Kadź zacierna

lukas_0
30%
30%
Posty: 41
Rejestracja: 2009-07-20, 12:51
Lokalizacja: aktualnie Edinburgh

Kadź zacierna

Post autor: lukas_0 » 2013-12-05, 02:30

Poproszę forumowe grono ekspertów o weryfikację koncepcji budowy kadzi zaciernej.

Garem byłby keg 50l z wyciętym deklem.
Funkcję dogrzewania i utrzymywania temperatury pełniłaby grzałka opaskowa 1.5 – 2kw o szerokości segmentu kega między przetłoczeniami i umieszczona na najniższym segmencie (właściwe zagotowanie wody odbywać się będzie w bojlerze od kolumny. Grzanie elektryczne 6kw). Przy dnie wspawany zawór spustowy.

Środek przewiduje dwie wersje:
Pierwsza: mieszadło do zacierania pod dalszą destylację/rektyfikację. Ostrze mieszadła dopasowane do dna kega i ukształtowane tak, aby tworzyło fragment śruby Archimedesa. Chodzi o wypchnięcie podgrzanego zacieru do góry bokami tak, aby zapewnić cyrkulację temperatury.
Druga: fałszywe dno. Umożliwi to wykorzystanie jednego gara do zacierów i piwa.

Mieszadło:
Ostrze opisane wyżej, wyjdzie w praniu, jaki będzie finalny kształt. Na osi mieszadła trochę powyżej ostrza krzyżak centrujący za składanymi ramionami. Umożliwi stabilizację mieszadła bez konieczności spawania gniazda w dnie.
Poruszać mieszadłem będzie zapewne motoreduktor. Tylko teraz pytanie, czy prędkość w okolicach 50 obrotów na minutę i momencie 30Nm będzie wystarczająca? Chyba nie chodzi o zmiksowanie wszystkiego i wywalenie poza gar a jedynie wymuszenie ruchu gęstego zacieru, aby się równomiernie ogrzewał i nie przypalał. Napęd będzie mocowany do „uszu” kega.

Całość będzie ubrana w jakieś maty izolujące termicznie, co powinno bardzo dobrze wpłynąć na straty ciepła.

Wszystko to jest oczywiście kompilacją rozwiązań z forum, tylko czy ma szansę zadziałać przy takich założeniach i konfiguracji?
Ostatnio zmieniony 2013-12-05, 03:30 przez lukas_0, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Władek
101%
101%
Posty: 487
Rejestracja: 2012-10-17, 20:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Władek » 2013-12-07, 19:34

Ekspertem nie jestem,
spostrzeżenia z moich doświadczeń:
6 kw. zupełnie wystarczy do grzania 50 l.,
obroty mieszadła 50 mało, min 100, w przypadkach gęstego zacieru też będzie mało, ale wszystko zależy od kształtu śruby, łopatek mieszadła, jeżeli zrobisz porządną piastę osi mieszadła to nie potrzeba podparć ani dodatkowych centrowań osi, oczywiście przy kegu 50l.
Pozdrawiam Władek

lukas_0
30%
30%
Posty: 41
Rejestracja: 2009-07-20, 12:51
Lokalizacja: aktualnie Edinburgh

Post autor: lukas_0 » 2013-12-08, 01:08

6kW to czajnik do gotowania wody i destylacji cukrówek (już niedługo mam nadzieję). Kadź ma służyć tylko do zacierania i ewentualnie produkcji piwa. W terminie późniejszym będę kombinował coś z płaszczem do gęstych, a chwilowo pot still z chłodnicą własnej konstrukcji. Przy 100u obrotach na minutę to w luźniejszym będzie wir, a gęste na ścianach coś mi się zdaje.
Ostatnio zmieniony 2013-12-08, 09:13 przez lukas_0, łącznie zmieniany 1 raz.

furman

Post autor: furman » 2013-12-09, 08:58

Władek pisze:Ekspertem nie jestem,
(...) obroty mieszadła 50 mało, min 100, w przypadkach gęstego zacieru też będzie mało, ale wszystko zależy od kształtu śruby (...)
O kurcze to ja zawsze myślałem, ze to ma chodzić powoli, tzn jakieś 30 obr/minute. Nie "rozpizguje" Ci tego na ściankach przy tak dużych obrotach? Cały czas wydawało mi się iż prędkość powinna być w miarę mała. Ja myślę zastosować coś podobnego jak koledzy z forum piwnego:

Obrazek

Obrazek

Założenia mam takie, ze ma to być duże wysokie mieszadło, nie żadne tam na dole śmigieł ka. Po prostu ma to kręcić cały wsadem, nie na zasadzie "rozpizgywania" jak klej do płytek. Tylko powoli całą powierzchnią, przy jednym obrocie.

Coś podobnego do tych ( górne mieszadła ):
http://engineering-bp.com/pl/kategoria/33/81

liyo78
30%
30%
Posty: 35
Rejestracja: 2011-05-26, 23:54

Post autor: liyo78 » 2013-12-09, 22:48

Może kolega WŁODEK pochwalić się fotkami swojego zbiornika?

lukas_0
30%
30%
Posty: 41
Rejestracja: 2009-07-20, 12:51
Lokalizacja: aktualnie Edinburgh

Post autor: lukas_0 » 2013-12-10, 12:18

Władek pisze:... Włączam mieszadło także do odbioru przedgonów ...
Zwróć uwagę proszę, iż ja piszę o kadzi zaciernej a ty o bojlerze do kolumny. U mnie będzie wszystko otwarte, ewentualnie z ocieploną przykrywką. Poza tym po co nam setki obrotów/min jak z powodzeniem wystarczy kilkanaście - dziesiąt/min. co widać całkiem nieźle na załączonym filmiku. Takie mniej, więcej prędkości miałem na myśli.

https://www.youtube.com/watch?v=7Lco4ClBwB4

Kolega furman dał bardzo fajne zdjęcia rozwiązań ostrzy. To z drugiego zdjęcia być może nawet pozwolę sobie powielić :)

Awatar użytkownika
Władek
101%
101%
Posty: 487
Rejestracja: 2012-10-17, 20:24
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Władek » 2013-12-10, 15:38

Rzeczywiście, niedopatrzenie, to zmienia zupełnie temat, moje spostrzeżenia dotyczą kadzi zacierno/destylacyjnej, wygaszam.

@lukas_0
Mam prośbę, jak już zbudujesz kadż i mieszadło, podziel się swoimi doświadczeniami, bardzo mało jest wiadomości na ten temat.

@ liyo78
Zdjęcia mieszadła i zbiornika w temacie http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... 967#116967
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Władek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Władek

Awatar użytkownika
Pietro
101%
101%
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-04-05, 21:51

Post autor: Pietro » 2013-12-10, 23:21

Do zacierania bardzo dobrze nadaje się ta pralka http://pl.wikipedia.org/wiki/WM_66 Robię w takiej piwo. :lol:
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Pietro, łącznie zmieniany 1 raz.
Ratujmy się, bo trzeźwiejemy :cry:

lukas_0
30%
30%
Posty: 41
Rejestracja: 2009-07-20, 12:51
Lokalizacja: aktualnie Edinburgh

Post autor: lukas_0 » 2013-12-12, 00:53

Pomysł intrygujący, aczkolwiek wstawienie tak dużego urządzena skończyłoby się dla mnie eksmisją :lol: . Już dwa kegi i kilka rurek powoduje gwałtowne sprzeciwy. Lokal niestety nam się nie rozciąga, gratów przybywa i coraz mniej miejsca jest.

@Władek: jak już skończę to napewno się pochwalę ;). Problem w tym, że pierwsze plany mojej kolumny powstały bite 5 lat temu i teraz powoli zczyna się coś materializować w tej kwastii (choć nadal brakuje wypełnienia i głowicy :oops: ). Jak na złość padła mi maglownica w samochodzie co zablokuje wszystkie moje projekty na minimum 3 miesiące :wallangry .

Denver85
0%
0%
Posty: 5
Rejestracja: 2023-11-25, 13:37
Lokalizacja: Biórków Mały

Re: Kadź zacierna

Post autor: Denver85 » 2023-11-25, 16:58

Witam wszystkich.
Jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość. Zbudowałem z pomocą znajomego spawacza kadz zacierna którą po pewnych poprawkach będzie mogła służyć jako destylator pot still. Moje pytanie brzmi czy ma ktoś wymiary fałszywego dna? Dokład chodzi mi o wymiary szczelin i ich rozmieszczenie. Z góry dziękuję za odpowiedź

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości