Destylator z alledrogo - zapytanie

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
mr.marek
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2020-05-15, 11:01

Destylator z alledrogo - zapytanie

Post autor: mr.marek » 2020-05-15, 11:34

Witam wszystkich forumowiczów.

Na wstępie zaznaczę, że jestem totalnym amatorem, wręcz laikiem. Przede mną dużo nauki...
Niemniej już w tym momencie chciałbym zapytać Was co sądzicie o kolumnie z aukcji poniżej:
https://allegro.pl/oferta/destylator-al ... 8944586728

Cel: absolut, a z czasem eksperymentowanie z jakimiś smakami, ewentualnie coś ala whisky.

Wychodzę z założenia, że pomimo mojej obecnie małej znajomości tematu, wolę od razu kupić sprzęt, nazwijmy to "lepszy", umożliwiający rozwój w tej materii i wytwarzanie różnego rodzaju trunków.

Nie zgadzam się w żadnym aspekcie życia z teoriami typu: na początek kup sobie "xxx", a potem jak się ogarniesz "yyy". Mówiąc przewrotnie, nie stać mnie na półśrodki i ciągłą zabawę w zmienianie "sprzętów".

Pozdrawiam,
Marek

polar
50%
50%
Posty: 132
Rejestracja: 2011-04-29, 14:22

Re: Destylator z alledrogo - zapytanie

Post autor: polar » 2020-05-15, 13:00

To ja powiem przewrotnie...zacznij od nauki a nie od wyboru sprzętu. Każda inna droga zaprowadzi cię na bezdroża tej zabawy.

mr.marek
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2020-05-15, 11:01

Re: Destylator z alledrogo - zapytanie

Post autor: mr.marek » 2020-05-15, 13:39

W tym rzecz, że wolę się uczyć na "żywym organizmie".
Proszę o wypowiedzi stricte dotyczące zalinkowanego "sprzętu".

Szlumf
90%
90%
Posty: 629
Rejestracja: 2013-05-24, 00:54
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Destylator z alledrogo - zapytanie

Post autor: Szlumf » 2020-05-15, 14:21

Poproś sprzedawcę o więcej danych. Średnice elementów, wydajność, osiągany %, rodzaje półek, zakres mocy grzania itp. Na pierwszy rzut oka to moim zdaniem absolutu na tym nie uzyskasz.

Egon777
20%
20%
Posty: 28
Rejestracja: 2019-05-12, 20:12
Lokalizacja: Kraków

Re: Destylator z alledrogo - zapytanie

Post autor: Egon777 » 2020-05-15, 19:43

Może zobacz na stronę: https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... 24074.html Zawsze jak ogarniasz temat i masz jakiś warsztat możesz sam sobie cos z miedzi zrobić, wyjdzie o wiele taniej.

Awatar użytkownika
Benek
101%
101%
Posty: 239
Rejestracja: 2005-12-25, 10:51
Lokalizacja: Mazury

Re: Destylator z alledrogo - zapytanie

Post autor: Benek » 2020-05-15, 20:36

Nie stać cię na półśrodki, to tym bardziej zacznij od zdobycia wiedzy, a to "coś" odpuść sobie.

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Destylator z alledrogo - zapytanie

Post autor: NeRWuS » 2020-05-15, 20:49

Pierwszy raz widzę coś takiego - znaczy się widziałem na AliExpress coś podobnego, ale wydało mi się to totalną abstrakcją. Patrząc na aukcję nasuwa mi się kilka pytań:
Chłodnica przed sprężynkami miedzianymi?
"Odur out adaptor"?
i te teksty pokroju, że to jest "marzenie każdego miłośnika destylacji" - no chyba niejeden przyzna, że nie jest to jego szczyt marzeń, a te teksty działają na mnie jak płachta na byka.
jednocześnie to jest LM/VM - to po co producenci "normalnych" kolumn robią jedno albo drugie?
ta cała "chłodnica schody" jest potrzebna? W sensie wystarczy użyć rurki karbowanej w środku albo upakować rurkę na kształt spirali?
Czy "znormalizowane złącza" są znormalizowane dla (w sensie są to złącza tri-clamp) czy należy rozumieć, że po prostu w całym sprzęcie są takie same? Bo jeśli to drugie to potem jesteś skazany na ewentualny "rozwój" jedynie u swojego producenta. I to pod warunkiem, że on nie "zniknie" albo że będzie z czasem miał inne złącza. Jednak czekaj - pisałeś, że "nie stać Cię na półśrodki i ciągłą zabawę w zmienianie "sprzętów"." To w takim razie tym bardziej powinieneś zainwestować w rozwiązania bardziej "powszechne" i znane.

W ogóle im dłużej to czytam, tym bardziej wygląda mi to na wielki chwyt marketingowy, a nie na jakąś wielką rewolucję. Podają oni wszystko, tylko nie istotne parametry: nie ma średnic kolumny, nie ma czy to w ogóle ma zbiornik, jak ma się kwestia z wypełnieniem.
To jakby ktoś chciał Ci wcisnąć auto, które (z wyglądu) widzisz pierwszy raz na oczy. Pytasz się sprzedającego o markę, model czy parametry, a on Ci mówi "Panie drogi, klimę on ma, podgrzewane fotele on ma, ładne alufelgi ma, a Pan się pytasz o takie podstawy? To nie ma co się zastanawiać - trzeba brać" Tylko by się potem nie okazało, że potem Twoje "auto" się nie okazało, że jest bez silnika albo bez opon :)

Jak na moje oko to ja bym tego nie wziął - na tej aukcji nic nie ma napisane, co powinno być. Nie ma ŻADNYCH parametrów, a jedynie "ochy i achy" jaki to sprzęt jest super. A Tobie (autorze pytania) radzę dużo poczytać, bo uczenie się w praktyce to jedno, ale mimo wszystko musisz słuchać trochę ludzi z większym doświadczeniem (broń Boże nie pisze o sobie, a ogólnie o tym forum i o wiedzy, jaka już od dawna tutaj jest) bo w innym wypadku Twoja nauka poprzez praktykę skończy się jednym z trzech scenariuszy:
a) stwierdzisz, że to całe "bimbrowanie" to ch@j nie robota i sprzęt pójdzie w kąt, albo sprzedasz (co raczej nie będzie łatwe, bo kupisz "dziwoląga"
b) stwierdzisz, że Twój "absolut" o którym pisali niekoniecznie jest taki dobry i będziesz chciał coś lepszego
c) będziesz się cieszyć, z tego co ta maszynka produkuje - ale jest to wersja NAJGORSZA. Zapytasz dlaczego - a no dlatego, że będziesz żyć przez całe życie w niewiedzy o ile Twój urobek mógłby być lepszy jakbyś zainwestować w "normalną" kolumnę rektyfikacyjną, a nie w sprzęt kosmiczny :)

Nie obrażaj się, że każdy mówi, że ten sprzęt nie jest dobry - każdy chce jak najlepiej dla Ciebie. I nie zawsze jest sens dyskutować - jak się idzie do jakiegoś specjalisty po radę, to się nie neguje jego zdania, tylko mu ufa. Jakbym miał iść i stwierdzić, że specjalista się nie zna to po co szedłem?
Dlatego miej też trochę wyrozumiałości i zrozumienia dla nas :)
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

mr.marek
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2020-05-15, 11:01

Re: Destylator z alledrogo - zapytanie

Post autor: mr.marek » 2020-05-15, 22:10

W porządku Panowie...
Dziękuję wszystkim za podjęcie tematu, a w szczególności NeRWuS'owi :), który poświęcił sporo swojego prywatnego czasu by przedstawić rzeczową argumentację.
Jeszcze raz dzięki NerWuS!

Biorąc pod uwagę Wasze sugestie przedstawię może inaczej moje zapytanie...

Być może pomyślicie, że jestem uparty jak osioł. Możliwe, nie przeczę... Wiem wszakże, że teoria i wiedza książkowa to nie to samo co praktyka. W swojej branży znam wielu genialnych teoretyków, którzy przy realizacji danego zadania w rzeczywistości szybko polegali. Nad teoretyczną widzę, cenię mimo wszystko praktykę. Chcę ćwiczyć, jak wcześniej napisałem, na "żywym organizmie". Chcę wiedzieć, że jeżeli coś mi nie wychodzi, to jest to tylko moja wina, a nie ograniczenie przez sprzęt. Przy takiej świadomości na pewno się nie zniechęcę.

Warsztatu własnego nie mam niestety. Muszę polegać na gotowych rozwiązaniach.

Może więc doradzicie w którą stronę pójść? Co kupić gotowego, by w miarę wtajemniczania się w tajniki móc po prostu rozbudowywać, zamiast wymiany całości, zakupiony sprzęt?

Na pierwsze rzuty tylko czysty ze stopniowym dążeniem do osiągnięcia tzw. absolutu. Ale też bez przesady, nie mam jakiegoś nadzwyczajnie czułego gardła, drobnych różnic smakowych nie odczuję :).

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Re: Destylator z alledrogo - zapytanie

Post autor: Citizen Kane » 2020-05-16, 00:57

Będziesz robił gęste?

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Destylator z alledrogo - zapytanie

Post autor: NeRWuS » 2020-05-16, 03:14

Przede wszystkim musisz podać wytyczne:
Oprócz pytania z posta wyżej (czy gęste nastawy z owocami i zacier razem z śrutowanym zbożem) bo smaki" można zrobić z gęstego i rzadkiego
Grzanie elektryczne czy gazowe (najlepiej dwa obwody bo przy rozgrzewaniu można grzać z mocą nawet powyżej 6kW).
Wysokość pomieszczenia
Stopień automatyzacji
Ilość czasu jakim możesz poświęcić na jeden proces
Pojemność zbiornika albo wielkość nastawu jaki jednorazowo chcesz zrobić.
I (chyba najważniejsze) budżet
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

Feared00
10%
10%
Posty: 19
Rejestracja: 2014-01-15, 01:42

Re: Destylator z alledrogo - zapytanie

Post autor: Feared00 » 2020-05-16, 03:18

Absolutu każdy szuka ;)
Najpierw określ dokładnie to czego chcesz (poczytaj forum), potem zmierz wysokość pomieszczenia, sprawdź instalację elektryczną (czy wytrzyma - BHP przede wszystko). Potem skontaktuj się z konstruktorem i będziesz miał "uszyty" sprzęt na miarę.

mr.marek
0%
0%
Posty: 4
Rejestracja: 2020-05-15, 11:01

Re: Destylator z alledrogo - zapytanie

Post autor: mr.marek » 2020-05-22, 04:08

Przez kilka dni byłem nieobecny...
O matuchno, widzę, że nie akceptujecie jakichkolwiek "półśrodków".
Dobra, więc tak....
Tylko i wyłącznie "absolut" lub coś podobnego. Jak już go pozyskam, to zrobię sobie z nim inne rzeczy...
Pod względem elektrycznym poradzę sobie ze wszystkim, ewentualnie przerobię instalację :)
Wysokość pomieszczenia standardowa czyli coś około 2,5 m.

Wielkość nastawu...
No powiedzmy żeby to było około 2 L dobrej jakości produktu z jednego rzutu.

Ilość czasu jaki mogę poświęcić.
Całe weekendy, a w dni robocze popołudnia.
Niestety nie mam żony, ani dzieci... Mogę robić co chcę :)

Budżet....
Standardowo, im mniej, tym lepiej :) .
Jak wszakże widzę, tak się nie da...
Celowałem w 2 tysie z nadzieją, że zrobię z tym wszystko (link do aukcji z pierwszego postu). Po Waszych sugestiach chcę mieć sprzęt póki co tylko do "czyściocha".

Awatar użytkownika
NeRWuS
101%
101%
Posty: 403
Rejestracja: 2018-12-18, 23:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Destylator z alledrogo - zapytanie

Post autor: NeRWuS » 2020-05-22, 11:26

To nie do końca tak z tymi półśrodkami. Wyobraź sobie jakiś zakres od zera (braku destylacji) do mega dokładnego oczyszczenia i maksymalnej mocy urobku.
Należy wybrać sprzęt który pozwoli Ci na "złapanie" jak największego zakresu z przedziału. Stosunek jakości do ceny najlepiej chyba wychodzi w kolumnie rektyfikacyjnej (czyli np w Aabratku). Dzięki czemu to Ty grasz na sprzęcie jak chcesz a nie tańczysz jak Ci zagrają :)
Uzyskasz na nim zarówno minimalne oczyszczenie (poniekąd dające więcej aromatów) i względnie "wykastrowany" alkohol (bez wielu zapachów i posmaków - bijący na głowę większość wódek sklepowych).
O to nam chodzi - ale większość uważa coś w stylu: "ja ich nie będę słuchać... Oni są jak sekta jakaś... Oni nie potrafią pomóc, tylko reklamują wszystkim to samo..."
"Kto żyje w Polsce, ten w cyrku się nie śmieje"

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości