Izolacja termiczna KEG-a - elektryczny

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
Awatar użytkownika
yacequ
30%
30%
Posty: 38
Rejestracja: 2017-11-24, 14:52

Izolacja termiczna KEG-a - elektryczny

Post autor: yacequ » 2018-06-03, 09:22

Witam wszystkich,
szukałem, lecz nie znalazłem, przeto zadaję pytanie:
czym zaizolować KEGa ? Mam do wyboru kilka mat samoprzylepnych:

- gumowa (gr. 19 mm - temp. +85°C)
https://www.bitmat.pl/Pianki-wygluszaja ... e-grubosci

- kauczukowa (gr. 19 mm - temp. +85°C)
https://www.bitmat.pl/Pianki-wygluszaja ... oprzylepna

- poliuretanowa (gr. 20 mm - temp. +85°C)
https://www.bitmat.pl/Wyciszanie-urzadz ... rudnopalna

- polietylenowa bez kleju (gr. 15 mm - temp. +90°C)
https://www.bitmat.pl/Pianki-wygluszaja ... okoju-15mm

- butylowa (gr. 2.5 mm - temp. +120°C)
https://www.bitmat.pl/Maty-wygluszajace ... -25x50-cm-

Matę zamierzam owinąć taśmą Graffa:
https://tasmy24.pl/search/search?st_sea ... detail%5D=
Być może rozsądne wskazówki przydadzą się także innym Członkom naszego Klubu Zakręconych.
Pozdrawiam,

Awatar użytkownika
fuutro
101%
101%
Posty: 561
Rejestracja: 2014-02-26, 02:18
Lokalizacja: małopolska

Re: izolacja termiczna KEG-a - elektryczny

Post autor: fuutro » 2018-06-03, 10:05

Popularny jest Armaflex w naszym hobby ale zważ, że na sam koniec gotowania nastawu masz w zasadzie wodę, więc bliziutko 100 st C i dobrze, żeby nic się nie działo. Oczywiście grzejesz prądem?
Taśmy będą ok, jako zabezpieczenie maty. Gdybyś oklejał normalną taśmą aluminiową to zrób to gdy kocioł będzie nagrzany - mata się nieco rozszerza i taśma może pęknąć, a nawet na bank pęknie w jakimś miejscu.
Nie dowierzaj wszystkiemu co czytasz. Pozwól jednak swojej wyobraźni w to wierzyć. Wyobraźnia prowadzi własne życie równoległe do Twojego, realnego. Wyobraźnia może poszerzyć granicę świata.
M. Sandemo


Awatar użytkownika
yacequ
30%
30%
Posty: 38
Rejestracja: 2017-11-24, 14:52

Re: Izolacja termiczna KEG-a - elektryczny

Post autor: yacequ » 2018-06-03, 15:59

Dziękuję za pomocną dłoń, po przestudiowaniu dostępnych informacji, rezygnuję z użycia jakichkolwiek mat samoprzylepnych.
Pójdę w kierunku mata bez kleju i filc, lub filc i mata oraz taśma Graffa.
Pozdrawiam,

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Izolacja termiczna KEG-a - elektryczny

Post autor: Szlumf » 2018-06-03, 16:22

Możesz też owinąć kocioł folią aluminiową i na nią psiknąć delikatnie niskoprężną piankę montażową. Ja używam Soudala. Gdy utworzy się "naskórek" wyrównać powierzchnię lekkim oklepywaniem. Można nie oklepywać tylko po zastygnięciu wyrównać nożem. W razie konieczności zdjęcia wystarczą dwa cięcia nożem. Do jeszcze lepkiej pianki można tez przylepić np. półeczkę na wierzchu.

Awatar użytkownika
yacequ
30%
30%
Posty: 38
Rejestracja: 2017-11-24, 14:52

Re: Izolacja termiczna KEG-a - elektryczny

Post autor: yacequ » 2018-06-03, 17:15

@Szlumf, czytałem o tym, być może nawet Twój post - ale to jest nieco ryzykowny interes, bo pianka z czasem kruszy się (starzenie materiału, tym bardziej, że pracuje w trudnych warunkach). Wolę zadać sobie nieco więcej trudu i mieć spokój na na lata (?), niemniej dziękuję i pozdrawiam,

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Izolacja termiczna KEG-a - elektryczny

Post autor: Szlumf » 2018-06-03, 18:01

Jakoś na moim najstarszym kotle nie bardzo się kruszy pomimo upływu 5 lat :D. Tyle tyko, że ściemniała i z kremowej zrobiła się pomarańczowa.

polar
50%
50%
Posty: 132
Rejestracja: 2011-04-29, 14:22

Re: Izolacja termiczna KEG-a - elektryczny

Post autor: polar » 2018-06-04, 14:24

Zerknij na popularny serwis aukcyjny i poszukaj pod hasłem "karimata". Nie tak dawno sprzedawał tam ktoś właśnie karimaty z gumy kauczukowej. Było wielkości 180cm x 60cm za 24 zł.

Awatar użytkownika
yacequ
30%
30%
Posty: 38
Rejestracja: 2017-11-24, 14:52

Re: Izolacja termiczna KEG-a - elektryczny

Post autor: yacequ » 2018-06-04, 16:15

Witam,
zacząłem zdobić go pianką na podłożu z folii alu, ale zaczął mi wychodzić "wspaniały" sękacz, nawet żona była zachwycona!
Po zastygnięciu próbowałem wyrównać, jednak uznałem, że nie owinę go taśmą Graffa, bo musiałby być idealnie gładki, zobaczę jutro co z tego sękacza wyjdzie.
Dziękuję wszystkim,
i oczywiście pozdrawiam życzliwych, życzliwych inaczej także.

pluton
80%
80%
Posty: 452
Rejestracja: 2009-05-22, 15:58
Lokalizacja: Łódź

Re: Izolacja termiczna KEG-a - elektryczny

Post autor: pluton » 2018-06-27, 22:20

Poniewaź mam maszynę do szycia i sporo grubego jeansu to zrobilem sobie tak:
Odbierzyłem gąbki poliuretanowej (nie pamiętam gramatury ale coś około t20) tyle żeby opasać keg i żeby wystawało do góry ok. 20 cm. Grubość gąbki to 5 cm.
Uszyłem na tę gąbkę ciasny pokrowiec. 2 dolne brzegi ścięte żeby uwzględnić wejście grzałki.
Do tego uszyłem 3 pasy szerokości 10 cm i długości z zapasem opasującym kega. Do spinania pasa użyłem takich plastikowych klamer zatrzaskowych. Koszt groszowy.
Kega owinąłem gąbką i spiąłem pasami na dole, w środku i trochę powyżej górnego rantu. Zresztą pasy łatwo dają się przesuwać. Tego ocieplenia nigdy nie zdejmuje.
Uszyłem też obszerny pokrowiec mieszczący kega razem z ociepleniem. Pokrowiec nakłada się od góry i kocioł wygląda jak pufa do siedzenia - robi za fajny mebel w pokoju. W czasie pracy pokrowiec kładę na podłogę pod kega-robi za izolator.
Dodatkowo poszyłem niewielkie woreczki wypełnione ścinkami gąbek i materiałów. Po dokręceniu kolumny i wsadzeniu sondy termometru upycham te woreczki w kilku warstwach na szczycie kega w tej wystającej do góry części gąbki w pokrowcu.
Całość jest zimna w dotyku z każdej strony. Jedyny słaby punkt to dno i styk z podłogą.
Myślę o kolistym płacie gąbki też w obszyciu z jeansu na którym bym mógł postawić kocioł w czasie pracy. Niestety na razie brakuje czasu.

Kolumnę owinąłem pianką do ocieplania rur, spiąłem taśma klejącą i też na całą kolumnę uszyłem pokrowiec jeansowy którego nigdy nie zdejmuję.
Błogosławieni ci, którzy nie umieją odpowiedzieć na moje pytanie,
a mimo to milczą.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości