Zaczynam budować, ale nie do końca wiem jak!!!

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
Awatar użytkownika
kacper
50%
50%
Posty: 136
Rejestracja: 2007-04-12, 20:07

Zaczynam budować, ale nie do końca wiem jak!!!

Post autor: kacper » 2008-05-29, 23:01

Witam Panów kapaczy, po długiej przerwie-spowodowanej sprawami zawodowymi.
mam materiał na budowę kolumny, hura!!!!!
kana z nierdzewki ( 25 l. od dojarki)
rura nierdzewka fi-50mm dł 1,5 m
kształtka z kołnierzem do połączenia w/w rury z kaną
zdejmowany dekiel zamykający rurę od góry z dospawanym na szczycie trójnikiem do termometru i odprowadzenia par do chłodnicy-wszystko z nierdzewni.
niestety w chwili obecnej dysponuję szklana chłodnicą -w planach mam kręcenie chłodnicy z rurki nierdzewki fi 10 mm.
Panowie proszę poradźcie mi, jaki rodzaj kolumny jest łatwiejszy i bardziej niezawodny w eksploatacji. czy z zastosowaniem zimnych paluchów ( ile szt z rurki nierdzewki o fi wewn 8 mm fi zews 10 mm???),
czy lepiej zastosować system zaworowy z refluksem powrotnym????. jeżeli proponujecie system zaworowy, to w którym miejscu 1,5 m. rury należy umiejscowić powrót???, uwzględniając późniejsze wykonanie chłodnicy poziomej
pozdrawiam Kacper

Awatar użytkownika
tomy
70%
70%
Posty: 317
Rejestracja: 2006-04-21, 16:11
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Zaczynam budować, ale nie do końca wiem jak!!!

Post autor: tomy » 2008-05-30, 00:16

kacper pisze:....jaki rodzaj kolumny jest łatwiejszy i bardziej niezawodny w eksploatacji. czy z zastosowaniem zimnych paluchów ( ile szt z rurki nierdzewki o fi wewn 8 mm fi zews 10 mm???), czy lepiej zastosować system zaworowy z refluksem powrotnym????....
Wiesz, tak to się nie da. Jedni powiedzą że palce to jedyna słuszna droga, a inni że najlepiej bez zimnych paluchów. Obie metody mają swoje zalety i wady. Ja nigdy nie stosowałem zimnych palców, od samego początku był to refluks zewnętrznyj, jak to określiłeś zaworowy. Dlaczego? Po prostu stwierdziłem że przy refluksie zewnętrznym jestem w stanie dokładnie ustawić ilość destylatu wracającego do kolumny. Natomiast przy zimnych paluchach no niestety już się tak nie da. Ale to tylko moje zdanie w tym temacie.
kacper pisze:....jeżeli proponujecie system zaworowy, to w którym miejscu 1,5 m. rury należy umiejscowić powrót?....
Ja wstawiłem powrót na 2/3 wysokości wypełnienia. Dlaczego? Miałem możliwość "podejrzeć" przy pracy kilka fabrycznych destylatorów. Były to maszyny Włoskiej produkcji i wszystkie miały właśnie tak rozwiązany powrót. Co prawda pewien (nie młody już) Niemiec usiłował mi wytłumaczyć dlaczego jest to 2/3 a nie np. 2/7. Kłopot jedynie w tym że ja po Niemiecku ni w ząb, a Hans podobnie z Angielskim. Ale po kilku miarkach świeżego destylatu jabłkowego umiejscowienie refluksu i tak przestało mieć jakiekolwiek znaczenie :D .

człowiek
50%
50%
Posty: 131
Rejestracja: 2008-03-04, 23:09

Post autor: człowiek » 2008-05-30, 01:06

kacper według mnie, to "pomysł na..." Kolegi AAbratka
jest konstrukcją skończoną i doskonałą. "To mówiłem ja, człowiek" :D

Awatar użytkownika
Svazy
50%
50%
Posty: 122
Rejestracja: 2008-01-10, 22:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Svazy » 2008-05-30, 07:50

Zawczasu uprzedzam ze uszczelka w kance od dojarki działa przy podciśnieniu, wiec będziesz musiał ten problem jakoś rozwiązać...

Awatar użytkownika
Tofi
100%
100%
Posty: 1863
Rejestracja: 2006-01-05, 00:36
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Kontaktowanie:

Post autor: Tofi » 2008-05-30, 11:08

Na początek proponuje glowice nixone-stone - chyba najprostsza w obsłudze, apóźniej będziesz mógł kombinować z zaworami i zimnymi palcami.
Konstytucja RP - Art. 54. 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Awatar użytkownika
kacper
50%
50%
Posty: 136
Rejestracja: 2007-04-12, 20:07

Post autor: kacper » 2008-05-30, 14:39

serdeczne dzięki Panowie za pomoc. faktycznie nie pomyślałem o uszczelce na kanie!!!!
"Svazy"- a jak Ty rozwiązałeś ten problem???
"człowiek"- masz zupełną rację, sprzęt AAbratka jest świetny- powinien go opatentować.
"tomy"- napisałeś, ze u ciebie powrót refluksu znajduje sie 1/3 poniżej górnej granicy wypełnienia- kurde nie bardzo mogę pojąć jaki wpływ na jakość destylatu ma ta część wypełnienia znajdująca się powyżej powrotu????
Tofi -dzięki-

przy rozważaniu opcji z zimnymi palcami,czy do kolumny o dł 1,5 m, wystarczą 3 szt. z rurki fi zewn 8 mm. myśle, ze lepiej teraz je wspawać a wcale nie muszę ich później podłączać, chyba ze mi się odmieni.

pozdr Kacper

Awatar użytkownika
Svazy
50%
50%
Posty: 122
Rejestracja: 2008-01-10, 22:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Svazy » 2008-05-30, 15:17

Osobiście mam kega i kolbę szklaną, natomiast mój kolega urzył kanki od dojarki. Z tego co wiem ostatecznie dospawał mufę...
Ostatnio zmieniony 2008-06-07, 11:13 przez Svazy, łącznie zmieniany 1 raz.

Gucio
40%
40%
Posty: 98
Rejestracja: 2008-01-24, 11:07
Lokalizacja: Eart

Post autor: Gucio » 2008-05-30, 16:37

Witam
@Kacper
Daj co najmniej 6 szt fi 8, tak żebyś mógł uzyskać pełny powrót( pomocne a wręcz niezbędne przy zalewaniu kolumny na początku. Jednak jeśli masz możliwość to fi 14 lub więcej. wtedy powinno wystarczyć 3 szt. bodajże kolega Kitaferia ma fi 17. Niedawno gdzieś o tym pisane było. Ja mam 3 szt. fi 8 , niestety stanowczo za mało( spore zużycie wody).
pozdrawiam Gucio

Awatar użytkownika
kacper
50%
50%
Posty: 136
Rejestracja: 2007-04-12, 20:07

Post autor: kacper » 2008-05-30, 20:54

Witam Panów
"Svazy"-też myślałem do dospawaniu mufy, kurde ale już nie mam dostępu do gazowego, czy elektrycznie-elektrodami do nierdzewki może być???
"Gucio"-serdeczne dzięki !!krótkie, konkretne wytłumaczenie
pozdrawiam
Kacper

Awatar użytkownika
kitaferia
101%
101%
Posty: 2265
Rejestracja: 2007-09-04, 15:16
Lokalizacja: EuroSojuz

Post autor: kitaferia » 2008-06-01, 18:55

Gucio pisze:Witam
@Kacper
Daj co najmniej 6 szt fi 8, tak żebyś mógł uzyskać pełny powrót( pomocne a wręcz niezbędne przy zalewaniu kolumny na początku. Jednak jeśli masz możliwość to fi 14 lub więcej. wtedy powinno wystarczyć 3 szt. bodajże kolega Kitaferia ma fi 17. Niedawno gdzieś o tym pisane było. Ja mam 3 szt. fi 8 , niestety stanowczo za mało( spore zużycie wody).
Gwoli scisłości lekko sprostuję ;)

Kolega a_priv ma 4 palce Φ 17 mm, ja mam 4 palce Φ 14 mm/ 1mm. Czym cieńsza ścianka palców tym lepiej, warto "zdjąć" z grubości do ścianki 0.5 mm, oprócz miejsc spawów. Ważne, aby uzyskać 100% powrotu - przydaje się.
Kolega Gucio mam rację małą średnica i mało placów to dużu wody.
Ostatnio zmieniony 2008-06-01, 21:59 przez kitaferia, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
lopes
101%
101%
Posty: 273
Rejestracja: 2006-01-08, 19:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lopes » 2008-06-01, 21:49

witam
Ja w moim ,,sprzęcie" mam 3 zimne palce z rurek tych co są w kegu(nie znam średnicy) ale nigdy ich jeszcze nie wykorzystałem ponieważ mam jeszcze sterowanie zaworowe dodatkowo i z niego głównie korzystam. Średnica kolumny 2.5"
pozdro

Awatar użytkownika
kacper
50%
50%
Posty: 136
Rejestracja: 2007-04-12, 20:07

Post autor: kacper » 2008-06-01, 22:48

Witam Panowie dziękuję za pomoc.
Za 2 tygodnie załatwiam ( kupuję ) części składowe chłodnicy z nierdzewki
i zaczynam działać.
kurde system z zimnymi palcami jest trochę skomplikowany w zastosowaniu. ale czego się nie robi dla końcowego efektu
pozdr Kacper

Awatar użytkownika
destylatek
101%
101%
Posty: 202
Rejestracja: 2008-02-18, 14:17
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie

Post autor: destylatek » 2008-06-02, 13:35

człowiek pisze:kacper według mnie, to "pomysł na..." Kolegi AAbratka
jest konstrukcją skończoną i doskonałą. "To mówiłem ja, człowiek" :D
Człowiek ma rację prostrza w budowie i jeszcze prostrza w obsłudze, a daje już za pierwszym razem 96% pod warunkiem że się nie będziesz spieszył ok 1L/h.

Awatar użytkownika
Astemio
101%
101%
Posty: 2144
Rejestracja: 2006-12-28, 12:29

Post autor: Astemio » 2008-06-02, 14:11

Witam!
Każdemu, kto zabiera się za wykonanie prostej kolumny, szczerze doradzam aby zbudował ją na zasadzie głowicy Nixona-Stone'a z refluksem zaworowym, obojętne: wewnętrznym, czy zewnętrznym, bez zimnych palców i deflegmatora.
Czy to będzie wzór "Abratek", czy inna odmiana, np. pionowa - zależy od ilości miejsca, chęci, umiejętności i poczucia estetyki, a o gustach się nie dyskutuje.
Chłodzenie ustawia się wtedy tak, aby cała para została skroplona, z nadmiarem - odpada dobieranie wydajności chłodzenia zimnych palców (a to może się wahać wskutek zmiennego ciśnienia w instalacji, szczególnie lokalnej).
Dobiera się tylko potem stopień refluksu - taka sama procedura, co przy zimnych palcach - i gotowe, można jechać.
Ja dodatkowo mam okno, przez które doskonale widzę stróżkę refluksu - kolumna jest po prostu szklana, ocieplona pianką oprócz krótkiego odcinka u góry - i mogę sobie ustawiać stosunek refluks/odbiór w przybliżeniu, "na oko", bez pomiarów i kontrolować proces na bieżąco: refluks się zmniejsza, to zmniejszam odbiór.
Wraca strugą, to odbiór ustawiam np. 3-2 krople na sekundę - takie okienko to, jak dla mnie, super sprawa. Zawsze mogę zrobić pomiar i ustawić w/g niego, ale efekty ustawienia "na oko" są tak znakomite, że nie chce mi się - bo po co?
Najlepszym miernikiem nieskończoności jest ludzka głupota i arogancja.

Awatar użytkownika
kacper
50%
50%
Posty: 136
Rejestracja: 2007-04-12, 20:07

Post autor: kacper » 2008-06-02, 20:46

Dzięki Astemio właśnie takiego wytłumaczenia potrzebowałem.
pozdrawiam
Kacper

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości