Wybór destylatora/automatu - Prośba o pomoc w wyborze.

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
Thomas
0%
0%
Posty: 5
Rejestracja: 2020-03-23, 15:13

Wybór destylatora/automatu - Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: Thomas » 2020-03-23, 17:27

Witam drogich Forumowiczy, stawiam tu dokładnie swój pierwszy krok, więc jeżeli umieściłem post nie tu gdzie trzeba to z góry proszę o wyrozumiałość.
Swoją przygodę z destylacją chciałem zacząć rok temu, ale ze względu na splot różnych sytuacji tego nie zrobiłem, odkładałem sobie zaskórniaki i nadszedł ten moment w którym muszę dokonać wyboru, a niestety nie znam się na tym, więc wolę zapytać ekspertów w tej dziedzinie.
Interesuje mnie przede wszystkim automat, myślę głownie o cukrówkach, może z czasem o destylatach smakowych, chciałbym jednak zakupić sprzęt, który posłuży mi kilka dobrych lat, po kilku rozmowach i przeczytaniu kilkudziesięciu postów chyba bardziej skąłniam się do OVM, ale tak jak pisałem jeszcze nie znam się na tym :oops:

Zastanawiam się głównie nad trzema modelami różnych firm:
1) AABRATEK destylator OVM AUTOMAT 60L (https://www.aabratek.pl/produkty/787/OV ... T_60L.html)
2) DE50 Automat MID (https://destylaty.pl/sklep/de50-automat-mid/)
3) AABRATEK DESTYLATOR Automat 96% E-ARC OVM Bimber – Pulse 86 (https://allegro.pl/oferta/aabratek-dest ... 8911112436)

Będę wdzięczny za Wasze opinie i rady, pozdrawiam Thomas!
Załączniki
DE170_aut (Kopiowanie).jpg
pulse.JPG
38d319e79ee7ba08b562749c5922097e (Kopiowanie).jpg

tonku
10%
10%
Posty: 15
Rejestracja: 2020-02-24, 17:16

Re: Wybór destylatora/automatu - Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: tonku » 2020-03-23, 19:23

Thomas pisze:
2020-03-23, 17:27
bardziej skąłniam się do OVM,
Dlaczego uważasz, że OVM jest lepszy od OLM?

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wybór destylatora/automatu - Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: NeRWuS » 2020-03-23, 20:00

Również nie wiem czy OVM to dobry wybór szczególnie na start. Główny problem to cięższa (bardziej pasuje słowo trudniejsza) regulacja zaworem odpowiedzialnym za prędkość odbioru, jednakże są zwolennicy i przeciwnicy obu opcji. Co do linków, to ja (ale to moje zdanie) odrzucam wszystkie ze względu na OVM. Zapytaj może w dziale giełda (lub odezwij się do "producentów" będących na forum) w sprawie zakupu. Oni doradzą dokładnie - przeprowadzą dokładny "wywiad" bo ważna jest wysokość pomieszczenia (definiująca maksymalną wysokość kolumny) oraz czas jaki możesz poświęcić na proces (średnica kolumny przyspieszy odbiór a większa grzałka przyspieszy rozgrzewanie). Jest ogrom zmiennych i nie zawsze gotowy zestaw jest tym najlepszym :) Lepiej na start skupić się na rzeczami, których nie można dołożyć z czasem (dodatkowy wlew, odpowiednia średnica kolumny czy dostateczna ilość portów termometrów) a z czasem dokupić dodatkowe elementy (dla przykładu bufor). Szkoda płuc sobie w brodę po zakupie :)
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Wybór destylatora/automatu - Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: zbyszko » 2020-03-23, 20:05

Nr 3 to nasz forumowy kolega, zna się na rzeczy.
A ten "pseudobratek" :facepalm ma wpisany dziwny wyraz:
https://www.google.com/search?q=destyla ... e&ie=UTF-8
i tam znalazłem, że to franzmaster. Brzmi naukowo ale czy ma coś wspólnego z jego wiedzą :abaras .
Kiedyś wklejałem "kwiatki" z jego alegrowych opisów.
czytam nie pytam

Thomas
0%
0%
Posty: 5
Rejestracja: 2020-03-23, 15:13

Re: Wybór destylatora/automatu - Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: Thomas » 2020-03-23, 21:50

Człowiek się dużo uczy, ale tutaj jestem zaskoczony bo myślałem, że jest to jedna z lepszych firm na rynku, obecnie na jakikolwiek destylator czeka się tam dwa miesiące. Kilka osób polecało mi te destylatory teraz aabratek.pl (kiedyś http://www.franzmaster.pl/), nie wdając się w słowotwórstwo nie polecasz tej firmy?

Awatar użytkownika
Puzii
0%
0%
Posty: 8
Rejestracja: 2020-02-12, 09:48

Re: Wybór destylatora/automatu - Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: Puzii » 2020-03-23, 21:53

NeRWuS pisze:
2020-03-23, 20:00
Główny problem to cięższa (bardziej pasuje słowo trudniejsza) regulacja zaworem odpowiedzialnym za prędkość odbioru,
Nie mam z tym żadnych problemów, a jestem początkującym... Oczywiście to nie zaworek precyzyjny, ale po wyczuciu skubańca życie staję się prostsze :)

Thomas
0%
0%
Posty: 5
Rejestracja: 2020-03-23, 15:13

Re: Wybór destylatora/automatu - Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: Thomas » 2020-03-23, 21:57

Tonku: Nie wiem czy jest lepszy bo to będzie mój pierwszy zakup, po konsultacji telefonicznej z producentem, powiedział mi, że OVM jest prostszy w wykonaniu i co za tym idzie jego obsługa jest prostsza i mimo małej różnicy w cenie (100 zł w większości przypadków) on zdecydowałby się na OVM, na forach zdanie jest mocno podzielone i zwolenników jak i przeciwników jest mnóstwo.

Awatar użytkownika
radius
90%
90%
Posty: 822
Rejestracja: 2010-11-30, 14:39
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wybór destylatora/automatu - Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: radius » 2020-03-23, 22:09

@Thomas, sprzęt produkcji Franzmastera możesz brać z zamkniętymi oczami. To jeden z lepszych producentów. Byłem, widziałem a nawet pracowałem na jego sprzęcie :oki
Spiritus flat ubi vult

laurentp
100%
100%
Posty: 1368
Rejestracja: 2013-07-08, 22:08
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Wybór destylatora/automatu - Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: laurentp » 2020-03-24, 00:14

Thomas pisze:
2020-03-23, 21:57
na forach zdanie jest mocno podzielone i zwolenników jak i przeciwników jest mnóstwo.
Powiem tak, miałem OVM zmieniłem na OLM w wykonaniu kol.Akasa.
OLM możesz zautomatyzować (nawet to jest w moim termometrze) tanio (EZ 1/4" ~130zł), natomiast EZ proporcjonalny 1/2" to już droga impreza. Chyba, że jesteś pewien, że nie będziesz chciał automatu.
https://nowyekran24.com/ prawda 24h, POLSKIE forum poza zasięgiem "głównego ścieku", taki informacyjny "DETOX"!
Nienawidzę.mechaniki.Za to przemiany fazowe zaczynają mnie fascynować

Awatar użytkownika
Rosjan
60%
60%
Posty: 258
Rejestracja: 2016-11-23, 23:21

Re: Wybór destylatora/automatu - Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: Rosjan » 2020-03-24, 00:44

Cześć
Lubię @radiusa: veni, vidi, pracowałem :)
Osobiście pracowałem na olm i vlm. Dla mnie olm jest stabilniejszy, ale to kwestia upodobań. A przede wszystkim jeżeli możesz dołożyć parę setek, to zamknij oczy i bierz bufora. Jest to naprawdę świetny wynalazek

Thomas
0%
0%
Posty: 5
Rejestracja: 2020-03-23, 15:13

Re: Wybór destylatora/automatu - Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: Thomas » 2020-03-24, 20:32

Panowie, coraz więcej niepewności i co raz więcej różnych rozwiązań, posiedziałem trochę i zebrałem troszkę informacji w jedną tabelę, zerknijcie proszę i doradźcie konkretnie.
Wpadł mi jeszcze jeden pomysł, może żeby zakupić duży kocioł 120l bez automatyki i później go rozwijać i doposażyć....sam już się gubię, dajcie znać co Wam serce i tabela podpowie, serdeczne dzięki!!!!
Załączniki
111.jpg

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wybór destylatora/automatu - Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: NeRWuS » 2020-03-24, 21:28

Jak Ci budżet pozwala na to by (w kilku partiach) wydać z 10tys to jest to spoko opcja by rozwijać "destylownice"
Na start jak piszesz - kocioł 120L albo coś - jeśli chcesz mieć na raz ponad 10L spirytusu na raz.
Kolumnę bym wziął 76mm by nie siedzieć cały dzień przy odbiorze xD jednakże należy mieć na uwadze fakt że taka średnica będzie potrzebować z 3-4kW podczas pracy
Z racji że jestem zwolennikiem OLM a nie OVM to bym go wziął
Grzałki do rozgrzewania wsadu to bym brał takie na ile pozwala instalacja - ja mam w garażu 3 gniazdka, każde nie dalej jak 1m od siebie i każde na osobnym bezpieczniku 25A więc w moim przypadku kocioł by mógł mieć z 200÷300L i średnica pewnie za 100mm i bym dał radę zalać kolumnę i szybko rozgrzewać xD

Z czasem bym dobrał bufor w celu zwiększenia stabilności procesu
I na koniec automatyka - aby tylko były porty na termometr gdzie trzeba to nie będzie problemu z podłączeniem
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Wybór destylatora/automatu - Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: zbyszko » 2020-03-26, 22:24

Thomas pisze:
2020-03-23, 21:50
...myślałem, że jest to jedna z lepszych firm ...
....nie polecasz tej firmy?
Myśleć możesz co ci się rzewnie podoba, ja kiedyś obserwowałem kilku allegrowych balustradziarzy i wcale nie interesowało mnie jak potoczą się ich losy, a niesmak pozostał.
Ale skoro radius pisze że koleś jest spoko to chyba możesz brać.
po konsultacji telefonicznej z producentem, powiedział mi, że OVM jest prostszy w wykonaniu i co za tym idzie jego obsługa jest prostsza i mimo małej różnicy w cenie (100 zł w większości przypadków) on zdecydowałby się na OVM,
choć po tym co czytam dalej mam wątpliwości. Ja bym nie kupił od niego sprzętu.
czytam nie pytam

Awatar użytkownika
degu
101%
101%
Posty: 316
Rejestracja: 2019-03-30, 22:44
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Wybór destylatora/automatu - Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: degu » 2020-03-26, 22:29

OVM na pewno jest prostszy w wykonaniu, ale w obsłudze niekoniecznie... miałem OVM, przerobiłem na OLM i jestem więcej niż zadowolony... jeśli chcesz zautomatyzować, to z OLM będzie o wiele prościej
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Thomas
0%
0%
Posty: 5
Rejestracja: 2020-03-23, 15:13

Re: Wybór destylatora/automatu - Prośba o pomoc w wyborze.

Post autor: Thomas » 2020-03-31, 23:27

Panowie po wielu dniach rozmów i lektur zamówiłem sprzęt u Franzmastera na aabratek.pl, dużo osób go polecało i miałem okazję zobaczyć na własne oczy u kolegi, który robił tam zakupy rok temu. Pozdrawiam i dziękuje za pomoc!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości