Przepis - wódeczka na wiejski stół.

Przepisy, porady na zaprawianie alkoholu i wyrób nalewek
Awatar użytkownika
bodzio.1974
90%
90%
Posty: 978
Rejestracja: 2008-11-07, 12:11
Lokalizacja: Czy to ważne ?

Przepis - wódeczka na wiejski stół.

Post autor: bodzio.1974 » 2009-08-27, 00:15

Potrzebuje przepis na dobranie naszego urobku , ale czas jego dojrzewania to maksymalnie 7 dni. :wall

Mam koledze dobrać bimber na wesele i nie jest to mój :? Ma mi przywieść 40 litrów i prosił o pomoc w dobieraniu.No nie wiem ale z palonym cukrem to za mało by wystawić na wiejski stół.
Tak się składa że jestem mu winien przysługę i akurat trafiło cholera na dobieraniu czyjegoś bimbru.Ponoć dobry :wink: a ja jestem pewien że na pot sztillu to będzie.
Co tu zrobić by było dobre.
Cytrynówka też będzie ale nie dużo bo to słodki trunek. :nie_wiem

:D
Ostatnio zmieniony 2009-08-27, 20:40 przez bodzio.1974, łącznie zmieniany 5 razy.

Rafal
60%
60%
Posty: 239
Rejestracja: 2008-05-04, 00:37
Lokalizacja: kraina marzeń

Post autor: Rafal » 2009-08-27, 01:22

Nie do końca wiem na czym polega "dobieranie" bimbru (krawat do koszuli można dobierać.. :wink: ) ale z kontekstu rozumuje, że chodzi o jakąś szybką wódeczkę. Moje propozycje to porterówka, chyba ostoja podawał przepis. Dobrze wyjdzie też karmelówka (na litr wódki łyżka karmelu i kilka ziarenek soli, ale mniej niż szczypta, powiedzmy, że czubek noża).
Nalewki ze wszystkich kwaśnych owoców, np ja ostatnio robiłem ukraińską (mix porzeczek wiśni i malin w proporcjach 1:2:1 + 5 posiekanych migdałów i 4 goździki, sok z 1-2 cytryn) Są 3 szkoły albo albo najpierw cukier, odcedzić sok i dopiero spirytus albo dwrotnie, albo wszystko na raz. Choć dobra będzie też zwyczajna nalewka wiśniowa. Przepisy podają oczywiście żeby stało X miesięcy minimum, ale... nikomu nie powiemy :mrgreen:

Smak bimbru dobrze zagłuszą też różne ziołowe cuda, ale ja do prawie wszystkich bylinek czy innych korzonków mam awersje, także w tym nie doradze

pozdrawiam

cemik1

Post autor: cemik1 » 2009-08-27, 05:30

Siedem dni to dość dużo czasu. Potraktuj to jako surówkę i przepuść przez kolumnę. Później można dodawać wody (demineralizowanej), filtrować lub robić przepalankę.

Awatar użytkownika
jerzy
60%
60%
Posty: 231
Rejestracja: 2008-09-16, 18:30

Post autor: jerzy » 2009-08-27, 07:34

bedzie wtedy problem, bo to nie bimber. slodkie na wesele, raczej bym wykluczyl. przez kolumne , aby bylo delikatne, ale smierdzialo! tego oczekuja ludziska na wiejskim stole. pzdr

Awatar użytkownika
bodzio.1974
90%
90%
Posty: 978
Rejestracja: 2008-11-07, 12:11
Lokalizacja: Czy to ważne ?

Post autor: bodzio.1974 » 2009-08-27, 08:13

No bimber ma ( przywiózł rano.)zapach pomarańczy i wali drożdżami piekarniczymi aż miło. :mrgreen: To się do rozpoznać i ten charakterystyczny zapach.
Myślałem aby chociaż 1/3 przepuścić dzisiaj wieczorem a pozostałość jako typową prymuche wiejską dobrać.

Jakoś nalewki w 7 dni mnie nie przekonują.
Coś słyszałem że jednak można dobrze dobrać karmelem i czymś jeszcze , chyba śliwki , ziarnka kawy , mięta to chyba odpada bo by wymiotowali :mrgreen: , cytrusami i czymś jeszcze.
Wyczytałem że można sokiem 100% winogronowym z fortuny dobrać.Czyli 1 litr soku i 0,5 l spirytu.Może zrobić z 7 litrów ?Sam nie wiem co jest dobre. :nie_wiem
Mam weki soki z wiśni , może wódka wiśniówka , ale to znów słodkie - beeeeeeeee.
Ludzie pomocy !!! :wall

Awatar użytkownika
man111
90%
90%
Posty: 520
Rejestracja: 2009-04-07, 22:25

Post autor: man111 » 2009-08-27, 11:26

Melisówka.Leć do ogródka po świeżą melisę i troche miety.Główne łodygi wyrzucam i wrzucam tego prawie pelny słój,tylko luźno.Zalewam wódką,dosładzam cukrem trzcinowym i po 2,3 dniach zlewam.Czasem się robi za aromatyczna,więc ją rozcieńczam.Mozna ja przefiltrować przez filtr od kawy.8 osobom na 10 bardzo smakuje.Bardzo dobra w drinku z colą .
Melisa – lek na stres i ból głowy :mrgreen:

Awatar użytkownika
destylatek
101%
101%
Posty: 202
Rejestracja: 2008-02-18, 14:17
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie

Post autor: destylatek » 2009-08-27, 14:36

bodzio ,a nie robiłeś orzechówki? Jako zaprawka jest rewelacyjna . Ja daję 30ml na 1L wódki ijest bardzo dobra. Sliwki kalifornijskie i kilka rodzynek na butelkę i też smak poprawiają i kolorek jest fajny. Tekilka dni Ci wystarczy.
Znacznie lepiej jest pić wódkę i pleść głupstwa, niż pić wodę i być zasrańcem - Benjamin Franklin

Pozdrawiam destylatek.

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2009-08-27, 18:45

Na wiejski stół daj pokój mieszanką , kolumna jeszcze raz na 95%6 i łyżeczka płaska od herbaty cukru /1l gotowca 50% , nie mów nikomu że dałeś cukier biały (nie karmel) wygładzi on lekutko, ale go nie wyczują, moc 50% posmak minimalny też pozostanie , więc będą chwalić że nie czuć bibrem wiedząc że to bimber , ja dałem jeszcze odrobine czipsów ale nic więcej. 50% jest ok ale na wiejski stół, nie na stoły dla gości. :mrgreen:

Awatar użytkownika
scyzoryk
20%
20%
Posty: 25
Rejestracja: 2006-09-04, 11:20
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce

Post autor: scyzoryk » 2009-08-27, 20:04

Witam. Ma być szybko i smacznie? OK. Na 1 litr bimberku 10 szt. liści wiśni. Naprawdę polecam! 7 dni (nie dłużej) i mamy piękny zielony kolorek z delikatną nutą wiśni(podobno bo ja nie czuję). A skuteczny zwłaszcza przy niezbyt udanym urobku. Znajomemu tak posmakowało,że postanowił czystą ze sklepu potraktować liśćmi wiśniowymi. Naprawdę byłem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością. Albo..... filtr węglowy.

Awatar użytkownika
bodzio.1974
90%
90%
Posty: 978
Rejestracja: 2008-11-07, 12:11
Lokalizacja: Czy to ważne ?

Post autor: bodzio.1974 » 2009-08-27, 20:26

destylatek pisze:bodzio ,a nie robiłeś orzechówki? Jako zaprawka jest rewelacyjna . Ja daję 30ml na 1L wódki ijest bardzo dobra. śliwki kalifornijskie i kilka rodzynek na butelkę i też smak poprawiają i kolorek jest fajny. Tekilka dni Ci wystarczy.
- to ile śliwek kalifornijskich na 1 litr( nie wiem czy 95 % czy 40 % ) :nie_wiem
- a ile sztuk rodzynek ? i czy ziarenka od kawy też można dodać ?
- i czy cukier się dodaje ?
orzechówka się maceruje w pirycie już chyba 6 -7 tydzień.
magas37 pisze:Na wiejski stół daj pokój mieszanką , kolumna jeszcze raz na 95%6 i łyżeczka płaska od herbaty cukru /1l gotowca 50% , nie mów nikomu że dałeś cukier biały (nie karmel) wygładzi on lekutko, ale go nie wyczują, moc 50% posmak minimalny też pozostanie , więc będą chwalić że nie czuć bibrem wiedząc że to bimber , ja dałem jeszcze odrobine czipsów ale nic więcej. 50% jest ok ale na wiejski stół, nie na stoły dla gości. :mrgreen:
też zrobię na próbę i mam cipsy ale chyba to już za późno ?

scyzoryk pisze:Witam. Ma być szybko i smacznie? OK. Na 1 litr bimberku 10 szt. liści wiśni. Naprawdę polecam! 7 dni (nie dłużej) i mamy piękny zielony kolorek z delikatną nutą wiśni(podobno bo ja nie czuję). A skuteczny zwłaszcza przy niezbyt udanym urobku. Znajomemu tak posmakowało,że postanowił czystą ze sklepu potraktować liśćmi wiśniowymi. Naprawdę byłem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością. Albo..... filtr węglowy.
na litr ale na 95 % czy 40 % te 10 szt liści wiśni i czy cukier też się dodaje.

Awatar użytkownika
destylatek
101%
101%
Posty: 202
Rejestracja: 2008-02-18, 14:17
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie

Post autor: destylatek » 2009-08-27, 20:56

bodzio.1974 pisze: - to ile śliwek kalifornijskich na 1 litr( nie wiem czy 95 % czy 40 % ) :nie_wiem
- a ile sztuk rodzynek ? i czy ziarenka od kawy też można dodać ?
- i czy cukier się dodaje ?
orzechówka się maceruje w pirycie już chyba 6 -7 tydzień.
2-3 sliwki kalifornijskie i kilkanaście rodzynek na litr 40% cukru nigdy nie dodawałem.
Jeżeli orzechówka ma już te 7 tygodni to śmiało możesz dać jako zaprawkę do 50ml na litr 40%.
Ja ostatnio na szybko potrzebowałem dla gości i dodałem orzechówki (dwa dni wcześniej) właśnie jeszcze w czasie macerowania przed dodaniem syropu z cukru i bez słodzenia była bardzo dobra.
Na weselu powinna być wytrawna bo się porzygają :mrgreen:
Znacznie lepiej jest pić wódkę i pleść głupstwa, niż pić wodę i być zasrańcem - Benjamin Franklin

Pozdrawiam destylatek.

Awatar użytkownika
bodzio.1974
90%
90%
Posty: 978
Rejestracja: 2008-11-07, 12:11
Lokalizacja: Czy to ważne ?

Post autor: bodzio.1974 » 2009-08-27, 21:00

Jeżeli orzechówka ma już te 7 tygodni to śmiało możesz dać jako zaprawkę do 50ml na litr 40%.
ale to są same orzechy w spirycie nic więcej.Czy to wystarczy ?

Awatar użytkownika
destylatek
101%
101%
Posty: 202
Rejestracja: 2008-02-18, 14:17
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie

Post autor: destylatek » 2009-08-27, 22:23

Jeżeli nie robiłeś wg przepisu Pafcia
Cytat:
Nalewka na zielonych orzechach i cytrynie - zrobiona i sprawdzona.
Na 12 zielonych włoskich orzechów nalać wrzącej wody, aby się sparzyły.
Po godzinie wodę odlać, nalać zimnej, w której orzechy, muszą poleżeć 3 godziny.
Po upływie tego czasu trzeba je pokrajać na drobne kawałki, dodać żółtej skórki (bez białego miąższu) z jednej cytryny.
Wrzucić tam jeszcze po 1 g goździków i gałki muszkatołowej i zalać 1 l czystego spirytusu.
Gąsior szczelnie zakorkować i pozostawić w spokoju przez 3 tygodnie.
Zlać płyn znad owoców, następnie zrobić syrop z 0.5 l wody i 0.5 kg cukru, przefiltrować, ostudzić i zimny zmieszać ze ściągniętym z gąsiora płynem.
Jeszcze raz przefiltrować i zlać do butelek.
Wynikowo mamy około 2 litry nalewki o mocy 50%. Pić można po pół roku.

Jako zaprawka jest super wydajna. Daje się jej 25-30 ml na pół litra wódki. Tak zaprawiona "czysta" musi przegryźć się przez kilka dni, bo osobno będzie czuć wódkę, zaprawkę i cukier.


To masz trochę ubogą :P ale i tak wydaje mi się, że będzie skuteczna w walce z zapachami bimbru (najwyżej dosłodzisz odrobinę).
Znacznie lepiej jest pić wódkę i pleść głupstwa, niż pić wodę i być zasrańcem - Benjamin Franklin

Pozdrawiam destylatek.

Awatar użytkownika
bodzio.1974
90%
90%
Posty: 978
Rejestracja: 2008-11-07, 12:11
Lokalizacja: Czy to ważne ?

Post autor: bodzio.1974 » 2009-08-27, 22:33

Zlać płyn znad owoców, następnie zrobić syrop z 0.5 l wody i 0.5 kg cukru, przefiltrować, ostudzić i zimny zmieszać ze ściągniętym z gąsiora płynem.
Jeszcze raz przefiltrować i zlać do butelek.
Wynikowo mamy około 2 litry nalewki o mocy 50%. Pić można po pół roku.
Wszystko według przepisu.Jeszcze nie zrobiłem tego co zacytowałem u góry. :wink:

Awatar użytkownika
destylatek
101%
101%
Posty: 202
Rejestracja: 2008-02-18, 14:17
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie

Post autor: destylatek » 2009-08-27, 22:37

No to śmiało zrób próbę zobaczysz ile aromatu jest w tym co masz do tej pory . Dodanie syropu robi orzechówkę bardziej smaczną ( do picia bez mieszania z wódką czystą)
Znacznie lepiej jest pić wódkę i pleść głupstwa, niż pić wodę i być zasrańcem - Benjamin Franklin

Pozdrawiam destylatek.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości