Wypożyczalnia różnych sprzętów

Lenyo
10%
10%
Posty: 18
Rejestracja: 2009-08-24, 18:31
Lokalizacja: OżarówMaz/BoryTuch
Kontaktowanie:

Wypożyczalnia różnych sprzętów

Post autor: Lenyo » 2018-10-02, 14:44

Witam Szanownych Kolegów
To jestem ten od książki "Destylaty alkoholowe. Wytwarzanie teoria i praktyka". Po kilku latach nieobecności na forum postanowiłem się odezwać. Właściwie to urodzaj owoców w tym roku spowodował, że postanowiłem zrobić nastaw owocowy. Nastaw zrobiłem z czegoś takiego co przypomina jabłko, a smakuje jak gruszka. Jest to nashi czyli chińska gruszka bardzo słodka i soczysta.
Ale do rzeczy. Ponieważ jestem amatorem teoretykiem to nie mam sprzętu. Stąd taki temat. Właściwie temat powinien zawierać znak zapytania, bo chciałem zadać pytanie czy znacie, wiecie, o jakiejś wypożyczalni przeróżnych sprzętów do naszego hobby. Przypuszczam, że jest wiele osób, które tak jak ja robią coś bardzo rzadko i w małych ilościach.
Cały nastaw muszę teraz przepuścić przez prasę, więc chciałem zapytać czy w okolicach Warszawy, Pruszkowa, Grodziska, Ożarowa jest ktoś, kto mógłby pożyczyć prasę do owoców? A może jest w tych okolicach jakaś profesjonalna wypożyczalnia? O przeciśnięcia mam 100l nastawu. Gruszki zmieliłem maszynką do mięsa więc są dosyć dobrze rozdrobnione.
Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje.

Pozdrawiam serdecznie
Lenyo

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wypożyczalnia różnych sprzętów

Post autor: Szlumf » 2018-10-02, 21:39

Zapewne z nastawu zrobiła się pulpa. Jeżeli przypomina pulpę z nastawów jabłkowych to wyciskanie jest bardzo uciążliwe. Najprościej by było wypożyczyć kocioł z płaszczem i nie wyciskać pulpy. Jeżeli Ci się nie uda wypożyczenie kotła z płaszczem to zrób wstępny odciek pulpy wieszając ją na noc w jakimś worku filtracyjnym (stara firana parę razy złożona itp.). Po odcieku na prasę. Jak nie znajdziesz prasy to zapraszam na tłoczenie do siebie - okolice Tarczyna. Prasy nie pożyczę bo trochę za duża do przewozu osobówką. Mogę natomiast pożyczyć Ci samoróbki w postaci kociołka 34l i kolumny półkowej kołpakowej 58/55mm, 2-6 półek. Do smakówek idealna.

Lenyo
10%
10%
Posty: 18
Rejestracja: 2009-08-24, 18:31
Lokalizacja: OżarówMaz/BoryTuch
Kontaktowanie:

Re: Wypożyczalnia różnych sprzętów

Post autor: Lenyo » 2018-10-02, 22:55

Szlumf, Bardzo dziękuję za odpowiedź. Tak zrobiła się z tego pulpa, bo pierwotnie chciałem to destylować w kotle z płaszczem, ale niestety nie udało mi się znaleźć takiego kotła, więc padło na kocioł z grzałką w środku. Żeby się nie przypalało to postanowiłem to odcisnąć. Faktycznie pomysł z wcześniejszym przefiltrowaniem przez firanę, bardzo dobry.
Niestety chyba mi nastaw padł. Dziesięć dni temu dałem drożdże i już tego samego dnia wszystko ruszyło, po kilku dniach ładnie się rozwijało, aż nagle stanęło. Przestało pracować i nie wiem czy to normalne, ale z butelki z wodą w którą była wsadzona rurka odgazowująca, zaciągnęło wodę do środka. Tak jakby w beczce zrobiło się jakieś podciśnienie.
Zmierzyłem cukier i niestety nie przerobiło wszystkiego cukromierz zatrzymuje się pomiędzy SWEET, a MEDIUM, do DRY mu jeszcze daleko. W smaku i zapachu wyraźnie wyczuwalny ocet :( . Być może nie zachowałem należytych środków higieny. Gruszki opłukałem tylko wodą i heja na maszynkę i do beki. Beczki oczywiście wcześniej umyłem jakimś ludwikiem i to wszystko.
Trudno. Okazuje się, że wydać książkę o robieniu destylatów jest prościej niż zrobić destylat owocowy :lol: Spróbuję z tymi owocami jeszcze raz w przyszłym roku, bo wydaje mi się, że mają potencjał.
Dzięki za chęć pomocy, kontakt zachowam, może w przyszłym roku się do ciebie zgłoszę.

Pozdrawiam
Lenyo

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości