Fermentacja ciągła

lymianin
30%
30%
Posty: 42
Rejestracja: 2009-03-24, 12:09
Lokalizacja: Wrocław

Fermentacja ciągła

Post autor: lymianin » 2009-05-31, 02:05

Witam wszystkich.
Mój temat wymaga nieco wiedzy na temat membran półprzepuszczalnych.
Jestem nieco zaskoczony że się odważyłem ale na forum nie dzieje się nic znaczącego (wybaczcie, niektórzy z was zarzucą mi kłamstwo ale nie będę odpowiadał na ten zarzut) od jakiegoś czasu (w sensie naukowym aaa może już mam za dużo wzięte :D , najwyżej admin skasuje).
Mam taką koncepcję na temat ciągłej produkcji "nastawu/zacieru" (oczywiście to tylko teoria, u mnie tak przeważnie - muszę poddać krytyce):
Obrazek
Panowie jeśli napiszecie, że bredzę... cóż, bywa po takiej ilości spożytego alkoholu, ale temat ogólnie fajny (tak mi się wydaje i wcale nie trzeba mieć widzę na temat membran półprzepuszczalnych)

Otrzymywanie membran półprzepuszczalnych w laboratorium:
Bierzemy polimer, rozpuszczamy go w jakimś rozpuszczalniku nanosimy taki układ na np. szkło, przesuszamy a następnie wszystko zanurzamy w rozpuszczalniku, który rozpuszcza rozpuszczalnik użyty do rozpuszczenia polimeru ale nie rozpuszcza polimeru (inwersja) i mamy membranę, wielkość porów jest funkcją czasu "przesuszania". Żadnych szczegółów nie podam bo ich nie znam (jak zwykle zarys teorii ale kiedyś się k.... dorobię i rozpocznę badania).

P.S.
Przyznaję się, że praktykę na temat fermentacji dopiero wdrażam , a rektyfikację-praktykę mam przed sobą i liczę że spawacze się zlitują.... tz skończą zanim nastaw będzie można sprzedać w antykwariacie

AL
50%
50%
Posty: 166
Rejestracja: 2006-05-24, 00:48

Post autor: AL » 2009-05-31, 16:42

Temat ciekawy, przynajmniej z naukowego punktu widzenia. Znaczenie praktyczne dla nas raczej nikłe. Nie wiem po co dwie membrany w tej konstrukcji i nie wiem czy materiał perspektywiczny w tym zastosowaniu. Był kiedyś link, chyba na tym forum nawet (a może na oliwce) do niemieckojęzycznego opracowania naukowego (czytałem) traktującego o bioreaktorach przeznaczonych do fermentacji ciągłej. Produkowane miały być tam inne substancje niż C2H5OH, ale problemy podobne. @98% pewnie by o nich coś powiedział jeśli chodzi o wydłużenie czasu fermentacji w zbiorniku fermentacyjnym :) Poza tym nie były tam stosowane membrany polimerowe. Zastępowała je granica fazowa dwóch cieczy nie mieszających się ze sobą. Problemów tam było mnogo :)

lymianin
30%
30%
Posty: 42
Rejestracja: 2009-03-24, 12:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: lymianin » 2009-05-31, 17:43

Myślałem o układzie z jedną (fermentacja okresowa) membraną coś na wzór rdzenia - drożdże w "worku" z membrany, worek zanurzony w zacierze/nastawie - bardzo praktyczne dla nas, wyciągamy worek przekładamy do następnego zacieru/nastawu i mamy czysty roztwór etanolu bez klarowania od razu gotowy do bryknięcia. Będzie problem z różnicą ciśnień osmotycznych ale myślę, że dałoby się to załatwić dodatkiem NaCl albo słup cieczy.

Awatar użytkownika
kitaferia
101%
101%
Posty: 2265
Rejestracja: 2007-09-04, 15:16
Lokalizacja: EuroSojuz

Post autor: kitaferia » 2009-05-31, 17:53

Dla nas są to rozważania teorytyczne, ale temat mebran do rodzilenia substacnji jest bardzo ciekawy, a badania rozwojowe. Pisałem prace mgr z rodzielania mieszanin na membranach, co prawda rodzielania mieszanin gazowych, ale istotę procesu znam.
Konstrukcja modułu to wydzielenia alkoholu z zacieru/nastwau jest możliwa, kwestia tylko wyprodukowania i doboru odpowiedniej membrany.

@lymianin

Może zainteresuj się immobilizacją drożdży, to też jakby "uwięzienie" drożdży w jakby membranie.
Pozdrawiam

bnp

Post autor: bnp » 2009-05-31, 17:56

to nie zadziała :cry:
Drożdże zapchają pory membrany...
Przerabiałem temat na "membranie" z ziemi okrzemkowej

do fermentacji ciągłej używa się drożdży immoblizowanych np na alginianie.

Awatar użytkownika
kitaferia
101%
101%
Posty: 2265
Rejestracja: 2007-09-04, 15:16
Lokalizacja: EuroSojuz

Post autor: kitaferia » 2009-05-31, 18:26

W linku wykorzystanie immobilizowanych drożdży w fermentacji ciągłej w winiarstwie.

http://odsiebie.com/pokaz/3208727---1c74.html

[ Dodano: 2009-05-31, 18:38 ]
I jeszcze jeden link: http://odsiebie.com/pokaz/3209044---d265.html

[ Dodano: 2009-05-31, 18:42 ]
I link praktyczny: http://odsiebie.com/pokaz/3209117---bd22.html

[ Dodano: 2009-05-31, 18:47 ]
I jeszcze to: http://odsiebie.com/pokaz/3209240---0204.html
Pozdrawiam

lymianin
30%
30%
Posty: 42
Rejestracja: 2009-03-24, 12:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: lymianin » 2009-06-02, 07:17

kitaferia pisze:Konstrukcja modułu to wydzielenia alkoholu z zacieru/nastwau jest możliwa
tylko strasznie trudna do wykonania bo przez zwykłą membranę przejdą wszystkie "syfy" aldehydy, kwasy, wyższe alkohole. Taka membrana musiała by posiadać jakieś właściwości chemiczne coś na wzór sit molekularnych.
P.S.
@kitaferia wielkie dzięki za linki

Awatar użytkownika
kitaferia
101%
101%
Posty: 2265
Rejestracja: 2007-09-04, 15:16
Lokalizacja: EuroSojuz

Post autor: kitaferia » 2009-06-02, 13:47

Cały czas trwają prace nad nowymi typami membran. Aparaty kaskadowe do różnych typów związków są już, dojdą i do wielostopniewgo rozdziału na membranach.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
98%
100%
100%
Posty: 1746
Rejestracja: 2006-02-04, 14:53
Kontaktowanie:

Post autor: 98% » 2009-06-02, 16:28

Witam jeże3li chodzi o fermentację ciągła to z typowego przemysłowego 'rzutu " mogę Wam napisać że proces fermentacji ciągłej ma głównie za zadanie wydłużenie procesu fermentacji tak aby całe cukry fermentowalne mogły został przetworzone na etanol - nie da się oddzielić pozostałych frakcji typu - kwasy , dekstryny itp.... drożdże to inna bajka one "wedruja" z zacierem z kadzi do kadzi - jak to wyglada :

- powiedzmy mamy 5 baniaków - kadzie fermentacyjnych - nalewamy do pierwszej i z tej pierwszej "płynie " zacier do drugiej potem jak się napełni do określonego poziomu - z wiadomych przyczyn nie jest to 100% wypełnienia kadzi do przy zacierach zbożowych pienienie jest b.intensywne - to potem do kolejnej i tak do końca - ostatnia kadź wyjeżdża na kolumnę destylacyjną , nie odbiera się przedgonów , pogonów - system jest ciągły ( stąd nazwa f.ciągła ) "szczepienie " drożdżami następuje w kadziach które nie są włączone w system ciągły - one "wyjeżdżają" do pierwszej kadzi po poprzednim opróżnieniu wcześniej zalanej kadzi - cala glukoza nie została przefermentowana - "dokończenie " odbywa się w systemie ciągłej fermentacji - przelewanie do kolejnej kadzi - wydłuża proces do takiego etapu że jak mamy glukozy w pierwszej kadzi około 60 g / l to ostatnia kadź co puszcza się na kolumnę ma już glukozy w okolicy jedności a etanolu w zależności o 'ukształtowania procesu" od 7- do max 10-115 - tutaj nie ma sentymentów by czekać ile 'fabryka wyciągnie mocy " - tutaj jest szybko i jeszcze szybciej - proces jest tak zoptymalizowany aby czas fermentacji trwał około 50 - 70 h ..
cala tablica "dodatków " przechodzi ten sam etap nie ma separacji itp.....
przemysłowo to za kosztowna inwestycja z uwagi że i tak końcowy produkt jest poddawany dalszej obróbce - odwodnienie itp... więc nie sadzę aby membrany były stosowane bezpośrednio w gorzelniach - no chyba że by to była wytwórnia whisky z pełna tradycją itp...... od "A" do "Z" - do półki sklepowej ..

pozdrawiam
98% [/list]

zbyszek1281
101%
101%
Posty: 2012
Rejestracja: 2006-05-12, 22:49

Post autor: zbyszek1281 » 2009-06-03, 23:34

Proces fermentacji ciagłej o,którym pisze kolega 98% widziałem w zakładach winiarskich produkujących "igristnoje szampańskoje wino".Wygladało to tak: bateria sześciu wysokich na 6-8m zbiorników o pojemności po kilkanaście tysiecy litrów każdy zamknięte szczelnie dennicami były połączone syfonowo rurami.Do pierwszego zbiornika pompowano swierzy moszcz winogronowy i szczepiono drożdżami .W kopułach zbiorników gromadził się CO2 ,którego ciśnienie regulowano. Z ostatniego zbiornika musujące wino pod własnym ciśnieniem przepływało przez filtry i na linię rozlewu do butelek.To tak w uproszczeniu pomijając urządzenia kontrolujące i dozujące różne preparaty utrzymujące całą fermentację. Początek procesu i przepływ wokoło w obiegu zamkniętym trwał tak długo ,aż w ostatnim pojawiło się musujące wino.Potem to już przepływ w jedną stronę.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości