Za mało drożdży, POMOCY

kowalskixxx
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2008-06-14, 16:35

Za mało drożdży, POMOCY

Post autor: kowalskixxx » 2008-07-04, 16:26

Witam Szanowne Grono naukowców :)
Mam pytanie, czy jest sens w 10 dniu pracy zacieru (cukrówka 22blg) dodawać kolejną porcję drożdży gdy praca idzie słabo i sporo nieprzerobionego cukru?
Po raz pierwszy robiłem nastaw na drożdżach gorzelnianych i z przepisu sprzedawcy wynikało że powinienem dodać ok 20g/50l, w międzyczasie kupiłem takie same drożdże i u innego sprzedawcy do tej ilości zacieru jest podane 50-60g na tą ilość. Zacier słabo pracuje, mam jeszcze drożdże, tylko nie wiem czy jest sens je teraz dodawać....
Czy jest to uzasadnione, czy po prostu będę musiał poczekać miesiąc aż drożdże poradzą sobie z rozkłądem cukru?

Awatar użytkownika
destylatek
101%
101%
Posty: 202
Rejestracja: 2008-02-18, 14:17
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie

Post autor: destylatek » 2008-07-04, 17:07

Przeczytaj temat kilka postów poniżej (wcześnie) "Zacier przestał pracować"
Na pewno warto bo szkoda cukru :)
Znacznie lepiej jest pić wódkę i pleść głupstwa, niż pić wodę i być zasrańcem - Benjamin Franklin

Pozdrawiam destylatek.

Awatar użytkownika
98%
100%
100%
Posty: 1746
Rejestracja: 2006-02-04, 14:53
Kontaktowanie:

Post autor: 98% » 2008-07-04, 17:16

Witam szkoda i pracy i "materiału " - trzeba dodać drożdże ( domyślam sie że to aktywne drożdże ) - uwodnić i dodać do nastawu - tak jak jest w "przepisie " tzn - trafić/zrobić optimum temp. dla drożdży bo każde drożdże wymagają innych parametrów - zawsze w niższych od zalecanej temp - pracują wolniej - powyżej "optimum" szybciej ale ze szkodą dla zacieru - bo nie zdążą ( drożdże ) przerobić nastawu a padną od przegrzania - niekoniecznie letniego :wink: ...
różnica uwadnianych drożzy i nastawu powinna być zbliżona +/- 5 sC .

jaka jest temp. nastawu :?: a jaka jest "zalecana "wg. opisu - czy drożdże pracują ???? znaczy czy coś pyka w rurce ... jakie był blg poczatkowe ??? ( "strzelam " bo mało informacji tutaj Kolego podałeś a nikt nie pomoże bez niektórych "parametrów " )

a swoją drogą jakie Kolega "zastosował" drożdże ???? .

pozdrawiam
98%

kowalskixxx
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2008-06-14, 16:35

Post autor: kowalskixxx » 2008-07-04, 17:47

Zastosowałem Red Etanol, dziwi mnie tylko taka rozbieżność dawek w instrukcji uwadniania między dwoma sprzedawcami. Znalazłem już post o restarcie i właśnie coś takiego przeprowadzam. Rozmanażam drożdże, dodałem już do garnka trochę zacieru aby się przyzwyczaiły, mieszam często aby się napowietrzały i za 2 godz do beczki, mam nadzieję że się ruszy.
Do tej pory przez 4 dni na prawdę ładnie pracowały a potem coś się zmęczyły i pracuję ale bardzo wolno, początkowo było 22 blg, teraz nie mam czym zmierzyć ale zacier ewidentnie słodki więc cukier jest i trzeba go przerobić. Na Piekarniczych drożdżach 2 tyg i w rurę.
Dzięki za ewentualne sugestie :)

Awatar użytkownika
98%
100%
100%
Posty: 1746
Rejestracja: 2006-02-04, 14:53
Kontaktowanie:

Post autor: 98% » 2008-07-04, 19:02

Witam :


Zastosowałem Red Etanol, dziwi mnie tylko taka rozbieżność dawek w instrukcji uwadniania między dwoma sprzedawcami.
bo powiem /napiszę ( Ci co dobrze orientują się w temacie to wiedzą - Kolega @Aabratek - najlepiej ma "doświadczenie " w tym temacie :wink: ) .

Są sprzedawcy i sprzedawcy - wystarczyło "wejść" w podaną kartę charakterystyki i odszukać dawkowana drożdży ( mało tego - drugi sprzedawca też miał/ ma linka do karty charakterystyki i ktoś kto jest dociekliwy to zorientuje się jaka jest właściwa dawka na 1h )
a patrząc w opis to już "jego " dawkowane to dużo oszczędne - czyżby chciał "nieuczciwie wprowadzić " w błąd - co "autor " miał na myśli pisząć po swojemu - nie mi nad tym prawić
a to że rozbieżności są różne - cóż jak pisałem - są uczciwi sprzedawcy i sprzedawcy ..

Kolega sobie odpowie gdzie tkwi problem w niedoczytaniu czy też w sugestii sprzedawcy .

ok RED ETHANOL - hmmm ciekawe drożdże tak się składa że je "dobrze " znam :mrgreen:
tutaj parametry tych drożdży to :

optimum temperaturowe 33sC ( pomocna jest grzaka / dogrzewanie nastawu w przypadku gdy chcemy szybko w 7-12 dni uporac się z cukrówką ) oczywiście sprawdzone pracują w niższej ale minimum to 26sC - poniżej to już dłłłłłłłłłłługa fermentacja - co do wpływu temperatury na fermentację ( czas ) wspominałem powyżej .. druga sprawa to kondycja tych drożdży ich warunki przechowywania itp...... dal nich i 28blg nie jest straszne ....
więc upatruje tutaj :
- temperaturę
- jaka została zastosowana pożywka ( przecier , czy coś z witamin )
- kondycja ( jak to sprawdzić czy drożdże są w dobrej "formie " też pisałem ) .

ważne aby utrzymać te parametry to Kolega po tych 12 dniach da w rurę :mrgreen:

pozdrawiam 98%

kowalskixxx
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2008-06-14, 16:35

Post autor: kowalskixxx » 2008-07-04, 19:15

Przecier oczywiśce dodany, rodzynki i ryż też
temperatura podniesiona przez grzałkę do 29 stopni (więcej na tej grzałce się nie da)
wydaje mi sie że warunki nie są takie złe, teraz dodałem 60 g REDów i powinno ruszyć.
Dodam że po tej pierwszej dawce 20g/50l przez 4 dni temperatura była ciut powyżej 30 stopni teraz ledwo 28, 29 stopni.

Awatar użytkownika
98%
100%
100%
Posty: 1746
Rejestracja: 2006-02-04, 14:53
Kontaktowanie:

Post autor: 98% » 2008-07-04, 20:17

Witam :
temperatura "ciut " powyżej 30sC - czy ona była na starcie fermentacji :?: czy poprzez reakcje egzotermiczną do tej temperatury doszło / podniosło się ... spadek temp świadczy o końcu fermentacji - albo o "śp" drożdżach ...

ryż jak dla mnie zbędny , rodzynki zastosowałbym do makowca :wink:
bardziej "zainwestował bym " w activit ... niestety owoce nie posiadają niektórych witamin i mikroelementów co pożywki ..ale każdt daje to co ma - i owszem nie uważam że to błąd ...
lepiej to dać niż niczego nie dodac .
proszę pamiętać aby po jakimś czasie "zasilić " drożdże ( przy cukrówce) w porcję witamin ...

ważne co teraz - zastosować prawidłową dawkę ilości drożdży /nastaw
po dodaniu drożdży nie napowietrzać nastawu !!!!!- "zakorkować " i czekać .
a najlepiej zmierzyć jeszcze blg - tak dla pewności .......
pożywka naewt prosta - fosforan + pomidory wskazana i zalecana

"amen" :wink:


temp 28-29 to tez dobra przy dobry "starcie " będzie do 12/14 dni i po sprawie

pozdrawiam 98%

kowalskixxx
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2008-06-14, 16:35

Post autor: kowalskixxx » 2008-07-05, 14:56

Do 32 stopni doszło dzień po nastawieniu więc przez reakcję egzotermiczną. Po 4 dniach zaczęła spadać i trzyma 28-29 stopni, Pożywkę oczywiście też dodałem (Activit) i przez pierwsze 5 dni ładnie chodziło, teraz też pracuje ale jakoś mizernie, nie mam jeszcze swojego cukromierza więc nie bardzo mam jak sprawdzić blg ale jest jeszcze słodki.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc, napiszę jak wyszło :)

bart
30%
30%
Posty: 42
Rejestracja: 2008-04-28, 16:54

Post autor: bart » 2008-07-05, 17:38

Zależy, jakie były drożdże jak robiłem na starych to też tak było jak u ciebie. Zobacz datę ważności :) No i nie martw się skoro pracują to popracują troszkę dłużej.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości