Zmieńmy ustawę o wyrobie napojów alkoholowych

Wolna strefa o wszystkim i o niczym
Aquavitae
20%
20%
Posty: 20
Rejestracja: 2006-03-09, 15:28

Zmieńmy ustawę o wyrobie napojów alkoholowych

Post autor: Aquavitae » 2008-03-01, 11:21

Właśnie wczoraj byłem w Sejmie RP na zaproszenie posła- członka komisji ds.inwestycji ,która na wiosnę będzie pracowała nad zmianami w ustawach o wyrobie wina i napojów alkoholowych .
Zaproponowano mi konsultacje w przygotowaniu projektu zmian w ustawach.
Chcę w to włączyć jak najwięcej społeczności związanych z tym tematem.
Proponuję więc utworzenie tu na forum komisji złożonej z kilku ekspertów ,którzy w oparciu o sondę opracują propozycje zmian w w/w ustawie o wyrobie alkoholu.
Ja zaś dołączę ten projekt do naszego i wspólnymi siłami może uda nam się coś osiągnąć.

ps.Przypominam ,że gdzieś ze dwa lata temu próbowałem podjąć podobną akcję , ale sprawa sie rozmydliła ze względu na bardzo nikłe zainteresowanie tematem.Trzeba jednak próbować.

aquavitae vel dzidek- Stowarzyszenia Winiarzy i Miodosytników Polskich
Cały świat oparty jest na miłości.Ja naprzykład kocham wypić.

Awatar użytkownika
v.s.o.p.
50%
50%
Posty: 163
Rejestracja: 2006-02-11, 18:45
Kontaktowanie:

Post autor: v.s.o.p. » 2008-03-01, 12:44

jak to przeczytałem to ze zdumienia odswierzyłem strone kilka razy. Czyżby na prawdę moglo się udać???

Problem z domowymi bimbrownikami nie jest chyba zbyt złożony. Wystarczy znowelizowac jeden punkt (chyba art 1 pkt 3) zabraniający wyrobu napojów alkoholowych przeznaczonych do domowego użytku drogą "destylacji bezpośrednio po fermentacji".

Żeby było rozsądnie i z korzyścią dla Skarbu Państwa mozna rozważyć wprowadzenie zryczałtowanej akcyzy uzaleznionej od zadeklarowanej ilości produkcji na przykład 20L/rok, 50 l/rok 100l/rok 500L/rok.

Nie widziałbym też problemu w możliwości skontrolowania mojej pracowni przez dzielnicowego i sprawdzenia czy nie posiadam surowców lub produktu przekraczającego zadeklarowaną ilośc.

Proponowalbym pojść właśnie w stronę maksymalnego uproszczenia kwestii domowej destylacji.
Ostatnio zmieniony 2008-03-01, 14:49 przez v.s.o.p., łącznie zmieniany 1 raz.
Lutek
V.S.O.P.
www.vsop.com.pl
http://vsop.blox.pl
Gdy dłużej nie odpowiadam pisz bezpośrednio na info@vsop.com.pl

Awatar użytkownika
tomQ
70%
70%
Posty: 389
Rejestracja: 2007-05-24, 10:01
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zmieńmy ustawę o wyrobie napojów alkoholowych

Post autor: tomQ » 2008-03-01, 12:45

Aquavitae pisze:...Przypominam ,że gdzieś ze dwa lata temu próbowałem podjąć podobną akcję , ale sprawa sie rozmydliła ze względu na bardzo nikłe zainteresowanie tematem...
Myślę, że zadziałała tu "znajomość życia".
Niestety nasze doświadczenia bezwzględnie wskazują, że politycy wszystkich opcji zawsze
mieli w nosie wszystko i wszystkich poza tematami, na których można było zbić jakikolwiek
kapitał osobisty lub partyjny.

Jednak skoro pojawiło się jakieś światełko w tunelu sądzę, że sprawa jest warta odświeżenia
i stawiam swoją osobę do Waszej dyspozycji.

Pozdrawiam,

[ Dodano: 2008-03-01, 13:13 ]
@ v.s.o.p.

Sławne sformułowanie "bezpośrednio w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej..." jest fragmentem ustawowej definicji napoju spirytusowego, który w pełnym brzmieniu brzmi tak
cyt.
"Art. 3. Napojem spirytusowym jest płyn:

1) przeznaczony do spożycia;

2) zawierający alkohol etylowy w ilości nie mniejszej niż 15% obj., z wyjątkiem likieru jajecznego (advocaat) o zawartości alkoholu etylowego nie mniejszej niż 14% obj.;

3) uzyskany:

a) bezpośrednio w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej produktów rolniczych lub w wyniku maceracji surowców roślinnych, z ewentualnym dodatkiem substancji aromatycznych lub cukrów, lub innych środków słodzących, lub produktów rolniczych do alkoholu etylowego rolniczego lub do destylatu rolniczego, lub do wódki naturalnej, albo ...".


To co nas IMHO najbardziej interesuje ustawodawca zawarł w art. 31 przedmiotowej ustawy o brzmieniu cyt.

"1. Kto bez wymaganego zezwolenia wyrabia lub rozlewa napoje spirytusowe - podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

2. Kto dopuszcza się czynu określonego w ust. 1, jeżeli czyn ten dotyczy napojów spirytusowych znacznej wartości - podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 32. Jeżeli z popełniania przestępstwa określonego w art. 31 sprawca uczynił sobie stałe źródło dochodu - podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 33. W przypadkach określonych w art. 31 i 32 sąd może orzec przepadek rzeczy stanowiącej przedmiot przestępstwa albo służących lub przeznaczonych do jego popełnienia, choćby nie były własnością sprawcy."


Pozdrawiam,
TomQ

Awatar użytkownika
v.s.o.p.
50%
50%
Posty: 163
Rejestracja: 2006-02-11, 18:45
Kontaktowanie:

Post autor: v.s.o.p. » 2008-03-01, 14:14

Chodziło mi konkretnie o Art. 1 Ust. 2 i 3

2. Przepisów ustawy nie stosuje się do napojów spirytusowych wytworzonych domowym
sposobem, na własny użytek i nieprzeznaczonych do obrotu.
3. Napoje spirytusowe, o których mowa w ust. 2, nie mogą być wytwarzane bezpośrednio w
wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej.


Ust. 2 bardzo precyzyjnie wyjmuje nas jako bimbrowników spod penalizacji opisanej w 4 rozdziale ustawy. Niestety Ust.3 z powrotem nas tam wkłada. i chodzi o to żeby nie wkładał :))

zachowanie Ust. 2 w dotychczasowym brzmieniu i zmiana lub likwidacja Ust. 3 spowoduje że jakiekolwiek kary opisane w ustawie nie będą dotyczyc napojów spirytusowych wtyworzonych domowym sposobem i nieprzeznaczonych do obrotu.
Lutek
V.S.O.P.
www.vsop.com.pl
http://vsop.blox.pl
Gdy dłużej nie odpowiadam pisz bezpośrednio na info@vsop.com.pl

Awatar użytkownika
tomQ
70%
70%
Posty: 389
Rejestracja: 2007-05-24, 10:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: tomQ » 2008-03-01, 16:19

@ v.s.o.p.

Masz rację.
Zlikwidowanie tego punktu w 100% nas usatysfakcjonuje.

Pozdrawiam,
TomQ

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2008-03-01, 16:42

Moim zdaniem najsensowniejsze byłoby dążenie do zlikwidowania Ust.3 w Art, 1 tej Ustawy.

pzdr

Awatar użytkownika
kowal
101%
101%
Posty: 1748
Rejestracja: 2006-02-19, 00:18
Lokalizacja: Z-Dolny Śląsk ;)

Post autor: kowal » 2008-03-01, 17:50

Wiele było już pomysłów! Stowarzysenia etc. A teraz sprawa wygląda jeszcze prościej. :)

Trzeba "tylko" znaleźć ludzi, którzy będą negocjować. Najlepiej, żeby byli ze "Stolycy". Innym może być trudniej dojeżdżać. Zwłaszcza tym zza granicy.

My - bimbrownicy potrzebujemy tylko likwidacji ustępu 3 z art. 1. To wszystko. To niby tak niewiele, ale może być ciężko - "lyberałowie" z PO moga nie być aż tak liberalni ;-/

Jeśli wymagane będzie zebranie iluś tam podpisów, to oczywiście zgłaszam się na "zbieracza" :) Myślę, że nawet 100.000 dałoby się zebrać, jakby trzeba było!
Kuję żelazo, póki gorące :-)

Awatar użytkownika
v.s.o.p.
50%
50%
Posty: 163
Rejestracja: 2006-02-11, 18:45
Kontaktowanie:

Post autor: v.s.o.p. » 2008-03-01, 18:42

no to mamy hasło "ZLIKWIDOWAĆ USTĘP W USTAWIE!!!"
Lutek
V.S.O.P.
www.vsop.com.pl
http://vsop.blox.pl
Gdy dłużej nie odpowiadam pisz bezpośrednio na info@vsop.com.pl

Awatar użytkownika
kowal
101%
101%
Posty: 1748
Rejestracja: 2006-02-19, 00:18
Lokalizacja: Z-Dolny Śląsk ;)

Post autor: kowal » 2008-03-01, 18:46

Dopóki ustęp nie ustąpi z ustawy, nie ustąpimy! :mrgreen:
Kuję żelazo, póki gorące :-)

Awatar użytkownika
v.s.o.p.
50%
50%
Posty: 163
Rejestracja: 2006-02-11, 18:45
Kontaktowanie:

Post autor: v.s.o.p. » 2008-03-01, 18:54

NIE ZASMRADZAĆ PRAWA!!!
Lutek
V.S.O.P.
www.vsop.com.pl
http://vsop.blox.pl
Gdy dłużej nie odpowiadam pisz bezpośrednio na info@vsop.com.pl

Awatar użytkownika
winiarek5
101%
101%
Posty: 1814
Rejestracja: 2006-04-09, 15:02
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: winiarek5 » 2008-03-02, 01:01

Z tą zryczałtowaną akcyzą ja bym tak od razu nie wyskakiwał. Wpierw dążmy do zlikwidowania kibla czyli ustępu.
Trzeba mieć asa w rękawie czyli propozycję wprowadzenia zryczałtowanej akcyzy (niższej od państwowej akcyzy stosowanej dla spirytusu wprowadzanego do obrotu) lub możliwości wykupienia akcyzy na określoną ilość spirytusu oraz bezwzględny zakaz handlu czy jakiejkolwiek formy wprowadzania do obrotu obwarowany bardzo surowymi karami.
W różnych książkach i czasopismach mam z pewnością ponad 300 przepisów na różne nalewki, wódki itp. Niektóre już jak się czyta to prawie smak czuć. Chcąc wszystkie wypróbować i zrobić chociaż po jednym litrze to potrzeba by ponad 150 l spirytusu. No a kto robi 1 litr nalewki?
W rozmowach z posłem trzeba też użyć takich argumentów jak podtrzymywanie i utrwalanie tradycji narodowych, wielu z nas z pewnością jest w posiadaniu starych butelek, beczek, etykiet, kieliszków, pucharów, książek itp. itd.
Nie bez znaczenia jest też propagowanie kultury picia i kultury samej w sobie, akcje charytatywne, zloty itp. Można poprosić/namówić posła aby zajrzał na forum, może na zlot przyjechał.
Trzeba kuć żelazo. Nawet zimne można rozgrzać samym kuciem.
Jak przyjdzie pisać petycję czy coś w tym rodzaju to oczywiście każdy z nas będzie działał w swoich stronach aby to poparcie było jak największe.
Skoro na broń czarnoprochową wyprodukowaną chyba do 1875 r lub jej repliki nie potrzeba pozwolenia to może chociaż średniowieczne alembiki uda się zalegalizować :D .
Argumentem w rozmowie z posłem może być też fakt, że chociaż prawo zabrania to wiele osób i tak destyluje alkohol na własne potrzeby. Ośmiesza to prawo i ustawę. Prym w tym wiedzie Śliwowica Łącka - nazwa zarejestrowana, produkcja i sprzedaż nielegalna. W przypadku Śliwowicy Łąckiej jest jeszcze sprzedaż i to nie w małych ilościach. Wszyscy wiedzą, że tam robią i sprzedają. Prawo tego zabrania. I co? I nic! A my chcemy tylko legalizacji destylacji na własne potrzeby; bez prawa do sprzedaży.
Oczywiście są też ludzie co zrobili sobie z tego źródło dochodu. Wiele jest wiosek i miejscowości, nie wyłączając miast, gdzie taki proceder prosperuje i co ciekawe otoczenie o tym wie (szczególnie na wsi). Tam alkohol jest pędzony szybko, jak najtaniej i często go nawet bimbrem nie można nazwać, wyrabia się go z chęci zysku, stanowi nieraz podstawowe źródło dochodu bimbraży (jak to w starej kronice filmowej określono) - to oczywiście podpada pod ustawę i powinno być ścigane. Hobbyści, którzy nie zajmują się tym z chęci zysku ani z potrzeby upicia się jak najtaniej powinni być inaczej traktowani.
Odrębnym zjawiskiem, o rzędy wielkości szkodliwszym dla finansów państwa jest wprowadzanie do obrotu na skalę masową alkoholi sfałszowanych, z podrobionymi znakami akcyzy lub alkoholi przemycanych i sprzedawanych bez akcyzy.

Pozdrawiam

Winiarek

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2008-03-02, 03:08

tak jak i przy poprzednim podjsciu wchodze w to. w weekendy jestem w 100% do dyspozycji starsi uzytkownicy pewnie pamietaja jak potrafie drazyc temat
Konstytucja RP - Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Zmieńmy ustawę o wyrobie napojów alkoholowych

Post autor: Citizen Kane » 2008-03-02, 07:24

@ Aquavitae

Przypominam sobie, jak wyglądała poprzednia próba... Aquavitae, weź pod uwagę, że np. to forum odwiedza dziennie około 100-150 użytkowników. Aktywnie piszących jest ~15-30. To kropla w morzu. Tak, poprzednio było nikłe zainteresowanie, ale wynikało ono w podanych wcześniej liczb, które w tamtym okresie były zdecydowanie mniejsze. Dodajmy jeszcze do tego obawę o własną skórę...

Najbardziej obawiam się o stronę logistyczną całego przedsięwzięcia. Jak należy to zorganizować? Czego oczekujesz od użytkowników forum? Na czym ma polegać "włączenie jak najwięcej społeczności związanych z tym tematem"? Rozumiem, że na forum... dyskusja, ankieta itp. ale co dalej? ...komisja "ekspertów"?! Następnie... ogólnopolska lista z podpisami? Może nie był by to taki głupi pomysł :idea: Nie chcę zapeszać, ale skoro zaproponowani Ci konsultacje, to jest też wielce prawdopodobne, że ktoś z parlamentarzystów zainteresowany jest wprowadzeniem korzystnych dla nas zmian... to dobrze.

Tak jak koledzy wspomnieli, aby domowa destylacja była legalna, zmiana w treści ustway może być minimalna. Zachować w całości:
Art.1. p.2. Przepisów ustawy nie stosuje się do napojów spirytusowych wytworzonych domowym sposobem, na własny użytek i nieprzeznaczonych do obrotu.
Skreślić:
Art.1. p.3. Napoje spirytusowe, o których mowa w ust. 2, nie mogą być wytwarzane bezpośrednio w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej.
Ewentualnie dołożyć limity ilościowe dla produkcji domowej, jasno stwierdzić zakaz handlu tak wytworzonym alkoholem. W kwestii akcyzy, czy jak to nazwać, jestem dość sceptyczny. Może to bowiem wyglądać w ten sposób, że jej wysokość będzie zaporowa i sens wykupienia będzie znikomy z punktu widzenia domowego destylera.

PS. Jeśli wiesz, to opisz jak doszło do zmian w poprzedniej ustawie, tej znoszącej limit ilości wytworzonego domowym sposobem wina, jak to technicznie przebiegało...

Paluch
101%
101%
Posty: 722
Rejestracja: 2006-06-10, 21:54
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Paluch » 2008-03-02, 09:28

@ Winiarek
Napisałeś:
"Argumentem w rozmowie z posłem może być też fakt, że chociaż prawo zabrania to wiele osób i tak destyluje alkohol na własne potrzeby"
Akurat ten argument nie wydaje mi się najlepszy. Prawo zabrania również przekraczania dozwolonej szybkości na drogach a to nie jest przestrzegane.
Idąc tym tokiem rozumowania należałoby zmieniać prawo dla zniesienia limitów szybkości co jest absurdem.
To zaraz zostanie wychwycone i oprotestowane.
Lepiej właśnie podkreślać rolę tradycji.
Poza tym przytłaczającą większość naszej braci stanowią ludzie których stać na kupno alkoholu a koszty pędzenia przekraczają koszt zakupu nawet drogich alkoholi (w ogólnym rozrachunku).
Należy podkreślać hobbystyczny, utrwalający tradycje nalewkarskie kierunek.

Pozdrawiam
Paluch

Awatar użytkownika
v.s.o.p.
50%
50%
Posty: 163
Rejestracja: 2006-02-11, 18:45
Kontaktowanie:

Post autor: v.s.o.p. » 2008-03-02, 09:35

no to cel mamy jasno okreslony teraz kwestia organizacji, Aqua jak to widzisz?
Lutek
V.S.O.P.
www.vsop.com.pl
http://vsop.blox.pl
Gdy dłużej nie odpowiadam pisz bezpośrednio na info@vsop.com.pl

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości