Rakija z winogron

Przepisy, porady na zaprawianie alkoholu i wyrób nalewek
Awatar użytkownika
_Andrzej_
10%
10%
Posty: 13
Rejestracja: 2009-01-08, 23:01
Lokalizacja: Warszawa

Rakija z winogron

Post autor: _Andrzej_ » 2009-01-21, 10:49

Kategoria trochę nie bardzo, ale trudno - lepszej chyba do mojego tematu nie znajdę, więc do sedna.
Będąc w Chorwacji miałem okazję popróbować kilku odmian troszkę lepszej rakiji z winogron. Nie tam jakiś zwykły chłam wciskany turystom na bazarkach i w portach, ale naprawdę zacny trunek wyrabiany przez lokalnych speców. Oczywiście "Master" nie zdradził żadnych tajnych szczegółów, poza tym co wszyscy wiedzą i co jest wspólne dla wszystkich tego typu trunków. Natomiast wg mnie jednym z "bajerów" owych rarytasów były przyprawy dodawane do nastawu (tak też wynikało pośrednio z rozmowy).

I tu pytanie do Was. Macie pojęcie jakich aromatów można dodać przed destylacją? Ja tam chyba czułem nutkę anyżu i trochę "trawiastych" aromatów. Oczywiście te dodatki były naprawdę symboliczne - tak że nie przytłumiały charakteru winogron, a tylko go podkreślały i lepiej eksponowały, a przy tym napitek był łagodniejszy dla podniebienia niż zwykła czyściocha. Czekam na Wasze opinie i podpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 2009-01-21, 16:43 przez _Andrzej_, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam

Andrzej

Awatar użytkownika
adwokat
101%
101%
Posty: 639
Rejestracja: 2006-01-05, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów / Kraków

Post autor: adwokat » 2009-01-21, 11:17

Witam.

Będąc na Bałkanach widziałem, jak się Rakije robi, ale tylko fazę destylacji. Wywar po destylacji faktycznie pachniał anyżkiem (i martwymi drożdżami). Anyż stosuje się tam powszechnie jako przyprawę do rakiji, zwłaszcza tej pośledniejszej. Możliwe, że był dodany do nastawu (to by tłumaczyło zapach wywaru).

Przywiozłem sobie stamtąd trochę tego anyżu i stosuję go jako do aromatyzowania wódek (jako wyciąg spirytusowy) obok innych wyciągów. Aromat genialny, nie taki jak "olejek anyżowy" ze sklepu.

Co do trawiastych aromatów, czasem na dno kotła daje się warstwę słomy, żeby nie przywierało do dna. Może też pochodzić z szypułek winogron użytych do wyrobu nastawu.

To tyle, co mi się nasuwa na myśl. Oczywiście, jeśli to był trunek "dla wybranych" to na pewno nie była to świerzyzna. Musiał poleżeć trochę, zanim znalazł się na stole. Rakije leżakuje się w beczkach dębowych lub morwowych. Morwa daje destylatowi zielonkawe zabarwienie.

Pozdrawiam.

adwokat
Pozdrawiam. adwokat

Awatar użytkownika
_Andrzej_
10%
10%
Posty: 13
Rejestracja: 2009-01-08, 23:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: _Andrzej_ » 2009-01-23, 11:06

Czyżby tylko dwóch miłośników rakiji było na tym forum??? :(
Pozdrawiam

Andrzej

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2009-01-23, 12:12

@_Andrzej_

Ja np. nie jestem amatorem rakiji. Z winogron preferuję grappę. Dla mnie rakija jest zbyt mocno bimbrowata w pejoratywnym znaczeniu tego słowa.
pzdr

Awatar użytkownika
_Andrzej_
10%
10%
Posty: 13
Rejestracja: 2009-01-08, 23:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: _Andrzej_ » 2009-01-24, 22:52

a_priv pisze:@_Andrzej_

Ja np. nie jestem amatorem rakiji. Z winogron preferuję grappę. Dla mnie rakija jest zbyt mocno bimbrowata w pejoratywnym znaczeniu tego słowa.
pzdr
A tak na marginesie - jakie są główne różnice w produkcji grappy i rakiji? Tzn. na etapie nastaw/(zacier?) i podczas destylacji?
Pozdrawiam

Andrzej

Awatar użytkownika
a_priv
100%
100%
Posty: 3144
Rejestracja: 2006-08-25, 08:30

Post autor: a_priv » 2009-01-25, 10:23

@_Andrzej_
Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że rakija to ogólnie wódka owocowa w regionie Bałkańskim, a grappa to destylat z wytłoczyn winogronowych, rozcienczony do 40%-50% i starzony przez około rok w beczce dębowej. Ponadto rakije zawierają różne dodatki, a grappa nie.

pzdr

Awatar użytkownika
adwokat
101%
101%
Posty: 639
Rejestracja: 2006-01-05, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów / Kraków

Post autor: adwokat » 2009-01-25, 11:18

Witam.

Tak dla jasności, to jest jedno i to samo. Tylko z innych miejsc.

Rakija ogólnie pochodzi z półwyspu Bałkańskiego

Grappa natomiast z Apenińskiego.

Obecnie podział już nie jest tak wyraźny, ale ogólnie można tak przyjąć.

Niektórzy twierdzą jednak, że te dwa trunki różnią się starannością wytwarzania. Ponoć grappa bywa destylowana kilka razy, a rakija raz bądź dwa. Oraz, że grappa powstaje z nastawu "rzadkiego" a rakija z pulpy razem z gęstwą.

Średnio to odpowiada prawdzie, więc za różnym nazewnictwem przemawia raczej pochodzenie geograficzne. I na Bałkanach jest Rakija dla swoich i dla turystów. Podobnie jak u nas jest ze śliwowicą. Dla siebie, albo dla "ceprów".

Pozdrawiam.

adwokat
Pozdrawiam. adwokat

zabcia.ziomal
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2009-10-06, 20:36

Przepis na Rakiję z winogron

Post autor: zabcia.ziomal » 2009-10-06, 21:33

Witam,

Poszukuję przepisu na rakiję z winogron (ew śliwek).
:nie_wiem


Czekam

zabcia.ziomal
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2009-10-06, 20:36

Post autor: zabcia.ziomal » 2009-10-06, 22:54

Hmm...czekam na propozycję :wink:

Awatar użytkownika
fiacik69
20%
20%
Posty: 27
Rejestracja: 2009-09-25, 07:16

Post autor: fiacik69 » 2009-10-07, 12:53

ja zrobilem w zeszlym roku winko z grona ukrainskiego wyszlo kwasne i wogole mi nie smakowalo , mialem wylac a tesciowa mowi przegotuj a ze mam nowy aparat i akorat bym po przerobce do 2 razy mowic nie musaila wyszla z tego niezla wodeczka tyle ze z iloscia slabiutko - tylko 1 litr gdzies tak z 15 litrow
mysle ze duzo odparowalo bo ktos utracil rurke destylacyjna, wogole wino stalo rok na resztakach owocow bo ja mialem nerwy na tego kto utlukl rurke i dziewczyna zapominala do niej dolewac wody - myslalem ze zkislo a okazuje sie ze nie - dobry i liter!
a no i rakija bym tego nie nazdal - zadnych ziol nie dodalem ale temat wydal mi sie dopowiedni bo tez z winogrona
troche daje drozdzami ale mysle ze to przez to ze stalo od poczatku do konca razem z owocemi
zato destylat ze sliwek wyszedl ekstra :)
motocykle ponad wszystko!

henry
101%
101%
Posty: 262
Rejestracja: 2007-12-01, 21:02
Lokalizacja: dzikie pola

Post autor: henry » 2009-10-07, 14:11

Oj cieniutkie to winko cieniutkie... :lol: ale dobry i literek jak by sie miało zmarnować.

mario_
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2009-12-05, 19:21

Post autor: mario_ » 2009-12-06, 17:42

witajcie,
Rakija to ogólna nazwa chorwackiego bimberku,
destylowany z fermentowanego "soku" z winogron to lozovaca,
z wytłoków - komovica
ze śliwek - sljivovica
z dodatkiem ziół - travarica
z gruszek - kruskovica
itd.. :-)
"Cywilizacja narodziła się wraz z odkryciem fermentacji"
- William Faulkner

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości