilu procentach gąsior powinien być wypełniony nastawką:) 3/4 czy jak jeszcze raz dziękuje wszystkim i w razie czego postaram się pomóc z akwarium:P

Awatar użytkownika
Chemik student
70%
70%
Posty: 355
Rejestracja: 2006-05-26, 11:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Chemik student » 2007-03-06, 00:18

co do przepisu to jest on dla gąsiora o pojemności 30l a nie na 30 litrów wody :twisted:
ja leje prawie do pełna zostawiam z 2-3 litry wolnej przestrzeni i tyle

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2007-03-06, 00:39

uzdi pisze:Citizen Kane - jak już pisałem już jestem zielony w tych sprawach prawdopodobnie ty nie masz akwarium i terminologia akwarystyczna tez jest ci obca tak więc terminologia związana z wyrobem alkoholu jest mi jeszcze nie znana lecz dziękuje za poprawę i na pewno przeczytam posta dzięki za rade.
Jak ja jestem zielony w jakiś sprawach, to wchodzę na www i czytam, czytam i jeszcze raz czytam. Jak już dużo poczytam, to włączam się w dyskusję. Oszczędzam tym samym dużo nerwów sobie i jeszcze więcej osobom, którym zadaje pytania.
- A jednak mam akwarium, od tak dawna jak tylko zdołam sięgnąć pamięcią...
- ...siłą rzeczy, terminologia akwarystyczna nie jest mi obca...
- ... i jako «długodystansowy» akwarysta, radzę ci abyś dozowanie dwutlenku węgla prowadził z butli, a nie z drożdży.
Załączniki
akwarium.jpg

uzdi
0%
0%
Posty: 5
Rejestracja: 2007-03-04, 20:55

Post autor: uzdi » 2007-03-06, 00:59

No to Citizen Kane mnie zaskoczyłeś ja do tej pory mam duże doświadczenie z akwarystyką lecz raczej akwaria w stylu malawi więc roślin tam było mało teraz postanowiłem holenderskie akwarium założyć. Przy wytwarzaniu co2 z wina będę miał dodatkowe korzyści dla siebie. A założenie instalacji co2 z butlą wiąże sie z dużym jednorazowym wydatkiem pieniędzy na
który teraz nie jestem przyszykowany. I do końca nie wiem czy zabawa w holendra spodoba mi się tak więc zakup butli nie jest na razie najlepszym pomysłem może w przyszłości. Tymczasem pobawię się z winem. A i powiem bardzo ładne akwarium lecz moim zdaniem paletki nie pasują do tej aranżacji ale to jest tylko moje zdanie każdy ma inny gust. Nie będę szukał innych dziedzin na których ja sie znam a ty nie bo jeszcze mnie zaskoczysz:) Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
lopes
101%
101%
Posty: 273
Rejestracja: 2006-01-08, 19:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lopes » 2007-03-06, 23:02

witam
uzdi drożdże dodaj winiarskie chyba że masz dostęp do aktywnych to w obu przypadkach wg. przepisu a przepis jest na 10l wina bo po wyrzuceniu ryżu dopełniasz do 10 l wodą (tego chyba nie napisałem poprzednio ) proporcje możesz zmieniać tak jak piszesz tylko trochę mniej ryżu stosuj
pozdro

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości