KEG - wykręcanie fittingu

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
amber65
40%
40%
Posty: 71
Rejestracja: 2006-03-09, 13:07
Lokalizacja: Czechy- Přílepech

KEG - wykręcanie fittingu

Post autor: amber65 » 2006-03-17, 13:25

Sposób z doswiadczenia '' dastin-a ''

koledzy wlasnie rozbroilem keg, nie jest do tego potrzebny zaden łom ani zadna sila jedno co jest potrzebne to 2 plaskie srubokrety i mlotek.
bierzemy 1 plaski srubokret naciskamyzawor od gory ten w srodku przycisk metalowy ujdzie nam resztka cisnienia nastepnie wsuwamy srubokret(wkretak) tak aby podszedl pod uszczelke )srobokret prawie w pozycji poziomej i delikatnymi ruchami na boki i w pionie wyjdzie uszczelka nienaruszona. po wyjeciu uszczelki wychodzi bez problemu zaworek polaczony ze sprezynka, ktorą na poczatku naciskalismy nastepnie okolo 1mm od gory w poziome jest laczenie kielicha ktory siega dna kega mozna to zaobserwowac naciskajac srubokretem na srodkowa scianke kielicha. kielich ma opor, poniewaz pod nim takze jest sprezyna wiec trzeba dolozyc troche sily aby go ugiac i wtedy zaobserwujemy miejsce loczenia sie glownego korpusu zaworu kega z kielichem, w powstala szczeline wkladamy 1 srubokret odchylamy kielich na jedna strone drugi srubokret plaski przykladamy do rantu kielicha i poprzez uderzenie mlotka w srubokret zakrzywiamy rant kielicha do srodka , musi to byc na tyle odkrzywione aby srednica zmniejszyla sie i umozliwilo to wyjscie kielicha przez glowny otwor korpusu kega - powinien wyjsc caly kielich wysokosc okolo 95% wysokosci kega.nastepnie za pomocą 1 srubokreta i mlotka uderzamy pod katem 45 stopni w otwor na korpusie zawory w celu jego odkrecenia oczywiscie krecimy w kierunku przeciwnym do wskazowek zegara, zawor odkreci sie okolo 2cm i dalej jest zablokowany o odkrecenia nalezy teraz spojrzec do srodka kega przez jeszcze nie wykrecony zawor i na sciane wewnetrznej strony zaworu widac delikatnie zagieta blasze w strone gory nalezy ja odgiac srubokretem i wysunac zawor do gory. macie keg gotowy do dalszej obrobki . w/w opis napisany jest na podstawie kega "grupa żywiec 30litrow". wiec panowie wiecej glowy mniej sily. demontaz trwal 10minut jutro spawanie i wieczorem prawdopodobnie pierwsza proba destylacji wody.
pozdrawiam

skarbek70
10%
10%
Posty: 19
Rejestracja: 2007-02-19, 20:46
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: skarbek70 » 2007-02-23, 16:53

Witam w dniu dzisiejszy rozbebeszyłem kega z firmy Elbrewery. Robiłem wg przepisu powyżej. Poszło gładko.Najpierw wcisnąłem czarną uszczelkę, potem śrubokrętem ją wydłubałem, następnie znowu śrubokretem wygiąłem podkładkę ( blaszka wytłoczona) i wyskoczyła sprężyna UWAGA można tą blaszką dostać w oko wyskakuje, wyjąłem sprężynę i wewnątrz zaworu w jednym tylko miejscu jest blaszka ( płaskownik szer. na 5 mm po walnięciu go młotkiem przez śrubokręt możemy wykręcić bez problemu fitting całość operacji trwa 2 min.

doublem
0%
0%
Posty: 1
Rejestracja: 2008-02-07, 23:04
Lokalizacja: Lublin

Post autor: doublem » 2008-03-27, 12:52

WITAM KOLEGOW (?)

To moj pierwszy post - kiedys destylowalem domowymi sposobami - teraz postanowilem zrobic sobie sprzecik ktory odzwierciedli moje dazenia do doskonalości. Oczywiscie zacząłem od znalezienia KEGa. Dostałem KEGa grupy zywiec sa 30l. No i sie zaczeło.... Wszystkie moje proby odkrecenia fittingu spelzly na niczym dopoki nie przeczytalem postu AMBER65 - super- bardzo pomocny. Jednak z doswiadczenia dodalbym ze tej blaszki do odgiecia szukamy pomiedzy zwojami jeszcze jednej sprezyny ktora jest w srodku - przynajmniej u mnie tak bylo - i tyle
pozdrawiam all
keg przygotowany - czas na rury :D

YaNkEs_69

Post autor: YaNkEs_69 » 2008-03-28, 07:54

Otwierałem KEG'a zarówno żywca jak i warki w troszkę prostszy sposób (zasada ta sama). Wystarczy tylko mieć kombinerki z w miarę płaskimi szczypcami, np tego typu http://www.nivelsystem.pl/pic/kombinerki.jpg . Wciskam nimi gumową uszczelkę aż kombinerki wejdą do tego pierwszego wgłębienia w szczypcach, następnie ściskam to metalowe kółko, podnoszę je parę milimetrów do góry i przekręcam w lewo lub prawo (teraz już nie pamiętam) o jakieś 1/8 obrotu, zawór sam wyskakuje.

Awatar użytkownika
kropelka
50%
50%
Posty: 101
Rejestracja: 2008-03-27, 21:45

Post autor: kropelka » 2008-04-03, 18:41

Dziekowa chlopaki. Zrobilem wedlug instrukcji waszych. Szybciej latfiej. pozdro

lambda
0%
0%
Posty: 2
Rejestracja: 2008-04-17, 23:54

Post autor: lambda » 2008-04-18, 01:20

witam!
Ja sie bawilem z kegiem 'Browary LECH' 30L. przed chwilka udalo mi sie go rozebrac:D.
procedura chyba taka sama jak w innych, czyli: podwazylem i wyciagnalem czarna gumowa podkladke, poniej wygialem tak podkladke zeby mi wyszla razem ze sprezyna, nastepnie wyciagnalem ten maly płaskownik i odkrecilem ta glowna tuleje(bez mlotka bo juz pozno ale udalo mi sie zabka;)).
pozdrawiam

Awatar użytkownika
klodek4
50%
50%
Posty: 128
Rejestracja: 2011-09-01, 02:37
Lokalizacja: alicante, hiszpania

Jak otworzyć tego rodzaju kega - pomoc

Post autor: klodek4 » 2011-09-21, 17:58

Proszę o pomoc w temacie otwarcia tego kega, czym, jak, błagam pomóżcie, z góry dzięki!!!!
Załączniki
keg 2.jpg
keg 1.jpg

Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5058
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Post autor: Citizen Kane » 2011-09-21, 18:54

Szukałeś rozwiązania na forum?

Awatar użytkownika
klodek4
50%
50%
Posty: 128
Rejestracja: 2011-09-01, 02:37
Lokalizacja: alicante, hiszpania

Post autor: klodek4 » 2011-09-21, 19:16

Tak, szukałem i właśnie do tego typu nic nie znalazłem!!!!
To keg hiszpański i nawet szukałem na forum tubylczym i nic!!!!!

Awatar użytkownika
zwyczajny
101%
101%
Posty: 778
Rejestracja: 2011-04-05, 07:59

Post autor: zwyczajny » 2011-09-21, 19:37

Najłatwiej będzie chyba przyspawać pręt tak żeby robił za ramie i wykręcić po prostu...
XXX

Pit22
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2009-10-27, 17:56

Post autor: Pit22 » 2011-09-21, 19:59

Próbowałeś młotkiem i przecinakiem odkręcić?
Bij pod skosem w to wybrzuszenie na którym jest R ja bym zaczął od tego

Awatar użytkownika
klodek4
50%
50%
Posty: 128
Rejestracja: 2011-09-01, 02:37
Lokalizacja: alicante, hiszpania

Post autor: klodek4 » 2011-09-21, 20:00

Ale kierunek wykrecenia raczej w przeciwnym niż wskazówki, jak myślicie :?: :?: :?: :?:
oki, na razie muszę wyjść a potem z tym przecinakiem spróbuje, dzięki !!!!
Załączniki
keg 1 rys.jpg

Pit22
30%
30%
Posty: 44
Rejestracja: 2009-10-27, 17:56

Post autor: Pit22 » 2011-09-21, 20:05

Kierunek odkręcania raczej taki jak na rysunku, ale jeżeli to "hiszpański" keg, to na wszelki wypadek spróbuj w obie strony

Awatar użytkownika
zwyczajny
101%
101%
Posty: 778
Rejestracja: 2011-04-05, 07:59

Post autor: zwyczajny » 2011-09-21, 21:02

Jakby keg był Włoski (Rzymski) możnaby próbować w drugą stronę,ale w tym przypadku raczej odkręcanie lewostronne:)..

Spróbuj przecikankiem. dobry plan:)
Ostatnio zmieniony 2011-09-21, 22:12 przez zwyczajny, łącznie zmieniany 1 raz.
XXX

Awatar użytkownika
slim24
50%
50%
Posty: 144
Rejestracja: 2009-12-05, 11:37
Lokalizacja: Polska

Post autor: slim24 » 2011-09-21, 22:32

jak by ktoś próbował częściej rozbierać kegi to na te najpopularniejsze (żywiec, warka, lech) z czarną uszczelką i stalowym środkiem to jest jeszcze prostszy sposób. Po wciśnięciu do pewnej głębokości środka i gumowej uszczelki mechanizm sam odegnie zapadkę i można wyciągnąć korek. Jak ktoś ma dużo siły to dobrym sposobem jest jakaś rurka lub trzonek młotka, którym wciskamy obie części a rękoma ciągniemy korek do góry pozostawiając kego swobodnie stojący na podłodze. Mniej siły użyjemy robiąc sobie ściągacz:

Krążek o średnicy zew korka, w środku dziura i przyspawujemy nakrętkę a dookoła krążka przyspawujemy 3 haczyki z prętów lub grubszych blaszek. Kąt spawania blaszek to nie 120st a 90st tak żebyśmy mogli z boku wsunąć ściągacz, lecz zanim to zrobimy na środkową gumę i trzpień kładziemy odpowiedniej średnicy krążek z niewielkim otworem, potem tak jak mówiłem nawsuwamy ściągacz i wkręcamy śrubę we wspawaną nakrętkę. Po wkręceniu na odpowiednią głębokość korek odblokuje się i wyjdzie do góry.

UWAGA!! Ciągnięcie korka na "chama" zanim się cokolwiek wciśnie lub odblokuje może spowodować pogięcie tej blaszki w środku i utrudnić dalsze próby zdjęcia w ten sposób, pozostanie nam jedynie opcja rozbierania korka jak na początku tematu. I jeszcze jedno - z doświadczenia wiem że na rynku można spotkać najróżniejsze kegi z najróżniejszymi korkami i nie wszystkie da się tak zdjąć, sam mam ostatnio takie 2 pod ręką (jakieś irlandzkie)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości