Kadź zacierno-filtracyjna

Małe co nieco o produkcji złocistego napoju
Asheron
20%
20%
Posty: 24
Rejestracja: 2008-08-09, 15:12
Lokalizacja: Rybnik

Kadź zacierno-filtracyjna

Post autor: Asheron » 2014-08-19, 20:13

Witam.
Buduję sobie nową kolumnę na bazie kega i z płaszczem olejowym. W związku z tym postanowiłem, że będzie to też kadź zacierno-filtracyjna, gdyż postanowiłem spróbować warzyć piwo. Filtracja odbywać się będzie przy pomocy fałszywego dna, do tego docelowo ma być pompka , aby wymusić obieg brzeczki spod tego dna. I tutaj mam dylemat jaką rurkę zastosować zrzutową do kega. Pierwszą myślą była rura fi 40, mam nawet przygotowane kolanko i rurkę (w pracy kolega wypolerował wnętrze), ale wysokość kolanka to 81 mm więc dno kega byłoby prawie 100 mm nad dnem płaszcza a według mnie to trochę dużo. Chciałbym zmieścić się pomiędzy 50-70 mm. Druga wersja to rurka fi 28, ale obawiam się, że będzie problem ze spuszczaniem gęstych nastawów np. nastawu śliwkowego. Mam zamiar zrobić korek, żeby zatykać rurę wewnątrz kega (przy wlocie rury w kegu, aby nic nie stało w rurce i się nie przypalało), ale obawiam się, że wyjdzie owal i korek nie uszczelni wlotu jeśli źle obetnę kolanko. Dlatego postanowiłem się poradzić jakie rozwiązanie byście doradzili ? Poniżej prosty schemat kega. Przerywana linia w kegu to fałszywe dno.

Obrazek

jurii
90%
90%
Posty: 643
Rejestracja: 2010-04-06, 22:55
Lokalizacja: Parczew

Post autor: jurii » 2014-08-19, 20:26

Jeżeli FD jest prawidłowe, to nie masz powodu obawiać sie o przytykanie rury. Zrobienie spustu pionowo w dół rozwiąże wiele problemów i zmniejszy niezbedny dystans między kegami. A najłatwiej podnieśc FD ~2cm do góry, a odejscie od niego zrobić z boku, wtedy rurka do zaworu ma najmniejszą długość.

Asheron
20%
20%
Posty: 24
Rejestracja: 2008-08-09, 15:12
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Asheron » 2014-08-20, 20:05

Myślałem, żeby zrobić spust pionowo w dół poza płaszcz a potem kolanko i w bok odjechać w bok jak na schemacie. Problem według mnie jest taki, że potrzebna byłaby ramka, na której by to stało. Bez ramki keg opierałby się na wyjściu rury. Znowu ramka zniwelowałaby zysk na wysokości jaki uzyskałbym dzięki temu rozwiązaniu i gdybym kega podłączył do kolumny mogłoby mi braknąć wysokości, żeby całą kolumnę złożyć. Drugim rozwiązaniem, o którym myślałem to wyjście jak radzisz zrobić z boku, ale też dla mnie ma to pewne wady. Ma to służyć głównie jako keg w kolumnie a od czasu do czasu jeśli mnie wciągnie jako kadź do piwa. Chyba połączę oba rozwiązania. Przy samym dnie wstawię kawałek rury fi 52. Będzie służyć do zrzutu gęstego po destylacji a na środku tak jak jest na schemacie zrobię wyprowadzenie z rurki fi 25. Muszę jeszcze pomyśleć nad zaślepkami. Myślę czy nie zrobić zatyczek z białego teflonu bo taki mamy w pracy. Na nich podtoczenia na oring z EPDM a na końcach rurek wspawać złącza tri-clamp. Drugie połówki byłyby zaślepione (takie podwójne zabezpieczenie). Rurka fi 25 byłaby wykorzystywana przy piwie i do mycia kega a rura fi 52 do zrzutu gęstego po destylacji. Co myślicie o takim rozwiązaniu? Ten teflon spełni swoje zadanie?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Asheron, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości