Jaki sprzęt na początek?

Zadajemy tutaj proste i podstawowe pytania dotyczące destylacji.
Awatar użytkownika
EdiWillow
50%
50%
Posty: 150
Rejestracja: 2023-02-04, 15:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki sprzęt na początek?

Post autor: EdiWillow » 2023-12-07, 22:02

Kamil7878 pisze:
2023-12-07, 20:56
Jeśli kolegą Doody i inni po co robią na dwa razy skoro mają bufor?
Czytałem że bufor nie zmienia mocy w kegu,
co z tym idzie przedgony o innej lotności zostają więc czy ten bufor trochę nie utrudnia i jest to dodatkowy koszt, poleci szybciej ale czy lepszej jakości?
Widzisz kolego, czytasz a nic z tego nie rozumiesz. Świadczą o tym Twoje kolejne pytania. Próbujesz podważać lata praktyk prekursorów tej dziedziny w Polsce. Może napisz do samego pomysłodawcy konstrukcji bufora Akasa i uświadom go o swojej teorii. Tutaj masz 11 lat dyskusji na temat bufora:
viewtopic.php?t=4441
Choć nie wiem, czy nie zrobiłem Ci tym linkiem pod górkę bo im bardziej brniesz w zagadnienie, tym większy mętlik masz w głowie. Niestety czytania ze zrozumieniem uczyli w szkole, tutaj już nikt Ci w tym zakresie nie pomoże :wink:
:beer

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1234
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki sprzęt na początek?

Post autor: Doody » 2023-12-07, 22:20

Na początku swojej drogi staraj się korzystać z doświadczeń innych. Gdy sam po latach zrozumiesz procesy, które zachodzą w Twoim sprzęcie, zaczniesz eksperymentować i robić w swoim stylu. Na nazie korzystaj z "dobrych" rad.
Pozdrawiam
Darek

Awatar użytkownika
mlody
101%
101%
Posty: 1019
Rejestracja: 2008-06-25, 13:46
Lokalizacja: SOSNOWIEC

Re: Jaki sprzęt na początek?

Post autor: mlody » 2023-12-08, 09:47

Kamil7878 Męczysz chłopaków swoimi pytaniami strasznie to ja włożę trochę kij w mrowisko.
Chłopaki dobrze Ci radzą i powinieneś posłuchać ale.
Jak masz inne podejście i szkoda ci kasy to wydaj mniej bo po co przepłacać każde złącze to pewnie dziś stówka po co ci one zrób na kryzach ja tak mam i działa. Tylko u mnie kolumna jest zdejmowana ze zbiornika może co 2 lata.
Nikt nie zmusi Cię też do podwójnej rektyfikacji no bo w istocie jak nie jesteś klientem z górnej półki tylko ma kopać to na najprostszym sprzęcie to zrobisz. (kilka lat się męczyłem z niepijalnym dla mnie spirytusem który dwa razy rektyfikowałem i zawsze procent się zgadzał smak i zapach niestety nie.) Dziś piję raczej wódki smakowe jeśli już robię czystą, i robię to na 1,5 raza znaczy odpęd i rektyfikacja. Tylko znowu rektyfikacja w kotle ok 110l do tego duży bufor obniżony odbiór boczny i pewnie ze 2,5mb sprężynek może więcej. Przy moim podejściu nie zawracam sobie głowy przedgonami bo przed właściwym odbiorem odlewam ile mi się wleje może nawet z pół litra na rozpałkę potem stabilizacja odbiór przedgonu do ponownej destylacji/rektyfikacji właściwa rektyfikacja przy jednoczesnym odbiorze przedgonów u góry kolumny. Takich pogonów z takiej rektyfikacji mam sporo bo nie szanuję właściwego odbioru.
Odbieram do momentu niestabilności dolnego termometru i włanczam pełną moc na grzałkach by odebrać pogon do następnego procesu.
Dzięki takiej technice mam mnóstwo przedgonu pogonu i dość czysty produkt finalny.
Nie zależy mi zbytnio na wydajności z procesu bo jak z jednego przebiegu mam powiedzmy te 25l to starczy mi na rok z okładem prąd mam z paneli woda w obiegu zamkniętym więc koszty marginalne.
Co do sprzętu to do tej pory już kilka kolumn przerobiłem z kolegami w garażu nigdy nie kupiłem nic gotowego zawsze jakieś błędy się pojawiały i nie kosztowało to majątku (bo koledzy spawacze złom za płotem i dorobi się coś na zakładach z którymi współpracujesz) są jednak takie rzeczy jak spręrzynki pryzmatyczne które musisz kupić, przynajmniej jeden dobrej jakości zawór igłowy, obniżony odbiór boczny z pewnością by się przydał bo naprawdę sporo smrodu się odbiera przez cały proces.
Jak pisał Slumf można tanio ale to kosztuje czas i w sumie sporo kasy bo do wszystkiego dochodzisz z czasem na własnych błędach.
Ps. Gdybym dziś chciał kupić sprzęt o podobnych parametrach komercyjnie pewnie bym wydał majątek(którego nie mam). z drugiej strony mnie kolumna służy do destylacji(najczęściej) więc niby nie potrzebna ale destylaty na posstilu nawet po latach w beczce słabo mi smakują.
Zrób jak chcesz ale jeśli będzie Ci zależało na jakości to w końcu wydasz kasę.
Zawsze możesz zbudować sam abratka w pamięci mam kolegę co sobie specjalnie spawarkę kupił by móc go wspawać(choć w sumie było nas wielu )
Pozdrawiam
I nie męcz chłopaków w kółko tymi samymi pytaniami.

Dla przypomnienia
Najprostsza kolumna z dawnych czasów od kolegi Spiryta tanio też się dało tylko czy dziś jakość by wszystkim odpowiadała?
viewtopic.php?t=5057&highlight=tania+kolumna
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w największych ilościach

Kamil7878
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2023-12-01, 13:08

Re: Jaki sprzęt na początek?

Post autor: Kamil7878 » 2023-12-08, 11:33

EdiWillow pisze:
2023-12-07, 22:02
Widzisz kolego, czytasz a nic z tego nie rozumiesz. Świadczą o tym Twoje kolejne pytania. Próbujesz podważać lata praktyk :
Umiem czytać ze zrozumieniem raczej ty nie potrafisz odpowiedzieć na moje pytania, że Ty masz bufor i OLM to znaczy że jest to sprzęt najlepszy, owszem jest to spore ułatwienie, zwłaszcza dla początkujących, ale też dodatkowy wydatek, przy dwukrotniej destylacji myślę że te elementy nie mają większego znaczenia i tylno na LM można uzyskać podobny destylat.

Każdy chwali swoje i wiadomo są tu producenci którzy mówią to co tańsze to złom, musi kosztować minimum 2500, proszę mi wytłumaczyć ten co sprzedaje za 1900 na czym zaoszczędził? Oczywiście nie dotyczy to wypełnienia.?

Awatar użytkownika
EdiWillow
50%
50%
Posty: 150
Rejestracja: 2023-02-04, 15:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki sprzęt na początek?

Post autor: EdiWillow » 2023-12-08, 12:12

Nie, nie potrafisz czytać ze zrozumieniem! Gdzie wyczytałeś, że polecam Ci bufor? Gdzie wyczytałeś, że posiadam bufor? Poza tym niczego Ci nie proponuje, a tym bardziej nie zachwalam. Masz wachlarz możliwości w wyborze aparatury ale pomimo ostrzeżeń ze strony kolegów i tak usilnie bijesz w ten najgorszy z możliwych SZAJS! Nie wystarczyły Ci zdjęcia i opinie innych? To, że nie masz kasy lub żal Ci wydać taką kwotę to nie nasza sprawa. Kupuj sobię, co tam chcesz skoro te argumenty do Ciebie nie przemawiają i nie zawracaj głowy. Pytałeś, czy wystarczy jeden proces i uzyskałeś obszerną odpowiedź. Pytałeś o zasadność korzystania bufora i uzyskałeś odpowiedź, wraz z odnośnikami do tego tematu. Nie zrozumiałeś pojęcia i zarzucasz mi, że nie potrafię Ci tego wyjaśnić? Serio? Ty jesteś jakiś ograniczony? Wysuwasz tezy wyssane z palca i oczekujesz aprobaty? Jesteś kompletnym laikiem ale nie przeszkadza Ci to podważać rozwiązań powstałych w wyniku doświadczeń prekursorów bimbrownictwa w Polsce. To nie ja nie potrafię Ci czegokolwiek wytłumaczyć, tylko Ty nie potrafisz tego zrozumieć. Zdrowia życzę.
Ostatnio zmieniony 2023-12-08, 13:13 przez EdiWillow, łącznie zmieniany 2 razy.
:beer

Awatar użytkownika
Doody
100%
100%
Posty: 1234
Rejestracja: 2017-01-04, 20:46
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki sprzęt na początek?

Post autor: Doody » 2023-12-08, 12:14

Lepiej zrezygnować z bufora niż z OLM. Bufor zwiększa moc co powoduje bardziej stabilny odbiór, ale można bez niego żyć. Za to jakości, którą zapewnia OLM, trudno jest uzyskać z samego LMa. Nie mnie jednak podwójna rektyfikacja jest niezbędna w celu uzyskania produktu premium. Jeżeli ma tylko sponiewierać, to lepiej wychlać nastaw i zaoszczędzić na całym sprzęcie....
Pozdrawiam
Darek

rastro
40%
40%
Posty: 92
Rejestracja: 2013-02-15, 23:10
Lokalizacja: Polska

Re: Jaki sprzęt na początek?

Post autor: rastro » 2023-12-08, 12:31

Kamil7878 pisze:
2023-12-07, 20:12
Nie da się oszukać praw fizyki i dlatego trzeba puszczać na dwa razy aby przy drugim razie odparowały te które przedgony mają inną lotność.

Czytałem że bufor nie zmienia mocy w kegu,
co z tym idzie przedgony o innej lotności zostają więc czy ten bufor trochę nie utrudnia i jest to dodatkowy koszt, poleci szybciej ale czy lepszej jakości?
Za dużo czytasz forum prowadzone przez producenta kaznodzieję z pod Łomży... albo co gorsza nie jesteś Kamil tylko Paweł ;)

pico
30%
30%
Posty: 39
Rejestracja: 2020-12-02, 15:55

Re: Jaki sprzęt na początek?

Post autor: pico » 2023-12-08, 12:52

Jeśli pomimo wielu sugestii kolegów, uważasz że ten sprzęt spełnia Twoje oczekiwania - kupuj go.

Kamil7878
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2023-12-01, 13:08

Re: Jaki sprzęt na początek?

Post autor: Kamil7878 » 2023-12-08, 13:19

EdiWillow pisze:
2023-12-08, 12:12

Nie, nie potrafisz czytać ze zrozumieniem! Gdzie wyczytałeś, że polecam Ci bufor? do Ciebie nie przemawiają i nie zawracaj głowy. Pytałeś, czy wystarczy jeden proces i uzyskałeś obszerną odpowiedź. powstałych w wyniku doświadczeń prekursorów bimbrownictwa w Polsce. To nie ja nie potrafię Ci czegokolwiek wytłumaczyć, tylko Ty nie potrafisz tego zrozumieć. Zdrowia życzę.
Nie rozumiem, dlaczego uważasz, że jestem ograniczony. Jestem otwarty na nowe informacje i chętnie czytam coś mądrego . Jeśli masz jakieś argumenty na temat bufora, to chętnie je wysłucham. Niestety twoje wypowiedzi nic nie wnoszą do tego wątku. Twierdziłeś że musi kosztować 2.5 k. Podaj mi realnych użytkowników tych co kupili np za 15000 bo ich sprzęt jest kiepsko wykonany.? Pisałeś że na drogim wystarczy tylko raz..... 😁

Kamil7878
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2023-12-01, 13:08

Re: Jaki sprzęt na początek?

Post autor: Kamil7878 » 2023-12-08, 13:33

Doody pisze:
2023-12-08, 12:14
Lepiej zrezygnować z bufora niż z OLM.
Dzięki Twoje wypowiedzi są dla mnie bardzo pomocne 👍

Awatar użytkownika
EdiWillow
50%
50%
Posty: 150
Rejestracja: 2023-02-04, 15:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki sprzęt na początek?

Post autor: EdiWillow » 2023-12-08, 13:41

Kamil! Podałem Ci te argumenty kilka stron wcześniej, w formie zdjęć takich kolumn. I jeszcze raz - źle usytuowane jeziorko w głowicy, nieodpowiedni przelew, który nie zapewnia cyrkulacji wymiany pary z cieczą, nie wytrawione spawy, brak wypełnienia lub pseudo druciaki, zaworek precyzyjny zastąpiony iglicowym, nieodpowiednia długość kolumny względem średnicy, podparcia w formie płaskowników, które powodują miejscowe zalania podczas procesu, zmostkowane grzałki, brak ocieplenia etc. Miałem do czynienia z wieloma takimi bublami, wiem o czym piszę.

Po drugie napisałem, że ilość procesów z jednego nastawu uzależniona jest od preferencji smakowych, oczekiwań i doświadczenia, a nie wyłącznie od jakości sprzętu. Posiadając doświadczenie oraz dobrej jakości aparaturę możesz robić tylko jednokrotną rektyfikację z przeznaczeniem urobku na wódki smakowe i nalewki, o ile spełni on Twoje oczekiwania. Urobek na czystą wódkę wymaga metody 2.5 i takie jest moje zdanie. Wynika z moich osobistych preferencji. Przekręcasz zadania więc uważam, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem i dlatego nie potrafisz również pojąć wiedzy, którą cytujesz. W wyniku powyższych oraz braku doświadczenia nie potrafisz prawidłowo ocenić słuszności bzdur, na które się powołujesz.
Ostatnio zmieniony 2023-12-08, 13:54 przez EdiWillow, łącznie zmieniany 2 razy.
:beer

Kamil7878
40%
40%
Posty: 68
Rejestracja: 2023-12-01, 13:08

Re: Jaki sprzęt na początek?

Post autor: Kamil7878 » 2023-12-08, 13:48

Co za arogancja Panie bogaty, wiesz co to zarządzanie kapitałem? Ja umiem używać kalkulatora....

Jeśli chcesz mnie przekonać, że drogi destylator jest lepszy, to pokaż mi dowody. Jeśli mi pokażesz, że z drogiego destylatora można uzyskać lepszy destylat niż z taniego. Dopiero wtedy zmienię zdanie.

Awatar użytkownika
EdiWillow
50%
50%
Posty: 150
Rejestracja: 2023-02-04, 15:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki sprzęt na początek?

Post autor: EdiWillow » 2023-12-08, 14:08

Ty nie palisz na wszystkie gary co? Czy ja Cię przekonuje do kupna czegokolwiek? Niczego Ci nie zaproponowałem i niczego nie zamierzam sprzedawać. I to Ty udowodnij mi, że na szmelcu z linków, które podałeś jesteś w stanie zrobić podobnej jakości urobek niż ja na swoim zakupionym be kalkulatora :lol: Jeżeli argumenty w postaci odpowiedzi na te Twoje wypociny Cię nie przekonują to kupuj, co tam uważasz za słuszne. Tylko nie szukaj tutaj pomocy, kiedy się okaże, że mimo ostrzeżeń kolegów nie potrafisz przeprowadzić poprawnej rektyfikacji na bublu, który zakupiłeś. Zdrowia życzę :jude
:beer

Awatar użytkownika
elofura
101%
101%
Posty: 495
Rejestracja: 2014-07-03, 14:23

Re: Jaki sprzęt na początek?

Post autor: elofura » 2023-12-08, 14:38

EdiWillow pisze:
2023-12-08, 14:08
(...) Tylko nie szukaj tutaj pomocy, kiedy się okaże, że mimo ostrzeżeń kolegów nie potrafisz przeprowadzić poprawnej rektyfikacji na bublu, który zakupiłeś. Zdrowia życzę :jude
A ja myślę, że kolega czy bedzie miał bubel czy sprzęt za miliony to i tak nie da rady... Praktyka czyni mistrza a nie teoria.

PS. Są tu tacy co potrafą wyciagnąć bardzo dobry trunek nawet na słoikach czy butelkowcach- oczywiście znając proces i swój sprzęt.
Każdy alkohol jest bardzo dobry, oprócz denaturatu, który jest tylko dobry.

Awatar użytkownika
EdiWillow
50%
50%
Posty: 150
Rejestracja: 2023-02-04, 15:29
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jaki sprzęt na początek?

Post autor: EdiWillow » 2023-12-08, 14:56

elofura pisze:
2023-12-08, 14:38
A ja myślę, że kolega czy bedzie miał bubel czy sprzęt za miliony to i tak nie da rady... Praktyka czyni mistrza a nie teoria.

PS. Są tu tacy co potrafą wyciagnąć bardzo dobry trunek nawet na słoikach czy butelkowcach- oczywiście znając proces i swój sprzęt.
Paradoks polega na tym, że przy skopanej konstrukcji samo doświadczenie nie pozwoli przeprowadzić poprawnego procesu :wink:
:beer

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości