Pierwszy sprzęcik bluetoth

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
bluetoth
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2007-11-09, 03:10
Lokalizacja: Wielkopolska

Pierwszy sprzęcik bluetoth

Post autor: bluetoth » 2007-11-11, 03:44

Oto stało się, ślusarz który mi to skleja w całość zadzwonił z informacją że we wtorek odbiór!
Wcześniej kilka razy przeprowadziłem prostą destylację, lecz poznawszy ogromną różnicę jakościową własnej okowitki w stosunku do państwowej gorzałki nawet na tak skromnym sprzęcie (szybkowar z KO+chłodnica szklana), postanowiłem zgłębić tajniki rektyfikacji. Przez kilka tygodni przeczesywałem internet w poszukiwaniu opisów procesu, wzorów obliczeń a także projektów kolumn, trafiłem także na stronę vsop i starałem się rozgryźć konstrukcję ich aparatów na podstawie zewnętrznego wyglądu i skąpych opisów (całkiem sporo można wydedukować jeśli się uważnie poczyta na ich stronie). Efektem tego wszystkiego jest samodzielny projekt częściowo wzorowany na vsop a którego rysunek zamieszam poniżej.
Elementy:
1. grzałka 4KW
2. tyrystorowy regulator mocy
3. rurka pod czujnik temperatury
4. zawór bezpieczeństwa
5. wypełnienie z siatki miedzianej
6. wypełnienie ze sprężynek wolframowych
7. panel termometrów
8. zawór odbiorczy destylatu
9. zawór refluksu zewnętrznego
10. chłodnica szklana
11. zimne palce
12. rurka pod czujnik temperatury
Cały sprzęt jest wykonany ze stali KO a kolumna za pomocą kołnierza skręcanego na śruby umieszczona na beczce typu keg. Grzałka została zrobiona na zamówienie i jest to grzałka ceramiczna fi 45mm umieszczona w 2 calowej rurze z KO zasypanej piaskiem kwarcowym.
Niewątpliwym plusem zastosowania takiej grzałki jest duża powierzchnia styku z ogrzewaną cieczą oraz stosunkowo niska temperatura na styku grzałka-ciecz zmniejszająca ryzyko przypaleń cząsteczek stałych znajdujących się w zacierze, także w przypadku awarii i pracy grzałki "na sucho" nie ma ryzyka pożaru ani zapalenia się oparów. Grzałka sterowana jest poprzez regulator zbudowany na triaku, zapewniający płynną regulacją mocy od 5% do 100%. W dolnej części kolumny w ostatniej chwili zdecydowałem się zastosować 20cm wypełnienia z siateczki miedzianej ze względu na właściwości katalityczne miedzi oraz zbyt małą ilość głównego wypełnienia którym są 4mm sprężynki z drutu wolframowego. Na górze kolumny umieściłem tzw. "zimne palce" w ilości 4 sztuk, wykonane z rurki fi 16mm. Nie będąc jednak pewnym jak zachowa się ta kolumna w rzeczywistości a także aby mieć większe możliwości nastaw profilaktycznie dodałem także refluks zewnętrzny. Na rysunku nie jest to uwzględnione ale wylot wody z chłodnicy idzie na trójnik z zaworem którym można kierować wylot wody z częściowym lub całkowitym pominięciem zimnych palców, umożliwi to dodatkową niezależną od chłodnicy głównej regulacją przepływu wody przez zimne palce. Jeśli aparat zadziała prawidłowo to w planie na przyszłość mam wykonanie sterownika, wstawienie zaworu proporcjonalnego i zautomatyzowanie procesu.
We wtorek odbieram już poskładany aparat i myślę że pod koniec przyszłego tygodnia już będę wiedział czy był wart wywalenia ponad tysiąca złotych i nie omieszkam podzielić się wrażeniami. Czekam na opinie i sugestie a fotki gotowego aparatu oczywiście wrzucę.
Pozdrawiam,
bluetoth

[ Dodano: 2007-11-14, 17:47 ]
No i stało się!!! Odebrałem gotowy sprzęt od ślusarza i........ poraziło mnie. Zapłaciłem za wytoczenie kilku elementów i pospawanie wszystkiego 650zł, chciał 700zł ale 50 łaskawie urwał. Eeeech drogie te moje miasto jak diabli, z reguły opłaca się płacić dodatkowo za wysyłkę albo wsiąść w auto i jechać np. do Poznania bo tu jest zero konkurencji, praktycznie nic nie idzie kupić a jak już jest to drożyzna jak diabli. Zamówiłem dzisiaj w Italinox w Poznaniu zaworki, kolanka, końcówki węży itp. i do zapłaty włącznie z wysyłką będzie 117zł a to samo u mnie miało kosztować........ prawie 350zł :shock: No nic, ważne że już jest i jutro pewnie będę składał to du kupy.

[ Dodano: 2007-11-14, 23:06 ]
Przedstawiam pierwsze fotki jeszcze surowego sprzętu i niestety dopatrzyłem się pierwszych błędów firmy która mit o składała, a chodzi przede wszystkim o zbyt wysokie umieszczenie grzałki, które skazuje mnie na brykanie minimum kilkunastu litrów przy założeniu iż moc surówki nie przekracza 20% :(

[ Dodano: 2007-11-14, 23:54 ]
Poszłooooooo, nalałem około 20 litrów wody, dodałem środków czyszczących. Wrażenie jest niesamowite :D Te 4 kW mocy daje do wiwatu, jeszce parę minut i woda będzie wrzała, już widać parę wodną, ale jazda :)

[ Dodano: 2007-11-17, 03:28 ]
No i w końcu doczekałem się testowego uciągu :D Dzisiaj dotarła siatka miedziana i to był ostatni element mojej kolumny. Miałem zacier, takie popłuczyny po winie który jeszcze ciutke pracował, ale nie dałem już rady wstrzymywać, z 60 litrowego balona zlałem około 25 litrów, odpaliłem maszynerię i............. prawie padłem z wrażenia. Pierwszego litra nie badałem na zawartość % ale następny nie omieszkałem i..... alkoholomierz się utopił, no dobra, spuściłem drugiego litra i jak zaczął lecieć trzeci zbadałem na zawartość % i......... osłupiałem, bo...... nadal alkoholomierz się topił :D Nadmienię iż jechałem na max mocy, czyli 4KW, a to już nie przelewki. Zauważyłem iż pierwszego litra mimo dużego przepływu wody chłodnica dostawała czkawki,czyli muszę zrobić bardziej wydajną. W momencie jak piszę schodzi trzeci liter mocnego sprytu (jest prawie bezwonny) i się zastanawiam czemu zawdzięczam taki sukces.
Myślę iż to profesjonalne wypełnienie wypełnienie z wolframowych sprężynek zadziałało :D W/G obliczeń można na nim uzyskać około 30 półek!!!

[ Dodano: 2007-11-17, 04:15 ]
No i zakończyłem wybryk :D Obciągnąłem ponad 3 litry z około 25 litrów zacieru. Towar wyszedł w/g mnie nienaganny, tzn. bez smaku i zapachu praktycznie, a........ moc jest raczej ze mną :D Ogólnie ten zakup wolframowych sprężynek był raczej trafiony, w/g mnie to chyba jest optymalne wypełnienie. Jechałem na max, czyli 4KW a i tak uzyskałem ponad 3 litry sprytu około 95%z z około 25 litrów zacieru.

[ Dodano: 2007-11-17, 11:29 ]
No i jestem już po testach "organoleptycznych" :D Nie wiem co prawda jak powinien smakować absolut, ale to co uzyskałem w nocy chyba blisko absolutu stoi, smak ma bardzo łagodny, a zapach prawie nie ma, za to wali w dekiel jak diabli, ale....... kaczora także nie ma więc myślę iż uzyskany produkt ma wysoką jakość. Zawartości alkoholu nie mogę zmierzyć, bo kupiony w sklepie alkoholomierz ma podziałkę tylko do 85% a próba pomiaru skończyła się na tym że poszedł jak kamień w wodę i się po prostu utopił :D

[ Dodano: 2007-12-28, 04:32 ]
SZCZEGÓŁOWY OPIS PROCESU
No dobra, postanowiłem przeprowadzić proces z zegarkiem i ołówkiem w ręku aby sprawdzić faktyczne możliwości kolumny. Wypiszę to teraz punkt po punkcie i proszę o recenzje i rady.
1. Zacier: 25 litrów wody, 8 kg cukru, pół paczki drożdży Cobra 24, nastawiony 22.12.2007
2. Dzisiaj, t.j. 27/28.12.2007 wyciągam dobroć ze śmierdzącego badziewia
3. Godzina 23.12 - włączam aparaturę na pełną moc 4kW
4. Godzina 0.07 - zaczyna kapać, temp. głowicy 77, kega 90, zmniejszam moc na minimum
5. Godzina 0.15 - wylewam pierwsze 150 gram, temp. głowicy 78, kega 90, zwiększam moc
6. Godzina 0.34 - zleciało 1.5 litra o mocy 94-95, temp. głowicy 78, kega 91, zmniejszam moc grzałki
7. Godzina 0.53 - następny litr o mocy 90-91(za mały przepływ wody), temp. głowicy 80, kega 93, zmniejszam moc grzałki, zwiększam przepływ wody
8. Godzina 1.20 - następny litr o mocy 93-94, temp. głowicy 79, kega 95, zmniejszam moc grzałki
9. Godzina 1.58 - następny litr o mocy 95-96, temp. głowicy 79, kega 96
10. Godzina 2.34 - wykapało jeszcze 0.5 litra o mocy 94-95, temp. głowicy 80, kega 98, wyłączam aparaturę.
Uzyskałem łącznie 5 litrów spirytusu który po zmieszaniu i zmierzeniu procentów wykazał 93-94, czyli chyba nieźle. Zapach i smak tak jak poprzednio raczej łagodny.
Zauważyłem jednak poważny mankament mojej aparatury.... za małą wydajność chłodnicy, przy ustawieniu max mocy grzałki chłodnica nie nadąża odbierać destylatu, zapełnia sie nim cała wężownica a następnie cofa do kolumny co powoduje nagły spadek temperatury, muszę jechać na mniejszej mocy niż 4kW
Załączniki
kolumna.gif
(5.88 KiB) Pobrany 334 razy
IMG_0803.jpg
IMG_0802.jpg
IMG_0801.jpg
IMG_0800.jpg
IMG_0808.JPG
Ostatnio zmieniony 2007-12-28, 16:36 przez bluetoth, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
wieniu26
60%
60%
Posty: 206
Rejestracja: 2006-08-05, 15:05

Post autor: wieniu26 » 2007-12-28, 07:04

Zmniejszyłeś moc grzałki do minimum następnie systematycznie co jakiś czas zmniejszałeś moc grzania. Jeszcze jakoś nie pasują mi czasy w stosunku do ilości odbieranego wybryku. Coś tu jest nie tak.

Awatar użytkownika
bluetoth
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2007-11-09, 03:10
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: bluetoth » 2007-12-28, 12:52

wieniu26 pisze:Jeszcze jakoś nie pasują mi czasy w stosunku do ilości odbieranego wybryku. Coś tu jest nie tak.
To znaczy co jest nie tak? za wolno leci czy za szybko? bo czasy są takie w jakich faktycznie odbierałem miodzik, tak jak pisałem robiłem ten wybryk z zegarkiem i ołówkiem w ręku aby mieć możliwość porównania z aparatami innych forumowiczów.
Co do zmniejszenia mocy do minimum to tylko na czas odbierania przedgonów oczywiście, potem podkręciłem na max 4kW i zacząłem zmniejszać po odbiorze 1.5 litra.

Awatar użytkownika
wieniu26
60%
60%
Posty: 206
Rejestracja: 2006-08-05, 15:05

Post autor: wieniu26 » 2007-12-30, 05:57

Jak dla mnie to nie leci równo i o ile z refluxem robiłeś (co wskazuje moc wybryku) to dość duży odbiór i....
w punkcie 5 i 6 w ciągu 19 min nakapało 1,5l a już w 6 i 7 już tylko litr.
I w jakim celu ruszać moc grzania?

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2007-12-30, 06:37

wieniu26 pisze:I w jakim celu ruszać moc grzania?
Chyba dlatego:
bluetoth pisze:przy ustawieniu max mocy grzałki chłodnica nie nadąża odbierać destylatu, zapełnia sie nim cała wężownica a następnie cofa do kolumny co powoduje nagły spadek temperatury, muszę jechać na mniejszej mocy niż 4kW

Awatar użytkownika
wieniu26
60%
60%
Posty: 206
Rejestracja: 2006-08-05, 15:05

Post autor: wieniu26 » 2007-12-30, 07:14

Ok zwracam honor

Awatar użytkownika
bluetoth
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2007-11-09, 03:10
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: bluetoth » 2007-12-30, 12:49

Z tym zapełnianiem chłodnicy to chyba znalazłem wąskie gardło/gardła :D Prawdopodobnie nie jest nim sama chłodnica ale przewężenia w króćcu na wąż i/lub w zaworku odbioru.
P.S.
Życzę całej kapiącej braci szampańskiego Sylwestra i Szczęśliwego Nowego Roku.

Robifire

Post autor: Robifire » 2008-01-01, 18:36

Jeśli można to prosiłbym o podanie wymiarów fi kolumny oraz jej dl.
No i z jakiej stali KO (nr) bo jak zacząłem szukać to jej typów jest tyle, ze zgłupiałem ...
Gratulacje wykonania i sukcesu.
Większe zdjęcie gdzie widać kilka istotnych szczegółów mile widziane.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2008-01-02, 11:43

Witam!
Bluetoth, nie masz/nie będziesz miał problemów z brakiem odpowietrzenia?; nie widzę połączenia z atmosferą (odpowietrzenia) za chłodnicą? Na schemacie też nie widzę, radzę Ci to dorobić. I dodatku są dwa zawory (ja mam jeden, refluks zawsze otwarty), może się zdarzyć, że oba będą przez np. nieuwagę zamknięte - choć wystarczy tylko zawór odbioru i może być nieciekawie, a również gdyby zawiodło chłodzenie z dowolnego powodu podczas przerwy w osobistym nadzorze - a to się zdarza.
I czy nie przeszkadza w niczym brak syfonu na refluksie?
Pytam, bo układ (oprócz zimnych palców i pojedyńczego zaworu) mam identyczny ideowo, ale dla bezpieczeństwa zrobiłem pionową 150mm rurkę wyrównania ciśnienia za chłodnicą i zasyfonowałem refluks, ok. 50mm wysokości słupa cieczy.
Przy pierwszej próbie, po ustabilizowaniu układu kolumna zadziałała modelowo, sterowanie procesem regulatorem PID opracowanym przez Inżyniera - to super układ.
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
bluetoth
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2007-11-09, 03:10
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: bluetoth » 2008-01-17, 18:41

Szczerze mówiąc nie wpadło mi do głowy z tym odpowietrzaniem, zaś co do syfonu na refluksie to pomyślałem o tym po fakcie ale już pewnie nie będę tego ruszał bo ten zewnętrzny refluks dałem tak na wszelki wypadek, jednak po starcie aparatury okazało się iż do uzyskania max % wystarcza sam refluks wewnętrzny.

Awatar użytkownika
peace
40%
40%
Posty: 64
Rejestracja: 2007-11-24, 18:25
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: peace » 2008-01-19, 12:36

witaj bluetoth,
mógłbyś napisać coś więcej na temat tej grzałki?
- jakiej firmy (ile kosztowała)
- jak uszczelniłeś ją w tej rurze 2"

Awatar użytkownika
bluetoth
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2007-11-09, 03:10
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: bluetoth » 2008-01-19, 18:31

Zamówiłem ją TUTAJ a kosztowała niecałe 200zł. Grzałka na wałku ceramicznym umieszczona w rurze z KO, zasypana specjalnym piaskiem kwarcowym. Rura oczywiście wyposażona w gniazdo z gwintem 1.5 cala oraz przyłącze elektryczne w osłonie. W takiej postaci ją odebrałem, więc wystarczyło tylko wspawać w keg-a tuleję z gwintem wewnętrznym i wkręcić grzałkę (uszczelka też była w komplecie).

Awatar użytkownika
ded
20%
20%
Posty: 20
Rejestracja: 2008-10-22, 22:05
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: ded » 2008-11-05, 02:53

Gdzie kupiles sprezynki wolframowe i jaka jest ich cena??

Awatar użytkownika
gigant
50%
50%
Posty: 164
Rejestracja: 2007-12-17, 19:29
Lokalizacja: LC

Post autor: gigant » 2008-11-05, 06:38

a mnie interesują te termometry ( gdzie i za ile)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości