Estelle i gozdawa burbon do kukurydzy

jabcok
30%
30%
Posty: 40
Rejestracja: 2019-10-25, 15:39

Estelle i gozdawa burbon do kukurydzy

Post autor: jabcok » 2022-05-20, 11:36

Co by nie tylko pytać a dorzucić coś dla forum od siebie - niechcacy zrobiłem eksperyment porównanie drożdży z kukurydzą.

…..
Estelle

Zatarłem kukurydzę enzymami, dałem fermioli z otwartej jakiś czas temu paczki, fermentacja nie ruszyła więc po kolejnym dniu dodałem Estelle co mi zostały z jesiennego sezonu owocowego i te już chwyciły.

Po zakończeniu fermentacji nastaw pachniał ładnie miodowo i pszenym pieczywem i wyglądało to fajnie. Przy destylacji się zdziwiłem - cały czas byl ostry drażniący zapach ?, początkowo myślalem że mam dużo mocno zagęszczonych przedgonów. Ale kontynuowałem, Zbierałem do sloiczków, ta ostrość utrzymywała się cały czas i była nawet w ogonach. Po za tym pozostałe cechy zapachu (pop corn) i smak destylatu w miarę ok. Piszę „zapach” bo ciężko mi to określić jakimś konkretnym aromatem, bardziej jest to odczuwane drażnienie na błonach śluzowych nosa, coś analogicznie do opisywania na języku „body” czy też faktury przy degustacji kawy.

……
Gozdawa old american bourbon

Przy kolejnym zatarciu kukurydzianej śruty z tego samego worka użyłem w/w drożdży gozdawy.

Zapach nastawu to gotowana biała kiełbasa - myślę sobie niefajnie. Przy destylacji już było lepiej - oów kiełbasiany aromat był jeszcze lekko odczuwalny na pograniczu przedgonów i serca - to odrzuciłem. Po za tym w zapachu destylat jest bez tej drażniącej ostrości i pachnie lekko kukurydzianymi chlebkami.


…..
Zdziwiła mnie ta ostrość po Estellach bo przy owocówkach były dla mnie OK.
Nie wiem czy to same drożdże zrobiły taką różnicę czy jakieś nadkażenia bakteriami się wdały bo i nie spieszyłem się z filtrowaniem po zatarciu.

Oba destylaty na razie jeszcze nierozcieńczone i sobie dojrzewają, w tym po Estellach drażniący „zapach” maleje ale ciągle jest. Nie wiem jaki będzie finał w kieliszku, na razie taka ciekawostka

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości