Niska temperatura na kolumnie aabratek, metanol?

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
kubek103
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2020-03-25, 23:34

Niska temperatura na kolumnie aabratek, metanol?

Post autor: kubek103 » 2020-03-25, 23:56

Witam,
Jakieś 2 tygodnie temu zakupiłem sprzęt aabratek od miejscowego producenta takich wynalazków. Keg 30l, 2 grzałki 1,5kW + 2kW do tego jakiś niedrogi elektroniczny termometr. Na początek przepuściłem wodę z octem, później wodę, a dzisiaj nadeszła próba żeby przepuścić to co czekało 2 tygodnie w 25 litrowym wiadrze, czyli alcotec 48 + 9kg cukru. Po niedługim czasie temp. na dole wzrosła, patrzę więc co słychać na górze, a tam temperatura zatrzymała się na 72 stopniach, odpuściłem więc pierwsze 100ml. Próbuje zakręcić kranik, okazało się, że się nie da, bo jest popsuty. Skręciłem ile się dało - do stopnia w którym ledwo co kapało i czekałem aż się temp. ustabilizuje. Po krótkim czasie temp. zatrzymała się na 70.5 stopnia i tak zeszło ok. 1l przezroczystego napoju o mocy 91%. Po jakimś czasie temp. wzrosla do ok. 73 stopni i tak trzymała się dopóki destylatora nie wyłączyłem z powodu braku czasu na dłuższe pędzenie (myślałem, że zejdzie o wiele szybciej, a alkohol spływał z szybkością max 5ml na minute).

Dodam jeszcze, że to co napsocilem miało niezbyt przyjemny zapach - drożdży, takiej typowej berbeluchy.

I tutaj nasuwają się trzy pytania.
Pytanie pierwsze - skąd tak niska temperatura na górze kolumny?
Pytanie drugie, czy przez temp. na górze nieprzekraczającą 73 stopni po odpuszczeniu pierwszych 100ml reszta alkoholu to metanol skoro temperatura na kegu wynosiła cały czas ok. 82 stopnie?
Pytanie trzecie. Dlaczego tak wolno? Z tego co czytałem ciecz powinna spływać z prędkością 25ml/min

Z góry dziękuję za odpowiedź, chciałbym dodać, że rozstrzasalem dużo różnych tematów i nie mogłem znaleźć konkretnej odpowiedzi.

przegab
50%
50%
Posty: 110
Rejestracja: 2015-04-23, 10:48

Re: Niska temperatura na kolumnie aabrate, metanol?

Post autor: przegab » 2020-03-26, 07:49

Nie przeczytałeś opisów podstaw prowadzenia procesu na Aabratku, skoro skupiasz się na tym górnym termometrze i chyba nie najlepszy sprzęt kupiłeś. Prowadzącym term. powinien być ten na 10 półce. Masz go w ogóle?
Bezwzględna temperatura mierzona jest w zbiorniku bo pokazuje ile alko zostało w baniaku, termometry na kolumnie służą do oceny stabilności procesu i pomagają nim regulować.
Zaworek odbiorczy powinien regulować płynnie przepływ i powinien zamykać się całkowicie! Albo jest uszkodzony albo fatalnej jakości. Mam przeczucie że reszta sprzętu też jest kiepska. Napisz co więcej o nim i wrzuć foty.

kubek103
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2020-03-25, 23:34

Re: Niska temperatura na kolumnie aabratek, metanol?

Post autor: kubek103 » 2020-03-26, 12:53

Wskaźnik temperatury mam tylko na Kegu i na szczycie kolumny. Ten na górze jest fatalnej jakości (jakiś tani elektryczny chińczyk), to fakt, ale po wypłacie będę się zbierał na nowy. Zaraz nad baniakiem jest miejsce na miedziane sprężynki, których jeszcze nie posiadam. Wyżej kolumna jest wypełniona wiórami ze stali nierdzewnej. Keg 30l tak jak wspomniałem wyżej. Kranik najprawdopodobniej jest popsuty, ale niedługo będę albo to zgłaszał albo osobiście wspawywał nowy. Dodatkowo jest założona na całą kolumnę otulina do termoizolacji rur. Kolumna jest Co do zdjęć, podepnę pod post wieczorem.

przegab
50%
50%
Posty: 110
Rejestracja: 2015-04-23, 10:48

Re: Niska temperatura na kolumnie aabratek, metanol?

Post autor: przegab » 2020-03-26, 13:26

Najpewniej gość widział aabratka tylko na zdjęciach i nie ma pojęcia jak na tym pracować. Nie wiadomo co jeszcze spartolił, np jak skonstuował głowicę i jeziorko, jak spawał i czy wytrawił spawy prawidłowo.
Jeśli Ci sprzedał kolumnę bez termometru na 10 półce i ze zwalonym zaworkiem to najlepiej zrobisz jak to mu oddasz.
Sam nic nie przerabiaj, bo jeśli nawet masz pojęcie o obróbce i spawaniu nierdzewki to nie wiesz jak skonstruować prawidłowo ten sprzęt.Lepiej zlecić to któremuś z konstruktorów z forum wieszając ogłoszenie w odpowiednim dziale.
Jak jesteś jednak doświadczonym spawaczem i masz warsztat pod nierdzewkę to po lekturze forum i pytaniach do doświadczonych kolegów wyspawasz sobie sprzecik bez problemu.


Awatar użytkownika
robert4you
80%
80%
Posty: 432
Rejestracja: 2016-04-01, 10:24

Re: Niska temperatura na kolumnie aabratek, metanol?

Post autor: robert4you » 2020-03-26, 14:46

Jakiś cudowny sprzęt. Metanol z cukru wyprodukował.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

==================================================
Moja wersja sterownika forumowego - sterowanie kolumny telefonem:
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?f=11&t=6419

UWAG: Potrzebujesz sterownika lub termometru , napisz PW !!!

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Niska temperatura na kolumnie aabratek, metanol?

Post autor: magas » 2020-03-26, 16:12

Termometr na 10 półce bardzo pomaga, ale musicie szukać problemu w innych miejscach, bo kiedyś wszyscy robiliśmy bez niego, był w głowicy i kto lubił owocówki miał w zbiorniku. Przyczyn niskiej temperatury na głowicy może być wiele, każda z nich to błędy konstrukcyjne, trzeba popatrzeć jak zmieniają się temperatury, jak reaguje np na wodę ze skraplacza.

Awatar użytkownika
ernoliko
101%
101%
Posty: 273
Rejestracja: 2009-05-18, 00:18

Re: Niska temperatura na kolumnie aabratek, metanol?

Post autor: ernoliko » 2020-03-26, 18:09

Wywal zaworek jeżeli dobrze nie działa.
Te metalowe wióry jako wypełnienie też wywal, jak nie masz na razie kasy na sprezynki pryzmatyczne to z braku laku daj zmywaki nierdzewne.
Jeżeli leciało 91% to rzeczywiście jest coś nie tak.
W głuchej puszczy, przed chatką leśnika, Drużyna diabołów stanęła zielona; A u wrót stoi brać bimbrownicza, Tam w izdebce Marian wszak kona.

kubek103
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2020-03-25, 23:34

Re: Niska temperatura na kolumnie aabratek, metanol?

Post autor: kubek103 » 2020-03-26, 20:21

Wygląda to mniej więcej tak:

Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
robert4you
80%
80%
Posty: 432
Rejestracja: 2016-04-01, 10:24

Re: Niska temperatura na kolumnie aabratek, metanol?

Post autor: robert4you » 2020-03-26, 20:35

To złomu kupa bo operator dupa.
Wywal wióry, włóż zmywaki i będzie dobrze. Ale zacznij od czytania forum bo nic z tego nie będzie i nawet z prawidłowym ułożeniem zmywaków nie dasz sobie rady. Cała potrzebna ci na razie wiedza jest na tym forum.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

==================================================
Moja wersja sterownika forumowego - sterowanie kolumny telefonem:
http://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?f=11&t=6419

UWAG: Potrzebujesz sterownika lub termometru , napisz PW !!!

Awatar użytkownika
zbyszko
101%
101%
Posty: 1787
Rejestracja: 2009-11-10, 20:36
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Niska temperatura na kolumnie aabratek, metanol?

Post autor: zbyszko » 2020-03-26, 21:57

He, he, he wywal to, wywal tamto, kupa złomu itp.
Dobre rady zawsze w cenie :D .
Czemu nikt nie pyta o podstawowe parametry?

@ kubek103
A ty kolego zapoznaj się z zasadą działania kolumny, potem dowiedz się po co masz termometry i jakie kupić żeby były miarodajne.
Sprzęt niskobudżetowy to mogę zrozumieć ale nie wytrawiony :stop tego już nie. Oddać do trawienia temu kolesiowi co to spawał.
Wypełnienie jeśli jest dość drobne można ubić na maksa i będzie na razie.Tam gdzie masz miejsce na miedź wsadź zmywaki.
Doczytaj o:
- mocy grzania (regulator)
- zalewaniu kolumny
- pracy pod progiem zalania
Powodzenia.
czytam nie pytam

kubek103
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2020-03-25, 23:34

Re: Niska temperatura na kolumnie aabratek, metanol?

Post autor: kubek103 » 2020-03-27, 08:05

Dziękuję za rady. Jeszcze jedno pytanie, czy ten "alkohol", który się wyprodukował do czegoś się nadaje?

Awatar użytkownika
Benek
101%
101%
Posty: 239
Rejestracja: 2005-12-25, 10:51
Lokalizacja: Mazury

Re: Niska temperatura na kolumnie aabratek, metanol?

Post autor: Benek » 2020-03-27, 11:51

Jak ci nie pasuje smakowo, to zawsze możesz go puścić ponownie.

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Re: Niska temperatura na kolumnie aabratek, metanol?

Post autor: magas » 2020-04-11, 16:17

Dokładnie jak napisał Benek, puść go raz jeszcze tylko rozrób tak myśle do 25%, jak zaworek nie trzyma to zagnij wężyk na 30-40 minut podczas stabilizacji, by nic nie leciało.


Ostatnio przesunięty w górę 2020-04-11, 16:17 przez: kubek103.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości