Powitanie

Wolna strefa o wszystkim i o niczym
fadero
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2008-04-09, 22:53

Powitanie

Post autor: fadero » 2008-04-10, 20:08

Witam serdecznie wszystkich przyczyniających się do zwiększenia dziury budżetowej.
Sam mam zamiar również uszczuplić rabunkowe dochody państwa (a właściwie to już zacząłem bo w listopadzie rzuciłem fajki i na razie jakoś się trzymam) i zacząć produkować bimberek. Właściwie to wznowić produkcję bo kiedyś już produkowaliśmy z ojcem ale to jakieś 15 lat temu był ostatni wyrób. Sprzątając w piwnicy znalazłem zapomniane graty i jakoś naszła mnie taka nostalgia za minionym że postanowiłem je przeprosić (te graty) i zrobić z nich użytek. Więc zacząłem szukać w sieci czegoś na temat robienia zacieru bo coś tam kiedyś słyszałem o robieniu zacieru na drożdżach winiarskich a tu natrafiłem na taką kopalnię wiedzy.
Wcześniej to ojciec był głównym technologiem i wyroby te nie były pierwszej jakości (wiadomo -przedwojenny chłop ze wsi, więc szedł na ilość a jakość polegała na jak największej ilości %) wg przepisu 1410 na drożdżach piekarniczych, aparatura to bańka 20l na mleko z grzałką elektryczną i szklana chłodnica najczęściej raz gonione -jak się jeszcze na drugi dzień odbiło to fuj. Do tej aparatury mieliśmy jeszcze szklany deflegmator ale ojciec nigdy go nie montował. Teraz ja będę głównym technologiem i chciałbym podnieść jakość dlatego na początek zacier 1410 na drożdżach winiarskich i aparatura zmontowana razem z deflegmatorem i tu pojawia się moja prośba o pomoc.
Deflegmator od dołu wlot (rurka wchodzi jakieś 5 cm do środka)u góry wylot oparów a u dołu z boku spust flegmy i co z tym spustem?
Z powrotem do bańki czy do ścieków?
Czy powinienem jeszcze zastosować słoik na deflegmator i jeśli tak to w którym miejscu go zamontować po bańce czy po deflegmatorze ?

z góry dziękuję za odpowiedzi

a tak swoją drogą to bardzo mnie ten temat wciągną i już nieśmiało myślę o kolumnie ale na wszystko przyjdzie pora

i jeszcze pytanko na temat produktu otrzymywanego z kolumny czy jest to jeszcze bimber czy bliżej mu do spirytusu (wódki) monopolowego?

Awatar użytkownika
kitaferia
101%
101%
Posty: 2265
Rejestracja: 2007-09-04, 15:16
Lokalizacja: EuroSojuz

Post autor: kitaferia » 2008-04-10, 20:20

Ze względu ma miejsce w jakim piszesz na ten post odpowiem tak: Duży Leniuch z Ciebie, czytać się nie chce. Masz tu kopalnię wiedzy jak sam piszesz, to korzystaj, nikt opłat niepobiera.

A tak poza tym to Witaj.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
artgsm
101%
101%
Posty: 301
Rejestracja: 2007-10-26, 16:17
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: artgsm » 2008-04-10, 22:35

@fadero

Witaj :mrgreen:

Tak na szybko jak chcesz, to napisze Tobie, ze zacier 1410 jest troche nieekonomiczny, chociaz niektorzy robia go z powodu "swoistych" walorow smakowych.

Jesli chodzi o wylot z deflegmatora, to do banki.

Co do wyrobow z kolumny, nooo, jakosc daleko wyzsza niz ze sklepu.
No i o niebo lepsza niz z samej chlodnicy. Chociaz niektore rzeczy lepiej robic tylko na chlodnicy :wink:

Jesli chcesz zrozumiec, co napisalem, zapraszam do lektury. Na pewno sie oplaci...
Pozdrawiam :wink:
ENERGA - bezplatny internet w Twoim gniazdku

fadero
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2008-04-09, 22:53

Post autor: fadero » 2008-04-11, 23:54

dziękuje za odpowiedzi

@kitaferia
na studiowanie forum poświęcam od jakiegoś tygodnia całe wieczory (żona się już strasznie wzbudza) więc nie leniuch a jeśli już to gapa

@artgsm napisał "Co do wyrobow z kolumny, nooo, jakosc daleko wyzsza niz ze sklepu."
chodziło mi o to czy walory smakowe wyrobów z kolumny to "koniak" czy "wódka" bo że lepsze niż ze sklepu to nie mam wątpliwości

w myśl zasady że 1 rysunek powie więcej niż 1000 słów zamieszczam schemat

słoik - nr.1 na rysunku w którym miejscu go umieścić? a może dwa? albo żadnego?
spust - nr.2 na rysunku do ścieków czy z powrotem do bańki


na forum znalazłem wiele przykładów zbliżonych do moich gratów ale wszystkie się od siebie czymś różnią i ludzie już je przetestowali i wprowadzają różne usprawnienia doszli do perfekcji

zaraz ktoś powie (napisze) że i ty ucz się na własnych błędach ale ja wolę uczyć się na cudzych błędach i po to właśnie jest to forum

pozdrawiam

dałem plik PDF jako załącznik ale mi się nie wyświetla co powinienem zrobić aby było go widać?
Załączniki
graty Model (1).pdf
(6.23 KiB) Pobrany 193 razy

Awatar użytkownika
artgsm
101%
101%
Posty: 301
Rejestracja: 2007-10-26, 16:17
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: artgsm » 2008-04-12, 00:28

@fadero

Wyrob z kolumny smakuje raczej jak wodka czysta. Jesli kolumna dobrze zrobiona i wlasciwie obsluzona :wink:

Koniak to raczej z krotkiej kolumny lub z samej chlodnicy. Ja wlasnie jestem zwolennikiem bimbro-koniako-whisky-sliwowico lubnym (i wszelkie pochodne) :wink:
Ale nie kazdy takie cos lubi, wiec dazy do czystszych trunkow. I tu pojawia sie kolumna :wink:

Oj, troche sie rozpisalem, napewno na tym Forum znajdziesz ciekawsze rzeczy niz to moje przynudzanie :wink:
ENERGA - bezplatny internet w Twoim gniazdku

fadero
10%
10%
Posty: 11
Rejestracja: 2008-04-09, 22:53

Post autor: fadero » 2008-04-13, 09:54

@ artgsm napisał "Wyrob z kolumny smakuje raczej jak wódka czysta. "

O taką odpowiedź mi chodziło - więc kolumna to nie dla mnie bo ja też preferuję smaki w stylu koniaku czy whisky

dziękuję za odpowiedź

Awatar użytkownika
zbynek
101%
101%
Posty: 2005
Rejestracja: 2007-07-26, 19:37

Post autor: zbynek » 2008-04-13, 12:06

Niewątpliwą zaletą kolumny jest to, że zawsze można na niej zrobić, prócz czystego spirytu, napitki mniej lub bardziej oddające smaczki i zapachy swojskie. Natomiast na krótkiej kolumnie z pewnością spirytu 96% nie da radę zrobić. :wink:
Najgorsza decyzja, to brak decyzji.
- zbynek, pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości