Drożdże Turbo Star

Awatar użytkownika
zdzichu
50%
50%
Posty: 141
Rejestracja: 2013-01-21, 22:53

Drożdże Turbo Star

Post autor: zdzichu » 2013-03-21, 17:20

Próbowałem szukać na forum czy już ktoś pisał o tych drożdżach, ale nic nie znalazłem więc postanowiłem napisać kilka zdań o nich.
Ostatnio wpadły mi w ręce drożdze "Turbo Star 3" .Mimo iż nie przepadam za drożdżami turbo - jednak w tym przypadku spieszyło mi się otrzymać szybko spirytus.
Jakież było moje zdziwienie gdy w końcowym rezultacie otrzymałem spirytus, z którego wyszła naprawdę niezła wódka.
Ale zaczne od początku.
Nastaw swoim zwyczajem zrobiłem o niewielkim stężeniu procentowym.
Woda - 40l
Glukoza - 11kg
Wyszło 46 litrów nastawu o mocy 10%. Blg początkowe 20. Juz 4 dnia fermentacji w pomieszczeniu o 20*C Blg spadło do -4 i drożdże w sposób nagły skończyły pracę. To co mnie zastanowiło to brak zapachu drożdżowego fermentacji. Czuło się wręcz zapach wina podobny do białego wina musującego zwanego u nas mylnie szampanem. I to tylko w pobliżu beczki.
Po następnych 3 dniach grawitacyjnego klarowania otrzymałem płyn o krystalicznej czystości. To jest właśnie zaletą zimy, że wystawiając nastaw na dwór mamy naturalne i szybkie klarowanie. W lecie w moim przypadku trwa to od 4-6dni.
Ale wróćmy do omawianego nastawu.
Po sklarowaniu i poddaniu destylacji następna niespodzianka. Przedgonów było w zauważalny sposób mniej niż z drożdży które wcześniej używałem (Alcotec Turbo 48, a jeszcze wcześniej tzw. Czarownica). Także pogony zaczęły się trochę póżniej.
Po drugim gotowaniu i wyeliminowaniu wszystkich niedociągnięć z pierwszego gotowania otrzymałem naprawdę niezły spirytus. Wódka z niego jest łagodna i niema tego specyficznego zapachu spirytusowego wypiliśmy wódkę o 40%.
Myślę, że rozrobienie jej do 45% byłoby lepszym rozwiązaniem.
Załączniki
drożdże turbo star.jpg

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Drożdże Turbo Star

Post autor: Citizen Kane » 2013-03-21, 17:53

zdzichu pisze:Przedgonów było w zauważalny sposób mniej niż z drożdży które wcześniej używałem (Alcotec Turbo 48, a jeszcze wcześniej tzw. Czarownica). Także pogony zaczęły się trochę póżniej.
Czy porównanie dotyczy identycznych warunków: temperatura fermentacji, Blg?

Awatar użytkownika
zdzichu
50%
50%
Posty: 141
Rejestracja: 2013-01-21, 22:53

Post autor: zdzichu » 2013-03-21, 18:11

Tak. Pod tym względem jestem pedantyczny. Ale tylko pod tym, bo tak naprawdę to bałaganiarz ze mnie. :D
W okresie zimowym fermentuję w pomieszczeniu gdzie zawsze jest temp 19-20*C. Proporcje od roku stosuję identyczne dla wszystkich nastawów cukrowych. Tak, że Blg jest jednakowe i temperatura fermentacji prawdopodobnie tez jest jednakowa. Piszę prawdopodobnie gdyż już od dłuższego czasu nie mierzę, ponieważ były to temp. powtarzalne.(+-2*C)
W okresie letnim mam inne pomieszczenie, jest nim kanał w garażu gdzie panuje temp 16-18*C ale to pomieszczenie stosuję już tylko i wyłącznie do fermentacji owocówek.
Na samym początku pracowałem na T3 póżniej przeszedłem na Alcotec Turbo 48. Na każdym z tych drożdży przeprowadziłem masę destylacji. Tak, że jak przez przypadek trafiły mi się te w temacie od razu wyczułem różnicę na korzyść.
A co jeszcze mnie zastanowiło to ich cena - 8zł za paczkę. Kolega to nawet zrobił nastaw na 15kg cukru i dały radę .Trwało to 8 dni i u niego Blg zeszło tylko do -2. Ale to już piszę jako ciekawostkę, gdyż innych parametrów nie znam.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zdzichu, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości