Alcotek turbo pure 48

Awatar użytkownika
inspiracje
101%
101%
Posty: 191
Rejestracja: 2008-05-20, 12:21
Lokalizacja: Czarnoszyce

Alcotek turbo pure 48

Post autor: inspiracje » 2009-03-31, 14:27

Popełniłem nastaw:
42 litry wody
14 kilo cukru
razem nastaw 51 litrów...

4 płaskie łyżeczki kwasku (przy okazji czy ktoś mi wytłumaczy sposób użycia tych pasków od 98% - te z nadrukowaną skalą..
1 opakowanie drożdży jak w temacie...

I teraz pytanie....
Mam od kolegi 98% ten 3 skalowy areometr jego odczyt przy 20 stopniach:
- Potential 13,5
- suker 270
- dichitet 1100

o ile te dwa pierwsze to rozumię o tyle to trzecie wskazanie zapewne gęstość....
Czy ktoś tak poprostu na "chłopski rozum" wytłumaczyłby mi co i jak z tym areometrem...

Czy dobrze rozumię że mogę śmiało dodać cukru aż powiedzmy do 18 procent (we wskazaniach tego areometru)?
Ostatnio zmieniony 2009-04-01, 00:34 przez inspiracje, łącznie zmieniany 1 raz.
Czas to pieniądz, szkoda tylko że nadmiar czasu to nie nadmiar pieniędzy

Awatar użytkownika
98%
100%
100%
Posty: 1746
Rejestracja: 2006-02-04, 14:53
Kontaktowanie:

Post autor: 98% » 2009-03-31, 23:01

Witam - "nieumyślnie " przywołany do tablicy odpowiadam :

- paski pH - które otrzymujecie nie posiadają dodatkowej skali wzorcowej - wzorca .
Co ułatwia pomiar .
Każdy pasek poza "kolorami" ma nadrukowaną skalę numeryczna - widzicie :shock: ...

pośrodku jest jedyne "okienko" bez nadruku numerycznego - to właśnie "ONO" jest
obiektem zainteresowania nas po zanurzeniu w badanym roztworze - po wyjęciu zabarwia się na odpowiedni kolor zbliżony do tych które są z nadrukowana skalą pH - "przyrównujemy" kolorystycznie a wynik odczytujemy z nadruku numerycznego .
czy napisałem zrozumiale ??? .


Jeżeli chodzi o winomierz - wszystkie "skale" sąsiadujące na nim się jakby to nazwać - zazębiają - czyli są wzajemne od siebie .

ilość cukru/l - określa nam ilość cukru rozpuszczonego w 1litrze wody - a patrząc na skalę "potential alkohol" możemy odczytać ile można przy takim roztworze osiągnąć % alkoholu gdy po fermentacji osiągniemy "0" ( blg ) - i gdy mamy np "słabsze " drożdże winiarskie to wiemy jaką mają max moc ( % ) a że cukier w tym przypadku dajemy na 2 nieraz 3 razy - to z różnicy obliczymy ile trzeba jeszcze dodać cukru aby nie "dosypać " za dużo i "za mało " . planując jakieś wino na np 15% - i tak damy na początek tyle cukru aby nie przekroczyć ogólnie norm około 21 - 23 blg ( g/l cukru ) resztą cukru dosypujemy /dodajemy jak nam blg spadnie ... .
dzięki temu planujemy nastaw na właściwą moc - ograniczając przy tym nadmierne zużycie cukru - który możemy wykorzystać do innego nastawu .

Trzecia skala to gęstość - odnosi się ona do "rodzaju "wina - nie mam teraz instrukcji , wybaczcie - ale poprzez określone tolerancje pokazuje nam jakie mamy wino - wytrawne , półsłodkie i słodkie .

jeżeli chodzi o te 18% - tak wg. areometru można i 20% -tylko proszę wziąść pod uwagę rodzaj drożdży - jak winiarskie to musimy to "rozłożyć " na raty - bo wiadomo że mogą nie wystartować powyżej 24blg , jak gorzelniane to sprawdzić ich tolerancję na alkohol
i sypnąć tyle ile mogą pociągnąć .

pozdrawiam
98%

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości