@ joda
Tu masz przepisy jak zrobić wino gruszkowe
http://www.old.wino.org.pl/frames/index2.htm
Dalszych szczegółów dowiesz się przeszukując forum -
http://wino.org.pl/forum/
Im więcej gruszek a mniej dodanego cukru, tym destylat będzie bardziej aromatyczny (ale z takiej samej ilości nastawu otrzymasz mniej etanolu). Na początek skorzystaj z powyższych rad, jak połkniesz bakcyla, to w miarę zdobywania doświadczenia, będziesz modyfikował nastawy po swojemu.
Wcześniej pisałeś, że dasz drożdże suszone, teraz piszesz o 10 dkg, czyli chcesz dodać piekarskie? Jeśli tak, to na 10 litrów nastawu, ilość tych drożdży z powodzeniem możesz zmniejszyć o połowę. Polecam ci jednak drożdże aktywne IOC Bayanus. W gęstym nastawie gruszkowym powinny przerobić cały cukier w kilka dni.
Po fermentacji i sklarowaniu, zacier możesz bez problemów destylować. Możesz go nawet destylować, kiedy będzie mętny, co odradzam, ponieważ będzie to miało negatywny wpływ na smak i zapach destylatu (będzie zalatywał drożdżami). Aby poprawić jakość produktu, destylację możesz powtórzyć drugi i trzeci raz.
Gdzie czytałeś, że sklarowane wino / zacier daje się dalej do fermentacji? Czasami zdarza się, że po dosłodzeniu wina, fermentacja wznawia się sama (silne drożdże) ale jest to niepożądane z uwagi na wzrastający % wina. Zakładam oczywiście, że planując wino, docelowo chcemy osiągnąć w miarę ściśle określony procent alkoholu. Celowe klarowanie i wznawianie fermentacji jest dla mnie niezrozumiałe

Gruszki to podobno ciężki materiał do klarowania, więc aby przyśpieszyć proces, możesz wspomóc się bentonitem.