Aparatura kolegi garnacha

Teoria, praktyka, sprzęt, kolumna
Awatar użytkownika
Citizen Kane
-#Admin
-#Admin
Posty: 5061
Rejestracja: 2005-12-19, 23:37
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Aparatura kolegi garnacha

Post autor: Citizen Kane » 2006-10-28, 19:27

<img src="http://bimber.ovh.org/images/garnacha_1.jpg"" alt="" border="1" height="500" width="350">
Zgodnie z obietnicą przesyłam fotki mojego sprzętu. Sorki, że tyle trwało ale byłem okropnie zajęty innymi (błachymi oczywiście) sprawami. Ale o najważniejszym:
Kolumna ma 2,05 metra wypełnienia i 50 mm średnicy wewnętrznej. Uzyskuję destylat o mocy od 94% do 95%, w zależności od prędkosci odbioru, którą reguluję (póki co nieprecyzyjnie - konieczny zawór igłowy) w granicach odpowiednio 45ml/min do 25ml/min.
Na jednej z fotek jest opcjonalny wkład deflegmatora (chyba AAbratek nazwał to szyszką), mający na celu skierowanie skroplin na środek wypełnienia i zwiększenie skuteczności deflegmatora, poprzez ukierunkowanie par przy chłodnych ściankach. W poprzedniej wersji deflegmator był zbyt niski i nie dało się regulować procesu - tony wody :shock: Teraz powiększyłem go dwukrotnie i już pierwsze próby bez szyszki zakończyły się powodzeniem. Za parę dni wykonam próby z wkładem, ale nie spodziewam się wiele. Moc już się zwiększyć nie może - 95%, a smak i zapach są chyba bliskie ideału. No może zwiększy się prędkość odbioru...

Oczywiście zainstalowanie wkładu -szyszki zmniejsza o ok. 40cm wysokość wypełnienia.
Temperaturę mierzę na górze i w KEG'u za pomocą termometru na dwóch DS'ach. Kolumna do kega, jej podział jak i górne kolanko odbierające skropliny łączone są na szybkozłączki. Keg ma zawór spustowy i wyjście na zawór bezpieczeństwa - jeszcze nie zamontowany. Mocą grzałek steruje regulator na triakach a na dopływie wody chłodzącej wstawiłem reduktor ciśnienia. Wahania cisnienia wody miały wpływ na brak stabilizacji procesu w poprzedniej wersji z małym deflegmatorem. Podział kolumny w połowie wysokości to też ostatnia zmiana podyktowana głównie koniecznością ograniczenia gabarytów podczas przechowywania sprzętu jak też ewentualnych przejazdów na występy gościnne :D Przy gotowaniu nastawów owocowych stosowana jest tylko połówka kolumny bez wypełnienia. Widoczny na wyjściu z chłodnicy zawór to pozostałość po wersji z automatyką sterującą temperaturą na górze, niestety nie udaną.

Chętnie spotkał bym się z kimś z forum w celu porównania organoleptycznego próbek :lol: ale im dłużej o tym myślę tym mniej widzę bezpiecznych rozwiązań :cry:

Pozdrawiam serdecznie i proszę o uwagi
Pozostałe zdjęcia w Galerii

Awatar użytkownika
darod
50%
50%
Posty: 119
Rejestracja: 2006-04-13, 20:05

Post autor: darod » 2006-10-28, 20:49

no...no

aparacik clasyczny ..........co do mocy to nic nowego!! (u mnie.....95%.kolumna 2"/140cm)
co do jakości..........to wiem tylko to że mam mieszane uczycia: dziś wymieniłem wkład filtra (rura fi 60,3/100 węgiel od 98%) to co wylatuje to mnie przeraża (wódke można kupić sobie w sklepie) , ale mój bimber ma dziś taki smak.


ps. -> CK
troche odjechałem od tematu....
(dziś moje wrażenia biorą góre)
Lubie robić to co lubie...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość