Potrzebna pomoc w znalezieniu źródła

Wolna strefa o wszystkim i o niczym
Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Potrzebna pomoc w znalezieniu źródła

Post autor: NeRWuS » 2020-01-26, 23:13

Witam wszystkich. Mam taką bardzo nietypową sprawę. Potrzebuję Waszej pomocy w zaliczeniu przedmiotu na studiach.
Chciałbym Was prosić o podanie mi źródła w którym opisane jest coś na temat łączenia, jaki występuje w alembikach miedzianych - chodzi o uszczelnianiu ich za pomocą mąki żytniej i wody.
Teraz dłuższy opis po jakiego grzyba mi to:
Mam na studiach przedmiot o nazwie "Zaawansowane metody łączenia" i jest ono (jak nazwa mówi) o łączeniu. W celu zaliczenia przedmiotu należy napisać kolokwium, ale także wysłać/opowiedzieć jakąś ciekawostkę o której prowadzący nie ma pojęcia. Chodzę tak do niego już chyba 2 tygodnie i jak przyjdę z jakąś, to zawsze słyszę, że to już zna, albo słyszał o tym. Kumpel ostatnio (przy mnie) powiedział coś w deseń tego, że mąkę żytnią z wodą i białkiem kurzym używano dawno temu do klejenia drewna. Prowadzący powiedział, że jeszcze nigdy nie słyszał (ani żaden student mu nie powiedział) odnośnie zastosowania mąki i jak w tym semestrze nikt mu nie poda innej ciekawostki o mące, to daruje mu (i być może kolejnej osobie, która wyśle) pisanie kolokwium. Tutaj nastąpiło moje olśnienie, że w naszym hobby też się używa mąki.
Przewertowałem kilka(naście) książek dostępnych na chomikuj (o alembikach i ogólnie o destylacji) i nigdzie nie mogę nic znaleźć, by jako dowód mu podać źródło (jaka książka, albo publikacja naukowa) plus skan/zdjęcie wycinku. Niby coś znalazłem na innym forum jak pisali o tej metodzie uszczelniania, ale boję się, że to źródło zostanie podważone :) Dlatego proszę o pomoc. Jeżeli tylko będzie trzeba, to postaram się jakoś odwdzięczyć :)
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

Awatar użytkownika
radius
90%
90%
Posty: 822
Rejestracja: 2010-11-30, 14:39
Lokalizacja: Małopolska

Re: Potrzebna pomoc w znalezieniu źródła

Post autor: radius » 2020-01-27, 08:14

O mące może coś znajdę później, ale możesz również wspomnieć swojemu szefowi o tzw. "glinie alchemicznej" :wink:
Cytat;
Na łączeniach elementów zestawu do destylacji powstawały przerwy, którymi uchodziła para. Aby je skutecznie uszczelnić, wypracowano recepturę na specjalną „glinę alchemiczną”, nietracącą swych walorów pod wpływem działania wysokiej temperatury. W tym celu mieszano glinę z wełnianymi wyczeskami, popiołem, drobinami tłuczonej cegły oraz końskim łajnem, a następnie dbano o trzymanie tego produktu w chłodzie i wilgoci,
„bo raz uschnięta wniwecz pójdzie”.
Źródło;
Michał Szymański - "Przyczynek do identyfikacji średniowiecznej aparatury destylacyjnej"
Dodatkowo może tutaj znajdziesz coś ciekawego?
https://googuenot.blogspot.com/2018/05/ ... yczne.html
Spiritus flat ubi vult

Awatar użytkownika
kowal
101%
101%
Posty: 1748
Rejestracja: 2006-02-19, 00:18
Lokalizacja: Z-Dolny Śląsk ;)

Re: Potrzebna pomoc w znalezieniu źródła

Post autor: kowal » 2020-01-27, 09:56

Moja LP mówi, że Kazimierz Moszyński w "Kulturze ludowej Słowian" (cz. I "Kultura materialna") wspomina o kleju/lepie łowieckim/ptaszniczym z jemioły (s.35, 377) , kleju z mąki, żywicy jodłowej i tłuszczu (s. 43).
Ludy Syberii wyrabiały klej z oczu i łuski wzdręgi lub pęcherza jesiotra (s.378).

Ad uszczelniania ciastem, to ś.p. teściu mojego brata tak uszczelniał aparaturę z bańki na mleko, ale nie może być żywym źródłem, bo od wielu lat nie żyje.
Kuję żelazo, póki gorące :-)

wawaldek11
101%
101%
Posty: 1262
Rejestracja: 2010-04-05, 00:16
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Re: Potrzebna pomoc w znalezieniu źródła

Post autor: wawaldek11 » 2020-01-27, 10:57

Za to żywym źródłem może być kol. Kula, który mocuje etykiety na butelkach za pomocą mleka :wink:
Pozdrawiam,
Waldek

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Potrzebna pomoc w znalezieniu źródła

Post autor: Szlumf » 2020-01-27, 11:16

Tubylcy na Syberii używali jako kleju żywicy z modrzewia spalonego piorunem. O ile dobrze pamiętam wspomina się o tym w książce "Łowca w tajdze".

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5060
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Potrzebna pomoc w znalezieniu źródła

Post autor: Citizen Kane » 2020-01-27, 11:27

Używałem mąki do uszczelniania nierdzewnej blachy / pokrywy na kuchennym garnku. Nie zwracałem uwagi, na rodzaj mąki, więc nie musi to być akurat żytnia. Źródeł nie mam, bo wiedza została przekazana mi gębowo przez ojca. O ile dobrze pamiętam do w serialu "Bimbrownicy" było to czasami praktykowane przy uszczelnieniu aparatury.

Awatar użytkownika
Twonk
60%
60%
Posty: 201
Rejestracja: 2018-03-02, 10:28

Re: Potrzebna pomoc w znalezieniu źródła

Post autor: Twonk » 2020-01-27, 14:27

Artykuł z angielskiego bloga o technice uszczelniania alembików:
https://www.copper-alembic.com/en/page/ ... -technique

Tu krótka instrukcja alembika gdzie w jednym punkcie też zalecają uszczelnienie mąką.
https://www.lusiancoppers.com/files/Sti ... ctions.pdf

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Potrzebna pomoc w znalezieniu źródła

Post autor: NeRWuS » 2020-01-28, 19:29

Witam wszystkich ponownie. Chciałbym podziękować za pomoc :) prowadzący zaliczył ciekawostkę z "małym" uniedogodnieniem.
Krótka historia:
Wysłałem mu mejlem odnośnie gliny alchemicznej i instrukcje alembika gdzie było o uszczelnieniu go za pomocą mąki.
Dostałem odpowiedź zwrotną że to nie są ciekawostki, które go interesują i zaprasza do siebie.
Odszukałem książkę w PDF, którą podsunął mi @Kowal (Bogu dzięki że były numery stron i nie musiałem całości czytać) po czym wydrukowałem 3 strony by miał źródło i jego fragment. Przyszedłem do niego do gabinetu, a on że nie mógł mi zaliczyć tego poprzez mejla bo ich sprawdzają i w ogóle, ale tutaj już osobiście nowi mi że jeszcze takiej ciekawostki nie dostał. Spytał co trzymam w rękach to mu mówię że przecież Pan napisał że nie zaliczy mi tej ciekawostki to znalazłem kolejną. On że ogólnie to stronie od alkoholu, ale ciekawostki spoko, ale bym pokazał następną. Daje mu o kleju z pęcherzy ryb, a on do mnie że zalicza mi te ciekawostki o alembikach i glinie alchemicznej, ale na podkładkę zabiera moje kartki :)
Także dziękuję wszystkim za pomoc i jednocześnie przyznaje sie że "ukradłem" pomysły użytkowników @radius @kowal @twonk :)
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

Awatar użytkownika
kowal
101%
101%
Posty: 1748
Rejestracja: 2006-02-19, 00:18
Lokalizacja: Z-Dolny Śląsk ;)

Re: Potrzebna pomoc w znalezieniu źródła

Post autor: kowal » 2020-01-28, 22:44

Gratulujemy :) Wypij nasze zdrowie :cheers a informacje z Moszyńskiego skojarzyła i znalazła moja Żona, ja tylko podałem do wiadomości :wink:
Kuję żelazo, póki gorące :-)

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Potrzebna pomoc w znalezieniu źródła

Post autor: NeRWuS » 2020-01-29, 02:44

kowal pisze:
2020-01-28, 22:44
Gratulujemy :) Wypij nasze zdrowie :cheers a informacje z Moszyńskiego skojarzyła i znalazła moja Żona, ja tylko podałem do wiadomości :wink:
W takim razie podziękuj żonie, a co do wypicia Waszego zdrowia, to ja bardzo chętnie. Problem jest tylko taki, że mam taki młyn z zaliczeniami...
W ciągu ostatnich pięciu dni ŁĄCZNIE spałem 15 godzin. Ale w piątek o 14:45 kończę swój maraton, i idę spać.
Swoją drogą to jak pisałem pracę inżynierską i zachciało mi się strasznego jej rozbudowania na 3 tygodnie przed ostatecznym terminem jej oddania, to w ciągu ostatniego tygodnia spałem ŁĄCZNIE 14 godzin, co daje średnio 2godziny snu dziennie. Jak wracałem z uczelni po oddaniu pracy, to najpierw zasnąłem w autobusie, potem w Uberze, a na końcu już w domu w swoim łóżku spałem 20godzin z jedną "przerwą" na toaletę :)
Organizm długo się regeneruje po czymś takim - szczególnie żołądek, który czymś takim uważa, że płatki śniadaniowe są takie "ciężkie" jak (w normalnym trybie) jakiś porządny fast-food.
Ale jak to powiedział przewodniczący komisji, w której się broniłem: "tydzień niewyspania, tydzień regeneracji, pół godziny wstydu, a dyplom na całe życie" :)
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości