Stowarzyszenie Domowych Wytwórców Alkoholu

Wolna strefa o wszystkim i o niczym
Awatar użytkownika
adwokat
101%
101%
Posty: 639
Rejestracja: 2006-01-05, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów / Kraków

Post autor: adwokat » 2008-01-16, 22:21

Witam.

Panowie, Obiema Ręcami i nogyma się podpiszę i na pewno znajdę jeszcze kilka osób, które też poprą inicjatywę. Niestety, popsuł mi się kontakt z prawnikami ostatnio, ale myślę, że po wizycie w piwniczce zaczerpnę nieco wody rozmownej i uda mi się to naprawić. Jak będę coś wiedział, to się podzielę. Jak na razie czekam na wersję roboczą Kolegi Legalizatora i może ją przekonsultuję ze znajomymi biegłymi w Prawie i Spr.. znaczy lewie...

Pozdrawiam.

adwokat

Legalizator
0%
0%
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-08, 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Legalizator » 2008-01-17, 14:26

Umieszczam bardzo wstępną formę statutu. Jest to właściwie plagiat Statutu Związku Szlachty Polskiej, jest mocno niepełny ponieważ pozostawiam do dyskusji sposób funkcjonowania władz Stowarzyszenia.

Trzeba dodać jeszcze coś o majątku, ale to akurat wymaga jedynie wstawienia paru banałów wynikających z ustawy.

Jeśli chodzi o władze - ZSP ma całkiem niezły system, jednak wydaje mi się to wszystko zbyt skomplikowane.
Idealnym wyjściem byłoby wybranie na zjeździe założycielskim władz które koordynowałyby akcję legalizacji.

Przy pisaniu wykorzystałem też częściowo Statut SWiMP. Myśle że można jeszcze wprowadzić kilka zmian w oparciu o ten dokument.

Właściwie zmian wymagają wszystkie rozdziały oprócz I, III i V. Chyba że macie do nich jakieś zastrzeżenia. Powtarzam jeszcze raz że to jest wersja beta wersji roboczej :) i sam będę to jeszcze poprawiał i zmieniał, postanowiłem go już umieścić ponieważ liczę na waszą kreatywność (bo moja, przynajmniej na dziś, się wyczerpała). O opinie i wnioski racjonalizatorskie proszę oczywiście też tych którzy nie zamierzają wstępować do Stowarzyszenia.

Jeśli macie wątpliwości prawne odsyłam do ustawy.

Statut Stowarzyszenia Domowych Wytwórców Napojów Alkoholowych

ROZDZIAŁ I
Postanowienia ogólne
§ 1. Stowarzyszenie działa pod nazwą Stowarzyszenia Domowych Wytwórców Napojów Alkoholowych

§ 2. Siedzibą Stowarzyszenia Domowych Wytwórców Napojów Alkoholowych, zwanego dalej Stowarzyszeniem, jest Warszawa.

§ 3. Stowarzyszenie może tworzyć oddziały terenowe.

§ 4. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.

ROZDZIAŁ II
Cele i środki ich realizacji

§ 6. Cele Stowarzyszenia to:

1) Integracja i reprezentacja domowych wytwórców napojów alkoholowych.

2) Starania o równouprawnienie wszystkich wytwórców napojów alkoholowych.

3) Popularyzacja idei samodzielnego wytwarzania napojów alkoholowych.

4) zapobieganie patologiom społecznym.





ROZDZIAŁ III
Członkowie Stowarzyszenia

§ 7. Do Stowarzyszenia może zostać przyjęta osoba:

1) która ukończyła 18 rok życia,

2) zgadzająca się z postanowieniami statutu,

§ 8. Przyjęcia w poczet Członków Stowarzyszenia dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia.

§ 9. Członkowie są zobowiązani do stosowania się do postanowień i zasad wypływających ze statutu.

§ 10. Członkowie Stowarzyszenia mają prawo:

1) Uczestniczyć we wszystkich formach działalności Stowarzyszenia,

2) Występować z wnioskami do władz Stowarzyszenia,

3) Wybierać i być wybieranym do władz Stowarzyszenia,

4) Być powiadamiani o wszelkich inicjatywach podejmowanych przez władze Stowarzyszenia,

§ 11. Przyczyną ustania członkostwa jest:

1. Skreślenie z listy Członków Stowarzyszenia z powodu:

a)Nieprzestrzegania przez Członka postanowień statutu lub uchwał władz Stowarzyszenia.

b)Prawomocnego wyroku sądu pozbawiającego Członka praw obywatelskich.

ROZDZIAŁ IV
Władze Stowarzyszenia






ROZDZIAŁ V
Postanowienia przejściowe i końcowe

§ 12. Rozwiązanie Stowarzyszania następuje:

1. w wyniku zmniejszenia się liczby Członków poniżej 15 osób, na wniosek organu nadzorującego,

2. z innych przyczyn, w drodze uchwały


§ 13. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Statucie mają zastosowanie przepisy Prawa o Stowarzyszeniach.

Legalizator
0%
0%
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-08, 15:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Legalizator » 2008-01-17, 15:32

Dałem już ten link:
Legalizator pisze:Przy pisaniu wykorzystałem też częściowo Statut SWiMP. Myśle że można jeszcze wprowadzić kilka zmian w oparciu o ten dokument.


A tak na marginesie to jak już działalność zarejestrujemy to przyda nam się skromna informacyjna strona internetowa. A tymczasem proszę was - linkujcie o tego tematu na wszelkich stronach gdzie nie będzie to uznane za spaming.

Awatar użytkownika
beznicki
40%
40%
Posty: 96
Rejestracja: 2007-02-20, 22:03
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: beznicki » 2008-01-18, 17:50

Ja sie równiż ciesze z tych pomysłow . I chetnie sie podpisze i zapisze jeszcze chętniej
Życie jest zbyt krótkie by pić kiepskie trunki

Awatar użytkownika
$nop
10%
10%
Posty: 10
Rejestracja: 2008-02-01, 22:47

Post autor: $nop » 2008-02-14, 21:33

Witam serdecznie.

Mam doswiadcznie w stowarzyszeniach i wielu moich kolegow jest prezesami i rad....


Od strony formalnej moge sie sprawa zajac.
To nie moze byc stowarzyszenie jak ktos wczesniej wspomnial 3 osobowe, musi byc zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sadowym, posiadan NIP REGON Statut rowniez tz. miec osobe prawna.

Z takim stowarzyszeniem mozna dzialac.
Prowadzic kampanie, pikniki, akcje, promocje i wywierac perswazyjne lobby.

Starac sie o dofinansowania od wojewodow, burmistrzow, rzadu, funduszu norweskiego, EU etc

Najrosadniej bylo by zalozyc zarzad w miescie stolecznym Warszawa i utworzyc siedziby w miastach w ktorych jest duze zainteresowanie tematyka.

Istotna sprawa sa rowniez wpisowe lub skladki miesieczne, zazwyczaj sa ustalane na pierwszym zebraniu zarzadu w porozumieniu z innymi i sa symboliczne 3-8zl/mies.

Konczac plente, przedewszystkich trzeba zebrac ok 20-25osob na poczatek, zarzad bedzie kilku osobowy. Do zarzadu trzeba dobrac osoby skrutacyjne, do sadu kolezenskiego, skarbnika, specialniste od PR, marketingu etc.

Dlaczego 15 osob nie wystarczy ? z praktyki wychodzi to iz ludzie sa lenniwi i niekiedy im sie nie chce przychodzic na zebrania, chyba ze na zebraniu jest flaszka szlachetnego trunku.

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2008-03-02, 02:55

czy zebrania moga byc wirtualne (np. via internet?
Konstytucja RP - Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

kemot
20%
20%
Posty: 29
Rejestracja: 2008-03-17, 10:14
Lokalizacja: Bory tucholskie

Post autor: kemot » 2008-03-20, 20:38

czas najwyższy żeby to było legalne

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2008-03-21, 11:52

Dobrze by było zalegalizować, ale w warunkach domowych, przy niewielkich ilościach i hobbystycznym podejściu większego znaczenia to nie ma.


pzdr

bnp

Post autor: bnp » 2008-03-21, 11:54

Tak, oczywiście. Odniosłem się do wypowiedzi gdzie chodzi o wyrób na sprzedaż.

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2008-03-21, 11:58

Ze względu na ewentualną komercyjność takiej destylacji w gospodarstwach agroturystycznych, myślę że tacy przedstawiciele powinni się znaleźć w tym gronie.
Tylko czy nie za dużo oczekujemy? Tak naprawdę to większości forumowiczów z naszego forum wystarczyłoby usunięcie punktu 3.
O komercyjnej stronie raczej niewiele osób tu myśli.

pzdr

bnp

Post autor: bnp » 2008-03-21, 12:45

No nie wiem czy tak niewiele. Ja o tym marzę od dawna, taka malutka regionalna gorzelnia . Mam na oku dobrą miejscówkę + 15 tyś. na sprzęt i jazda. Destylaty jabłkowe, wiśniowe, zbożowe na wesela do karczm i barów …
Na razie to tylko jedne z wielu marzeń, fajnie jest w życiu robić co się lubi a jeszcze jak się z tego ma kasę to już raj .
Pozdrawiam – bnp
Ostatnio zmieniony 2008-03-22, 15:13 przez bnp, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2008-03-21, 16:58

Wizja jest piękna, ale jak do tego dołożyć cały polski aparat biurokratyczno skarbowy to aż boję się myśleć. W przypadku działalności gospodarczej związanej z destylacją nie odpuszczą ani akcyzy ani kontroli ilości i jakości. Nawet nie mam pomysłu co w Ustawach należałoby zmieniać.

pzdr

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2008-03-22, 11:26

zmieniac niewiele, za to zaczac egzekwowacprawo od ustawodawcow, czyli ujednolicenie przepisow unijnych
Konstytucja RP - Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości