Kahlua- robił ktoś?

Przepisy, porady na zaprawianie alkoholu i wyrób nalewek
Awatar użytkownika
blaha
50%
50%
Posty: 103
Rejestracja: 2008-07-13, 00:56
Lokalizacja: Lbn

Kahlua- robił ktoś?

Post autor: blaha » 2009-09-01, 17:11

Witam,
Czy ktos próbował może w domu popełnić likier Kahlua? Jest to składnik jednego z moich ulubionych drinków- czarnego ruskiego. Sam likier to (cyt. za wikipedią):

Kod: Zaznacz cały

Kahlúa (Kahlua) – słodki likier kawowy wytwarzany w Meksyku. Smak wyraźnie odmienny od innych likierów kawowych. Zawiera 20% alkoholu(...)
Znalazłem na forum winiarskim taki przepis:

Kod: Zaznacz cały

KAHLUA
1 l. wódki 45%,
1/2 szklanki kawy instant,
1/2 laski wanilii przekrojonej wzdłuż,
0,5 l. wody,
0,5 kg cukru.
W zagotowanej wodzie rozpuścić całkowicie kawę i cukier i wystudzić. Dodać wódkę. Po 5 tygodniach usunąć wanilie i rozlać do butelek. Nadaje się do spożycia natychmiast.
...ale pojawił się w mym małym rozumku pewien problem: przecież Kahlua robiona jest na rumie! Poza tym kawa instant nijak ma się do prażonych ziaren Arabiki... Rum można oczywiście "wypsotem" zastąpić (może nawet zaryzykować zaprawkę rumową?)- ale ta kawa instant mocno mi nie pasuje.

I stąd moje pytani, drodzy współforumowicze- czy ktoś dysponuje lepszym przepisem, ewentualnie robił już coś podobnego i zechce podzielić się doświadczeniem?

Awatar użytkownika
kitaferia
101%
101%
Posty: 2265
Rejestracja: 2007-09-04, 15:16
Lokalizacja: EuroSojuz

Post autor: kitaferia » 2009-09-01, 18:16

Ja jako kolejny eksperyment przymierzam się do czegoś takiego:

1 l alkoholu 35 %
20 g ziaren bardzo dobrej jakości aromatycznej kawy (dam więcj jeśli aromat i smak nie będzie wyraźny)
3-5 ziaren kardamonu
120-130 g cukru brązowego
5 cm świeżej skórki z cytryny
1/4 laski wanilii

jeśli bedzie czegoś "brakować" planuje dodać 50 ml, może 100ml prawdziwego rumu (np. havana club)
Skałdniki mam, działam przy łykendzie.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2009-09-01, 19:01

Zrobienie kahluy nie będzie proste ale jeśli wyjdzie komuś coś zbliżone smakiem to będe wdzięczny za przepis , z tym likierem często ludzie zamawiali kiedyś B-52 , jest to http://www.kuchnia.o2.pl/przepisy/obiek ... p?id_p=568 ps w tym linku jest błąd składników , ostatnia trzecia warstwa którą zapalamy jest Grand Marnier a nie cointreau

Awatar użytkownika
blaha
50%
50%
Posty: 103
Rejestracja: 2008-07-13, 00:56
Lokalizacja: Lbn

Post autor: blaha » 2009-09-02, 11:22

Przeczytałem wczoraj i dzisiaj rano może ze 30 przepisów na Kahluę, z nich wszystkich dzisiaj stworzyłem swój własny. Z wrodzoną aptekarską dokładnością zapisałem dokładnie (±1g) proporcje składników na pół litra:

Kod: Zaznacz cały

130g cukru brązowego (trzcinowy nierafinowany) 
22g kawy Tchibo Family
26g cukru "podwójnie wanilinowego" Delecty
7g włoskiej czekolady instant (32% zaw. kakao) 
280ml wypsotu rozcieńczonego do 50% (leżakował z dębem mocno przypalanym z WinoHobby) 
pół przekrojonej laski wanilii
woda
Najprościej zrobić to tak- wszystkie sypkie składniki wsypać do 200ml szklanki- powinna być pełna. Wlać w nią powoli wodę- powinno wejść około 50ml (może więcej). Raz zamieszać, przelać wszystko do rondelka, dodać jeszcze trochę wody i zagotować do rozpuszczenia. Potem wlać do butelki, dolać wypsotu i resztę uzupełnić wodą. Wrzucić laskę wanilii.
W zasadzie koniec- trzeba trochę schłodzić i chyba można pić- piszę "chyba" bo sam dopiero zrobiłem i nie wiem, kiedy to dojrzeje, bo w jednych przepisach jest tydzień, w innych dwa miesiące, a w jeszcze innych, że można pić od razu.

Smak:
No cóż, chyba się udało! "Kahluowatość" zachowana, może można by dorzucić jeszcze odrobinę cukru, żeby całość zagęścić- ale taki smak mi odpowiada. Niestety, na razie próbowałem sam, więc moja opinia jest wysoce nieobiektywna- w najbliższym czasie postaram się przekazać do oceny kilku znajomym, którzy też lubią czarnego ruskiego.
magas37 pisze:(...)w tym linku jest błąd składników , ostatnia trzecia warstwa którą zapalamy jest Grand Marnier a nie cointreau
A to akurat zależy od baru- piłem i tak i tak, osobiście wolę z Grand Marinerem, ale przecież ta warstwa i tak się w większości wypala :)

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2009-09-02, 18:00

blaha pisze:
A to akurat zależy od baru- piłem i tak i tak, osobiście wolę z Grand Marinerem, ale przecież ta warstwa i tak się w większości wypala :)
To nie zależy od baru , wymyślono ten drink z Grand Marinerem , tak uczą w dobrych szkołach i tak się powinno pisać przepis , jeśli nie mamy akurat tego likieru to ok możemy użyć inny podobny likier, z tym wypaleniem to prawda niecałkowita zamiast likieru pomarańczowego wypal spiryt i zobacz jaka różnica, bo alkohol się częściowo wypala ale zostaje to właśnie coś :wink: W mieście gdzie mieszkam wszystkie knajpy robią sałatke grecką z tym wszystkim co ma być + kapusta pekińska :wall , kiedyś były zimą drogie warzywa i koleś który pierwszy to serwował tak podawał by się kalkulowało , tak się przyjeło i tak zostało :nie_wiem . pozdro magas37 ps. daj znać jak wyszło ,to zimą też zrobie :D

[ Dodano: 2009-09-02, 20:30 ]
Taki mały dodatek ku przestrodze , sami wyciągnijcie wnioski jak pić B-52 choć tam było coś innego :wall http://www.bartender.pl/index.php?optio ... mid=100051

Awatar użytkownika
blaha
50%
50%
Posty: 103
Rejestracja: 2008-07-13, 00:56
Lokalizacja: Lbn

Post autor: blaha » 2010-02-08, 21:39

Magas- niecałe pół roku później zdaję relację z Kahluowatości Kahluły!

Na dnie butelki 0,5l osadziła się ok 1cm warstwa czarnego osadu, która wcale się nie rozpuszcza. Nie szkodzi, boi tak "Kahlua-bis" smakuje wg. mnie baaardzo podobnie do oryginału- zdecydowanie polecam.

Awatar użytkownika
magas
101%
101%
Posty: 6979
Rejestracja: 2009-02-01, 12:05

Post autor: magas » 2010-02-08, 21:44

Zlej z nad osadu i już , zawsze się coś osadza , jeśli masz tego mało to przez filtr do kawy , bo zlewanie z małych butelek jest kłopotliwe , pozdrawiam i dziękuje magas37

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości